Kobietom w ciąży często zaleca się odpoczynek i unikanie stresu. Oczywiście każda z pań ma swoje sposoby na odprężenie i posiada określone preferencje. Jedne znajdują ukojenie podczas czytania ulubionej książki, inne z radością dziergają, czy tworzą makramowe dekoracje. Ale co w momencie, gdy przyszła mama uwielbia gorące kąpiele z hydromasażem? Czy jacuzzi w ciąży jest dozwoloną formą relaksu? Czy trzeba obejść się smakiem i skorzystać z alternatywnej metody relaksacji?
Spis treści
Jacuzzi w ciąży
Przyszłe mamy często uskarżają się na różne dolegliwości, w tym na obrzęki nóg, czy bóle pleców. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc skorzystanie z wanny spa z hydromasażem, która pobudza krążenie oraz rozluźnia spięte mięśnie. Jeśli jednak czujesz, że tego typu gorące bąbelkowe kąpiele źle na ciebie wpływają – osłabiają, wywołują skurcze krwawienia, jest to znak, że powinnaś ich unikać i koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Jacuzzi w ciąży – na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na temperaturę wody. Powinna być delikatnie ciepła – zaleca się, aby nie była wyższa niż 37 stopni. Najlepiej też unikać publicznych ośrodków z basenami i jacuzzi, ponieważ mogą być wylęgarnią bakterii i grzybów, co może prowadzić do np. zapalenia pęcherza lub infekcji pochwy. Dostanie się groźnych bakterii do dróg rodnych kobiety przy nadziei jest zagrożeniem dla rozwijającego się płodu.
Ponadto przecież ciężarne bardzo często nie mogą zażywać leków, w tym antybiotyków, więc tym bardziej powinny unikać sytuacji prowadzących do zachorowania. Kolejną istotną kwestią jest unikanie masażu okolic brzucha, gdyż może to skończyć się skurczami macicy. Jeśli chodzi o jacuzzi w okresie ciąży to dopuszczalne i najbezpieczniejsze są hydromasaże stóp oraz pleców.
Kiedy można sobie pozwolić na kąpiel z bąbelkami?
Najbardziej trafnym pomysłem będzie wyposażenie się w swoje własne jacuzzi ogrodowe. Dzięki temu ma się możliwość dostosowania właściwej temperatury oraz zachodzi większe bezpieczeństwo w kwestii higieny ze względu na nowoczesne systemy filtracji i dezynfekcji wody. Kontrola nad takim domowym spa zmniejsza ryzyko złapania infekcji intymnych oraz umożliwia dostosowanie siły urządzenia masującego do własnych potrzeb. Jest to szczególnie istotne, ponieważ najbezpieczniejsze w czasie ciąży są łagodne masaże.
Jacuzzi w ciąży – przeciwwskazania
Nawet przestrzeganie wyżej wymienionych zasad, nie oznacza, że zażywanie takich kąpieli jest dozwolone. Z takimi atrakcjami powinny się pożegnać panie mające skomplikowaną ciążę, problemy z sercem, nadciśnienie, czy cukrzycę. Wielu specjalistów jest zdania, że w II trymestrze ciąży można sobie pozwolić na taką przyjemność. Jednak w III trymestrze lepiej unikać jacuzzi w ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu. W drugim trymestrze kąpiele w wannie spa również nie są zalecane.
Trzeba szczególnie unikać przegrzania organizmu w okresie ciąży, ponieważ jego konsekwencje mogą być groźne dla mamy i przyszłego maluszka. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do zasłabnięcia, skurczów lub krwawień. A dodatkowo intensywny hydromasaż w jacuzzi może w najgorszym wypadku wywołać poronienie (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży). Badania dowiodły także, że przegrzanie organizmu przyszłej mamy ma wpływ na wystąpienie wad wrodzonych u dziecka.
Nie trzeba sobie odmawiać ulubionych czynności relaksacyjnych w czasie tego wyjątkowego okresu. Korzystanie z jacuzzi w ciąży z głową pomoże się odprężyć, ale może przynieść też inne zdrowotne korzyści takie jak zmniejszenie obrzęków nóg, czy bólów kręgosłupa. Mimo jednak, że wielu lekarzy nie zabrania tych zabiegów pacjentom, zawsze lepiej jest się skonsultować ze specjalistą. Określi on, czy stan pacjentki nie dyskwalifikuje jej do korzystania z tej przyjemności.
ja w ciazy unikam szerokim lukiem publicznych basenow i aquaparkow