Cola w ciąży – czy można?

| |

Przyszła mama z pewnością powinna zwrócić szczególną uwagę na właściwą dietę. Rezygnacja z napojów alkoholowych to podstawa. Jednak lista napojów, których powinny unikać ciężarne jest o wiele dłuższa. Jak natomiast wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kolorowe napoje gazowane? Czy cola w ciąży szkodzi?

Oczywiście o wiele lepiej jest zaspokoić pragnienie wodą mineralną, niż gazowanym napojem o składzie, którego większość ludzi nie jest w stanie nawet wymówić. Duża zawartość szkodliwych substancji oraz śladowa ilość substancji odżywczych sprawia, że cola nie jest najlepszym wyborem. Zdarza się jednak, że przychodzi ogromna ochota na sięgnięcie po coca-colę. Wtedy lepiej napić się łyczka, niż męczyć się i śnić o niej po nocach.

Coca-cola w ciąży na mdłości?

Nierzadko można natrafić na komentarze kobiet, których zbawieniem na dolegliwości takie jak mdłości, czy wzdęcia był ten przez wszystkich znany czarny napój. O ile zaleca się unikania picia coca-coli i pepsi, tak jednak w sytuacji, gdy mają one na dobroczynny wpływ na organizm, można zrobić wyjątek. Pod warunkiem, że spożywa się colę sporadycznie, w niewielkich ilościach i pozbawioną gazu.

Coca-cola w ciąży na mdłości

Zawartość kofeiny w coca coli, a ciąża

Zapewne większość brzuchatek ma świadomość, że kofeina jest czymś, czego zdecydowanie powinny unikać. Niestety coca jest produktem, który ją zawiera i to w niemałych ilościach. Już 0,5l tego napoju zawiera ok. 50 mg kofeiny. Przy czym bezpieczna dzienna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży wynosi ok. 200 mg. Należy być więc szczególnie ostrożnym komponując dobowe posiłki.

Bo przecież kofeina znajduje się także w kawie, yerbie, napojach z guarany, a nawet w czekoladzie! Pamiętajmy, że kofeina podnosi ciśnienie, odwapnia organizm, a także hamuje przyswajanie żelaza, które jest niezbędne przyszłej matce i jej szkrabowi. Czy więc cola w ciąży może zaszkodzić przyszłej mamie lub dziecku? Jest to możliwe, jeśli pije się ten słodki napój w nadmiarze.

Cukier i dwutlenek węgla w coli, a ciąża

Kolorowe napoje nie dość, że są aromatyzowane i sztucznie barwione, to zawierają dwutlenek węgla, który może podrażnić układ pokarmowy. A zawarta w nich ogromna ilość cukru może powodować skoki insulinowe we krwi. W najgorszym przypadku może to być przyczyną większego zagrożenia cukrzycą ciążową. Ponadto może się wydawać, że gazowane napoje gaszą pragnienie, podczas gdy często tylko go wzmagają.

Coca cola w ciąży

Cola i pepsi w ciąży – czy warto?

Picie napojów typu cola czy pepsi bardzo rzadko i w ograniczonych ilościach nie powinno zaszkodzić w ciąży. Czasem wręcz może służyć jako lekarstwo na nieprzyjemne mdłości. Przesadzanie z tymi produktami wypłukuje takie pierwiastki jak magnez, wapń, potas i sód, co może zaburzyć równowagę elektrolitową, także zachowajmy rozsądek!

Poprzednie

Czy w ciąży można się opalać?

Czy można schudnąć w ciąży?

Dalej
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
anna

ja niestety miałam ciągle ochotę na colę 🙁

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x