Maty edukacyjne dla dzieci – najważniejsze informacje

| |

Zabawa to jedna z najlepszych i rekomendowanych metod nauki, jeśli chodzi o dzieci. Kreatywne zabawki pozwalają rozwijać wyobraźnię i motorykę malucha oraz uwrażliwiać na dźwięki, faktury i kolory. Jednymi z takich wspierających gadżetów są maty edukacyjne dedykowane dzieciom w różnym wieku. Ich ogromna różnorodność sprawia, że będą w stanie zająć pociechę na długie godziny, odkrywając przed nią kolejne, ciekawe elementy.

Dlaczego warto postawić na matę edukacyjną?  

Mata edukacyjna to zabawka, która przede wszystkim jest miękką i bezpieczną przestrzenią do zabawy, elementem wspierającym rozwój zmysłów dziecka, ale również gadżetem, który: 

  • wspiera motorykę dziecka, 
  • jest wielofunkcyjny, gdyż można stosować go zarówno w domu, jak i na zewnątrz,
  • chroni przed chłodem ze względu na zastosowaną powłokę termoizolacyjną,
  • jest wyposażony w wiele dodatkowych funkcji jak na przykład kojec, foto mata, czy suchy basen z piłeczkami.  

Jak dostosować matę edukacyjną do wieku dziecka?  

Dzieci w różnym wieku mają inne potrzeby, zainteresowania, a także inne umiejętności, które pozwalają im na eksplorację świata. Aby wspierać ich wzrastanie, należy dopasowywać zabawki do możliwości pociech i tego, czym aktualnie są zainteresowane. Mówiąc o matach edukacyjnych, warto wiedzieć, w jakim okresie je wprowadzać oraz jak dopasowywać do potrzeb naszych dzieci. Eksperci wskazują na wiek powyżej 3-4 miesiąca życia, gdyż jest to czas, kiedy maluchy zaczynają przekręcać się na brzuszek i stają się bardziej mobilne. Dla najmłodszych polecane są maty zawierające elementy o różnych fakturach, które wydają delikatne dźwięki. Ważne jest, aby każdy z nich był przytwierdzony do maty w taki sposób, by nie stanowił niebezpieczeństwa, niedopuszczalne są więc ciężkie elementy, czy takie, które łatwo umieścić w buzi, czy połknąć. W tym okresie postawmy również na maty materiałowe, miękkie z pałąkiem, na którym znajdą się wiszące elementy. Dla starszych dzieci polecane są maty, które można zamienić w zamknięty kojec wypełniony piłeczkami, czy te zawierające dodatkowe funkcje. W okresie, kiedy maluch raczkuje, warto postawić na maty piankowe w postaci puzzli.   

Rodzaje mat edukacyjnych   

Maty możemy podzielić nie tylko ze względu na ich przeznaczenie dostosowane do wieku pociechy. Biorąc pod uwagę użyte do ich wykonania tworzywa, możemy wyróżnić te materiałowe oraz piankowe. Pierwsze z nich wyznaczają miękką przestrzeń do zabawy, a same elementy przytwierdzone są często bezpośrednio do materiału. Piankowe maty są nieco grubsze i  przypominają formę puzzli, które dowolnie ze sobą łączymy — taki rodzaj sprawdzi się wśród dzieci w różnym wieku ze względu na swoją uniwersalność i szereg zastosowań. Obydwa wymienione rodzaje mat mogą mieć elementy w postaci pałąka z zabawkami, który rozciąga się nad podstawą znajdującą się na podłodze. Oprócz tych podstawowych wersji producenci zaskakują nas również zamykanymi kojcami, które można wypełnić piłeczkami, matami w postaci namiotu, czy takimi, które posiadają tunele do raczkowania. Ciekawą opcją są również foto maty używane jako tło podczas fotograficznych sesji dziecięcych i noworodkowych.    

Więcej informacji na temat mat edukacyjnych dla dzieci można znaleźć na Qkids.pl.

Wpis sponsorowany

Poprzednie

Czy w ciąży można jeść pistacje ? Które warto wybrać

Laserowe usuwanie blizn – co warto wiedziec o zabiegu?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x