Szkodliwe mity na temat depresji

| |

Nikt z nas nie neguje tego, że osoba chorująca na nowotwór potrzebuje wsparcia i ma prawo do zmęczenia. Inaczej wygląda to jednak w momencie, gdy ktoś deklaruje, iż dopadła go depresja. Tutaj często niestety nasz problem jest bagatelizowany – słyszymy potem, iż sami wymyślamy sobie dolegliwości i przez lata nikt nawet nie słyszał o chorobach psychicznych. Nie mogą one więc być faktycznie prawdziwe.

Takie podejście jest przejawem ignorancji, ponieważ depresja i różne inne zaburzenia psychiczne są obecne w naszym społeczeństwie od zawsze – przez długi czas po prostu o nich nie mówiono, ponieważ ludzie zdawali sobie sprawę z konsekwencji przyznania się do takiego problemu. Winny był tutaj przede wszystkim brak informacji i brak chęci do tego, aby zaakceptować istnienie problemów psychicznych. Obecnie jednak jesteśmy na takim etapie, że zalecanie osobie chorej na depresję, aby myślała ona bardziej pozytywnie – jest zwyczajnie skrajnie nieodpowiedzialne. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia.

Aktywność fizyczna i dobra dieta

Prawdą jest to, że ćwiczenia faktycznie powodują, że czujemy się lepiej – ale bez względu na to, jak dużo czasu spędzimy biegając lub jeżdżąc na rowerze, depresja nie odpuści. Jest to pewnego rodzaju metoda na to, aby chwilowo poczuć się lepiej – ale nie jest to uniwersalne i idealne rozwiązanie. Pamiętajmy też o tym, że depresja nie jest tylko pogorszeniem nastroju – to poważny problem psychiczny, który bez odpowiedniego leczenia może zakończyć się śmiercią pacjenta. Udzielanie komuś rad bez niezbędnego wykształcenia może być bardziej szkodliwe niż zignorowanie problemu.

Tak samo wygląda to w przypadku diety – nasz organizm będzie lepiej pracował, jeśli zapewnimy mu wartościowe substancje odżywcze, ale nie wyleczymy w ten sposób depresji. Psychiatra może nam zapisać Ketrel, Pramolan, Hydroxyzinum VP lub lek Trittico CR – to w taki sposób zwalcza się objawy. Zdrowe odżywianie to tylko jeden ze sposobów, które możemy sobie wypróbować, aby poprawić swój stan – nikt jednak nigdy nie oprze na tym całego leczenia.

Lenistwo, moda i zwracanie na siebie uwagi

Niektóre komentarze skierowane do osób chorych na depresję są przede wszystkim bardzo niesprawiedliwe i okrutne. Nikt nie chce czuć się źle, a w szczególności ludzie młodzi nie rozumieją, co się z nimi dzieje i dlaczego nagle ich nastrój aż tak się pogorszył. Jeśli słyszą oni od rodziców w takich chwilach, iż są leniwi bądź wymyślili sobie depresję, która obecnie jest modna – ich stan tylko się pogarsza. Brak zrozumienia i krytyka to najgorsze, co możemy zaoferować osobie, która i tak nie radzi sobie ze swoim obecnym stanem zdrowia.

Poprzednie

Daktyle w ciąży

Zrozumieć mężczyznę – jak odbierać sygnały od faceta?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x