Zabawki edukacyjne- czy warto kupować je dziecku?

| |

Każdy rodzic zwykle chce dla swojej pociechy absolutnie wszystkiego co najlepsze. Wobec tego, kiedy malec powoli wyrasta z pieluszek i zaczyna nieco więcej rozumieć, stara się on odkrywać świat na własną rękę.

W efekcie rodzice stają przed trudnym zadaniem, które będzie polegało głównie na tym, by zaspokoić potrzeby dziecka. Maluchy oczywiście poświęcają w tym momencie najwięcej czasu na zabawę. To właśnie za pomocą gadżetów i akcesoriów zdobywają one nowe umiejętności, a także rozwijają swoją motorykę. Niemniej jednak obecnie na rynku pojawiło się wiele zabawek, które kuszą bogatymi kolorami oraz niezwykłymi wzorami. Dawniej rodzice nie przykładali tak ogromnej wagi do tego, czym bawią się ich pociechy. Obecnie jednak ich podejście niezwykle się zmieniło. Okazało się, że w kręgu ich zainteresowań znalazły się głównie zabawki o wartości edukacyjnej. To one mają wspierać malucha w jego rozwoju i poznawaniu świata. Wobec tego, czy warto kupować dziecku takie zabawki?

Zabawki edukacyjne zgodne z filozofią Marii Montessori

Maria Montessori była jedną z tych kobiet, które praktycznie zrewolucjonizowały podejście do najmłodszych i wsparcia w ich rozwoju. Ta pedagog poświęciła pracy z dziećmi praktycznie całe swoje życie i bacznie obserwowała poczynania maluchów na różnym etapie ich rozwoju. Montessori zauważyła, że każde z dzieci rozwija się swoim własnym tempem, a rodzice, opiekunowie czy pedagodzy nie powinni w ten naturalny cykl ingerować. Właśnie zgodnie z jej ideą, każdy z rodziców powinien dostarczyć dziecku jedynie niezbędne akcesoria, które są mu potrzebne w danym momencie. Powstały więc zabawki, które zgodnie z ideą ówczesnej pedagog miały dawać dziecku ogromne możliwości w zakresie samodzielnej interpretacji oraz wytężania umiejętności logicznego myślenia. Tego typu zabawki miały przede wszystkim edukować, a także dawać dziecku pole do podejmowania własnych decyzji. Udowodnione zostało, że znacznie wpływają one na rozwój maluchów.

Zabawki edukacyjne i ich wartość

Zabawki edukacyjne zaliczają się do zabawek zgodny z przedstawioną powyżej ideą. Ich głównym celem jest nic innego, jak aktywizowanie różnorodnych obszarów mózgu i motoryki dziecka tak, by podnieść ich poziom. Tego typu zabawki stały się także wyjątkowo popularne wśród rodziców, którzy również dostrzegli, że jest to świetny sposób nie tylko na rozrywkę, ale także na połączenie jej z merytoryczną wartością. Pozwalają one nie tylko rozwijać dużą i małą motorykę, ale co najważniejsze, pozwalają trenować umysł malucha.

Poprzednie

Orzechy pekan w ciąży

Catering dietetyczny — od czego należy zacząć?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x