Laserowe usuwanie blizn jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod korekcji tego typu wady. Laseroterapia jest wysoko ceniona ze względu na jej bezpieczne stosowanie i niezwykle wysoką dokładność. Wiązka lasera dociera w głąb skóry i stymuluje jej regenerację. Lasery mogą być wykorzystane do całkowitego usunięcia niechcianych blizn. Dowiedz się zatem, jaka jest dokładna procedura laserowego usuwania blizn i czy leczenie blizn laserem jest bolesne.
Spis treści
Jak wygląda zabieg laserowego leczenia blizn?
Laserowe usuwanie blizn wykorzystuje nowoczesne urządzenia i technologie, które precyzyjnie emitują światło i docierają do tkanki podskórnej i skóry właściwej. Pod wpływem reakcji fototermicznej tworzą się mikrouszkodzenia, które stymulują naturalny proces odbudowy skóry. Zwiększa to również produkcję kolagenu, substancji odpowiedzialnej za prawidłową kondycję skóry.
Większość placówek korzysta z lasera frakcyjnego Fraxis CO2 do skutecznego usuwania i leczenia blizn. Laser Fluxis stymuluje fibroblasty tkankowe, które produkują kolagen i elastyny. Kolagen i elastyna są budulcem tkanki łącznej, białek odpowiedzialnych za elastyczność i koloryt skóry. Zastosowanie lasera CO2 daje bardzo zadowalające efekty nawet po pierwszym zabiegu. Sprawia, że blizny i przebarwienia są mniej widoczne. Lasery frakcyjne służą do usuwania wielu rodzajów blizn, zwłaszcza blizn potrądzikowych i chirurgicznych.
Czy laserowe usuwanie blizn boli?
To pytanie pada dosyć często, ponieważ wielu pacjentów obawia się bólu podczas zabiegu. Usuwanie blizn z wykorzystaniem lasera jest obecnie niemal bezbolesną operacją. Wyczuwalne jest tylko lekkie pieczenie i kłucie. W niektórych przypadkach na skórę można skierować strumień chłodnego powietrza lub zastosować specjalny środek znieczulający. Po sesji leczenia blizn naskórek wykazuje tylko powierzchowne uszkodzenia, które jednak szybko się goją. Okres rekonwalescencji trwa zwykle tylko kilka dni.
Przeczytaj też o innych metodach leczenia blizn.
Laserowe leczenie blizn – efekty
Mikrouszkodzenia spowodowane działaniem lasera stymulują naturalny proces regeneracji struktury oznaczonej skóry. W rezultacie powstają nowe komórki, naczynia krwionośne i białka. Widoczna wcześniej blizna zacznie się kurczyć, zmieniając swój kolor i fakturę na wzór otaczającej skóry. Ilość zabiegów laserowych będzie zależeć od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Satysfakcjonujące efekty można osiągnąć już po pierwszym zabiegu lub po kilku zabiegach w optymalnych odstępach czasu.
Skuteczność laserowego usuwania blizn zależy od wielu czynników, między innymi: rodzaj blizny, stopień bliznowacenia tkanek i rozmiar blizny. Indywidualne okoliczności obejmują także stopień starzenia się skóry, wiek pacjenta i głębokość blizny. W każdej klinice zazwyczaj przed zabiegiem przeprowadzana jest profesjonalna konsultacja, podczas której są omawiane wszelkie niezbędne pytania na temat laserowego usuwania blizn oraz obawy związane z bólem z tym związanym.
Laserowe usuwanie blizn – przeciwwskazania
Takich zabiegów powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przyjmujące retinoidy oraz stosujące leki i zioła światłouczulające, jak również osoby cierpiące na aktywne infekcje na leczonej skórze, mające różnorodne nowotwory skóry i fotodermatozy, osoby mające przewlekłe zapalne dermatozy i skłonność do bliznowacenia.
Laserowe leczenie blizn – jak się przygotować?
Do tego zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Zwykle informuje o tym lekarz pacjenta, podczas kwalifikującej się do zabiegu wizyty. Na kilka tygodni przed zabiegiem należy unikać opalania, SPA i sauny; zabiegów złuszczających skórę, takich jak peelingi chemiczne i mikrodermabrazja, ewentualnie domowych peelingów oraz kosmetyków zawierających kwasy, takie jak ziele dziurawca lub skrzyp. Mimo wszystko nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać skóry do zabiegu. Warto jednak wspomnieć, iż skóra musi być czysta i powinno się oczyścić ją z wszelkich pozostałości makijażu.
Cześć informacji pochodzi ze strony: https://leaclinic.pl/usuwanie-blizn-krakow/
Artykuł sponsorowany