Lato to idealny czas na wypoczynek i wygrzewanie się na złocistym piasku. Promienie słoneczne dostarczają nie tylko endorfin wywołujących dobre samopoczucie. Wspomagają również syntezę witaminy D3, która odpowiada za prawidłową strukturę kości i zębów. Jednak wśród kobiet przy nadziei pojawia się pytanie, czy w ciąży można się opalać? Otóż rezygnacja z wylegiwania się na słońcu wcale nie jest konieczna. Pod warunkiem, że podejdzie się do tego rozsądnie i zacznie przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Spis treści
Ciąża a opalanie słoneczne
Tak naprawdę wielogodzinne przebywanie na dużym słońcu nie jest polecane nikomu ze względu na szybsze starzenie skóry, zwiększenie ryzyka wystąpienia raka skóry lub oparzenia. A jako że na kobiety w ciąży mocniej działają promienie UV, powinny one szczególnie uważać. Ze względu na zachodzące w ich organizmie zmiany hormonalne, są one bardziej narażone na przebarwienia lub utrwalenie istniejących zmian skórnych. Ponadto wysokie temperatury rozszerzają naczynia krwionośną powodując powstawanie tzw. pajączków lub obrzęki stóp.
W jakich godzinach nie powinno się opalać w ciąży?
W związku z wyższą wrażliwością kobiet ciężarnych na promienie ultrafioletowe, powinny one przede wszystkim unikać opalania się w godzinach 11-16, gdy słońce grzeje najsilniej. Ponadto zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem – co najmniej SPF 30, a najbezpieczniej z SPF 50 lub SPF 50+. Jeśli chcesz się opalać w ciąży to bardzo ważne jest nawadnianie się dużą ilością wody mineralnej. Ponadto zwróć uwagę na pierwsze objawy odwodnienia m.in. suchość w ustach, zawroty głowy, osłabienie, czy wzmożone pragnienie.
Kolejną ważną zasadą jest unikanie leżenia płasko na plecach – bóle kręgosłupa szybko mogą dać się we znaki. Lepiej zaopatrzyć się w leżak plażowy i postawić go pod parasolem. Kobiety w ciąży nie powinny zbyt długo wylegiwać się na słońcu. A jeśli już chcą dłużej pobyć na plaży, mądrzej jest wybrać zacienione miejsce.
Opalanie natryskowe w ciąży
O ile przebywanie na słońcu jest dozwolone dla ciężarnych, tak opalanie natryskowe budzi o wiele więcej kontrowersji. Z jednej strony rozprowadzany na ciele płyn brązujący ogranicza ryzyko przegrzania organizmu kobiety oraz powstania nieestetycznych przebarwień, w porównaniu do klasycznego opalania słonecznego. Z drugiej strony skład preparatów używanych do tego zabiegu zawiera wiele toksycznych substancji, które u kobiet przy nadziei może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u przyszłego maluszka. Tego typu produkty często zawierają dihydroaceton (DHA). Wielu naukowców uważa, że jest on w pełni bezpieczny dla dziecka w łonie matki. Dlatego w tej kwestii warto poradzić się ginekologa, prowadzącego ciąże.
Czy w ciąży można chodzić na solarium?
A czy w ciąży można się opalać pod lampami UV? Opinie na temat korzystania z solarium przez kobiety ciężarne są dość skrajne. Warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, że nie istnieją ku temu przeciwwskazania. Niektórymi z nich jest nadciśnienie tętnicze lub pierwszy trymestr ciąży. Przede wszystkim argumentem na niekorzyść solarium jest podwyższenie temperatury ciała oraz wzrost ciśnienia krwi. Może to być zagrożeniem dla przyszłej mamy i dziecka oraz prowadzić do powikłań. Dodatkowo może powodować także plamy pigmentacyjne na wyjątkowo delikatnej skórze, zwłaszcza brzucha.
Zwolennicy opalania w solarium podczas ciąży zaznaczają, że krótkie seanse z umiarkowanie rozgrzanymi lampami niekoniecznie są szkodliwe. A wręcz mogą zapobiec rozwojowi osteoporozy u przyszłego dziecka. Jednak czas takiej przyjemności nie może przekraczać 1 godziny w miesiącu.
Opalanie w ciąży – czy warto?
Można spotkać się z różnymi, niejednoznacznymi opiniami dotyczącymi opalania w ciąży. Dlatego warto się zastanowić, czy złocista opalenizna jest warta ryzyka. Trzeba pamiętać, że nierozsądne smażenie się na dużym słońcu może skończyć się tragicznie. Jako że promieniowanie UV może zakłócać wchłanianie niezbędnego do rozwoju dziecka kwasu foliowego, opalanie w I trymestrze ciąży jest odradzane.
Z kolei całkowite unikanie słońca w ciąży również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Sami Szkoccy naukowcy z University of Glasgow przyznali, że niedostateczne przebywanie kobiet ciężarnych na słońcu wiąże się z ryzykiem wystąpienia trudności w nauce u przyszłych dzieci. Przebadali oni ponad 400 tys. uczniów i odkryli, że istnieje korelacja między krótszą ekspozycją na promienie UVB przez przyszłe mamy, a gorszymi wynikami w nauce w późniejszym życiu ich dzieci. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy ciąży można się opalać to odpowiedź brzmi – tak, ale z głową.
Naszego bloga wspiera portal noclegowy e-wczasy.pl oferujący sprawdzone noclegi nad morzem nie tylko na wakacje. Udanego wypoczynku i bezpiecznego opalania!
Ciekawe artykuły! Polecę wszystkim znajomm mamom w ciąży.Pozdrawiam!