Czy można schudnąć w ciąży?

| |

Ciało kobiety w tym niezwykłym okresie mocno się zmienia. Zaokrągla się brzuszek, rosną piersi, puchną palce i stopy. Wiadomo, że przyrost wagi w ciąży jest czymś nieuniknionym. Jednak jak wygląda sytuacja z jej utratą? Czy można schudnąć w ciąży?

Czy można schudnąć w ciąży?

Nierzadko zdarza się, że w pierwszym trymestrze przyszła mama zamiast przybywać na wadze, traci kilogramy. Warto wiedzieć, że nie jest to nic niezwykłego i spotyka wiele kobiet. Jest to związane z występującymi w pierwszych tygodniach mdłościami, wymiotami, czy obniżonym łaknieniem. Niewielka utrata wagi nie jest niebezpieczna dla płodu. Jednak w przypadku zgubienia więcej niż kilku kilogramów, lepiej skonsultować się z lekarzem.

Kto może schudnąć w ciąży?

W przypadku, gdy waga stoi w miejscu lub delikatnie się zmniejsza, płód pobiera niezbędną mu energię ze zgromadzonych dodatkowych kilogramach przyszłej mamy. Z drugiej strony, u kobiet nie mających tendencji do tycia, cieszących się szczupłą sylwetką, także na początku ciąży może nie pojawić się brzuszek i zmiana wagi.

Celowe schudnięcie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Kategorycznie zabrania się stosowanie diet odchudzających spodziewając się dziecka. Próby pozbycia się niechcianych kilogramów prowadzą do utraty witamin i mikroelementów, które są niezbędne do rozwoju płodu, a także do utrzymania przyszłej mamy w zdrowiu. Niedostarczenie niezbędnych składników może być przyczyną części nieprawidłowości w przebiegu ciąży, późniejszymi problemami zdrowotnymi maluszka lub zaburzeniem jego wzrostu. Zamiast próbować schudnąć w ciąży, lepiej zadbać o aktywność fizyczną oraz zdrową dietę bogatą w warzywa i nieprzetworzone produkty, dzięki którym przyrost wagi nie będzie tak drastyczny.

Przyrost wagi w ciąży

Średnio kobieta w ciąży przybiera ok. 13 kg. Na ten przyrost składają się m.in. ciało dziecko, płyn owodniowy, łożysko i woda zatrzymana w organizmie. Wychodzi więc na to, że po porodzie powrót do poprzedniej wagi będzie wymagał zrzucenia ok. 4kg. Trzeba jednak pamiętać, że organizm każdej przyszłej mamy jest inny i dlatego przyrost wagi może także się różnić. Przyjmuje się, że zdrowy przyrost wagi dla kobiet o BMI między 19 a 25 to 10 – 13 kg. Przy BMI 25 – 30 to 8 -12 kg. Natomiast ciężarne o BMI większym niż 30 mogą przybrać jedynie 5 – 8 kg, co jest wystarczające dla potrzeb maluszka.

Czy w ciąży można schudnąć

Czy w ciąży można dużo przytyć?

Warto zaznaczyć, że zdarza się przybranie na wadze w okolicach 20 – 30 kg. Wszystko zależy od organizmu, potrzeb i samokontroli kobiety przy nadziei. Największy przyrost wagi można zaobserwować w 2. trymestrze (przeciętnie jest to 5 – 7 kg). Jednak nie ma się co martwić, gdyż tendencja do przyrostu masy ciała hamuje w ostatnich miesiącach ciąży. Jeśli twoja waga wzrasta, a zależy Ci na zdrowiu, koniecznie zbadaj swój cholesterol. Zbyt wysoki może wymagać zmienienia swoich nawyków żywieniowych. Pomoże Ci w tym specjalna dieta na cholesterol.

Poprzednie

Cola w ciąży – czy można?

Czy w ciąży można jeść śledzie?

Dalej
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aneta

z każdą mamą jest inaczej…

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x