Jak dbać o poprawny rozwój ruchowy dziecka? – porady dla rodziców

| |

Mówi się, że dzieci bardzo szybko dorastają. Z tego względu, nie można tracić czasu i konieczne jest dbanie o ich prawidłowy rozwój już od samego początku. W końcu, każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha płynnie mówiła i czytała, osiągała sukcesy w nauce czy nawet w sporcie. Niemniej jednak, potrzebna jest ku temu solidna podstawa i wiele miesięcy pracy opiekunów.

Rozwój ruchowy – etapy

Należy jeszcze podkreślić, że każde dziecko posiada swoje określone tempo rozwoju. Nie możemy na siłę niczego przyspieszać, gdyż przyniesie to więcej szkód niż pożytku. Jakie etapy wchodzą więc w skład prawidłowego rozwoju dziecka?

To proces, który rodzic bacznie obserwuje od samego początku i jako pierwszy zauważa w nim ogromne postępy. Elementami, na które najczęściej zwracamy uwagę są ułożenie ciała, obracanie się na boki i raczkowanie. Później zostaje już tylko nauka poprawnego chodzenia.

Odnośnie ułożenia ciała, warto obserwować zmiany w podkurczaniu się kończyn. Wówczas, gdy noworodek leży na plecach, zawsze możemy dostrzec u niego podkurczone nóżki i rączki. Nie jest to oczywiście nic złego i należy to do elementów rozwoju dziecka. Przyczyną jest tutaj przewaga mięśni zginaczy nad prostownikami. Zjawisko to ustępuje mniej więcej po pół roku i w tym czasie rodzice będą mogli obserwować stopniowe prostowanie się ciała malucha.

Mniej więcej w tym samym okresie, niemowlę zaczyna poruszać głową i nabywa umiejętności obracania się. Później zostaje już tylko pełzanie, skręcanie się, aż w końcu dochodzi do pozycji raczkowania i czworakowania.

W tym miejscu, przechodzimy do kwestii nauki chodzenia. Jest to proces najbardziej indywidualny i każde dziecko uczy się go w swoim tempie. Niemniej jednak, koordynacja ruchowa u malucha powinna rozbudować się po mniej więcej 1,5 roku i to właśnie wtedy możliwe jest postawienie pierwszego kroku.

rozwój ruchowy dziecka

Rady dla rodziców odnośnie rozwoju ruchowego

Dla rodzica, rozwój dziecka jest niemalże priorytetem i stara się robić wszystko, aby to jak najszybciej uzyskało sprawność zarówno ruchową, jak i mentalną. Nie możemy jednak pospieszać pociechy w żadnym z etapów rozwoju, a zamiast tego należy stosować się do kilku rad wyznaczonych przez ekspertów.

Korzystnym rozwiązaniem jest częste układanie dziecka na brzuszku. Ma to wpływ na rozwój kręgosłupa i układu psychoruchowego. Czynność ta zmniejsza dodatkowo ryzyko pojawienia się kolki, a to dlatego, że sprzyja opróżnianiu układu pokarmowego z gazów.

Jako rodzice nie powinniśmy próbować usadzać dziecka na siłę. Ono doskonale wie, kiedy chce usiąść i jak ma to zrobić. Podobnie jest z uczeniem chodzenia. Prowadzenie za rękę nie jest najlepszym sposobem na naukę, podobnie jak korzystanie z chodzików. Dziecko w ten sposób nauczy się spierać na czymś lub na kimś, co może mieć negatywny wpływ na rozwój samej koordynacji.

Niezalecane jest również korzystanie z leżaczków, nosidełek, czy zakładanie spodenek z gumką uciskową do 5 miesiąca życia. Oczywiście, w celu ćwiczenia rozwoju ruchowego istotne jest, aby dać dziecku dużo wolnej przestrzeni i trochę samodzielności. Konieczna jest obecność przy nim i nieustanne doglądanie go, jednak dajmy mu szansę się wykazać i próbować uczyć się samemu.

Poprzednie

Jacuzzi w ciąży

Kabanosy w ciąży – tak czy nie?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x