Tofu w ciąży – azjatycki diament

| |

Tofu z każdym rokiem coraz bardziej zyskuje na popularności. Czy można jeść tofu w ciąży?

Swoją popularność w Polsce zawdzięcza głównie weganom i wegetarianom, których z roku na rok jest coraz więcej. Stanowi ważną część diety milionów ludzi od tysięcy lat – szczególnie popularne jest w Azji, gdzie jest ważnym elementem wielu orientalnych potraw. Nie jest też tak, że na tofu w ciąży decydują się jedynie wegetarianie – tofu jest zwyczajnie smaczne!

Przygotowuje się je z zaledwie 3 składników – namoczonych ziaren soi, wody i wybranego koagulantu. Od rodzaju koagulantu zależeć będzie w dużej mierze rodzaj tofu. Pierwszy koagulentem w historii, według chińskiej legendy miało być nigari, w Polsce sprawdzi się również swojsko brzmiący ocet – czy sok z cytryny.

Czy można jeść tofu w ciąży?

Nie ma żadnych zdrowotnych przeciwskazań, byś musiała zrezygnować z tofu w ciąży. Nie jest to produkt szkodliwy – wręcz przeciwnie -zawiera w sobie bogactwo witamin!

tofu w ciąży 2

Jest doskonałym źródłem białka, wapna, magnezu i kwasów tłuszczowych omega 3! A przy tym jest niskokaloryczne – w 100g znajdziesz około 70 kalorii ( w zależności od rodzaju tofu). Nie zawiera szkodliwego cholesterolu, ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i jest bogate w antyoksydanty.

Tofu w ciąży dla większości kobiet będzie więc bardzo dobrym wyborem.  Jak ze wszystkim – nie można jednak przesadzać z jego ilością. Tofu w ciąży powinno być wartościowym elementem zróżnicowanej diety, ale nie powinnaś głównie na nim opierać swej diety.

Kiedy powinnaś uważać na tofu

Dla większości z nas tofu w ciąży jest naprawdę bezpieczne – tak długo jednak, jak nie jesz go zbyt dużo. Jeśli jednak borykałaś się z nowotworami ( szczególnie rakiem piersi), lub cierpisz na niedoczynność tarczycy, to tofu powinnaś raczej unikać. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez tofu – to jedz je tylko od święta, w małych ilościach. Wynika to z tego, że tofu zawiera fitoestrogeny, przez co soja może zwiększyć wzrost komórek rakowych u niektórych kobiet.

tofu w ciąży 3

Czy jedzenie tofu w ciąży, może skończyć się autyzmem u dziecka?

Mimo, że rzeczywiście istnieje taka plotka, to póki co nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających tą tezę. Podkreślę jeszcze raz – dla większości kobiet tofu w ciąży nie będzie stanowić zagrożenia! Wręcz przeciwnie – bogactwo witamin i minerałów przyniesie Ci wiele benefitów!

Czy pasteryzacja tofu ma znaczenie?

Nie. Wynika to z faktu, że podczas produkcji tofu, soja jest przetwarzana w wysokiej temperaturze. A w takiej właśnie giną wszelkie wrażliwe na ciepło bakterie. Pasteryzacja więc dla twojego tofu w ciąży nic tu nie zmienia. Większość dostępnego w sklepach tofu będzie głównie pasteryzowana. Jeśli jednak robisz je na własną rękę i nie dopuścisz do tego, by zbyt długo leżało w lodówce (dłuższe leżakowanie = rozwój ewentualnych bakterii) to sam proces gotowania soi sprawi, że potrawa będzie bezpieczna.

tofu w ciąży 4

Czy mogę jeść tofu na zimno?

Zasadniczo, nic złego nie powinno się stać w związku z poprzednim punktem. Mimo to jednak, zaleca się jedzenie tofu w ciąży na ciepło – tak na wszelki wypadek. Dodaj więc je do sosu, podsmaż, uduś z warzywami. Grunt, by potrawa była przygotowana w temperaturze wyższej niż 74 stopnie przez co najmniej 15 sekund – wtedy masz pewność, że nie zaszkodzą Ci żadne ewentualne bakterie.

Jeśli jesz na mieście – warto dopytać o to kucharza bądź kelnera.

 

Poprzednie

Frytki w ciąży – ziemiaczany przysmak

Czy w ciąży można pić kawę?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x