Biegunka w ciąży – na początku lub przed porodem

| |

Biegunka w ciąży czasami może być objawem ciąży, a innym razem może zwiastować rychły poród. Rozwolnienie pojawia się często u ciężarnych zwłaszcza na początku i pod koniec ciąży, także nie trzeba od razu panikować. Może być irytująca i uciążliwa, ale nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Niebezpiecznie może się zrobić, gdy trwa dłuższy czas i towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Czy biegunka w ciąży to zatem coś normalnego i kiedy powinna nas zaalarmować?

Biegunka jako objaw ciąży

Rozwolnienie dość często daje o sobie znać w pierwszym trymestrze, także przyszłe mamy nie muszą się niepokoić, że to coś nienormalnego. Natomiast dla nieświadomych Pań – zmiana konsystencji stolca na bardziej płynną oraz częstsze wizyty w toalecie mogą być oznaką ciąży. Ze względu na to, że tego typu dolegliwość występuje na początku ciąży często może być sygnałem do skorzystania z testu ciążowego.

O ile problemy z układem trawiennym takie jak biegunka, zaparcia, zatwardzenie, wzdęcia, czy wymioty nierzadko są normą w ciąży, o tyle trzeba uważać na ich ostrzejszy przebieg. Jeśli okaże się, że biegunka jest wyjątkowo męcząca, płynna i trwa więcej niż 3 tygodnie, należy skonsultować się ze specjalistą, aby nie dopuścić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Rozwolnienie w ciąży – przyczyny

Standardowo trwa od kilku dni do tygodnia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Począwszy od stresu, po źle dobraną dietę, a na zakażeniu pokarmowym kończąc. Jednak w zależności od tego na którym etapie ciąży występuje, można doszukiwać się bardziej prawdopodobnych przyczyn rozwolnienie w ciąży.

biegunka-w-ciazy-ktory-trymestr-ile-wczesniej

Biegunka w 1. trymestrze ciąży

Może być jednym z pierwszym objawów ciąży. Ponadto takie dolegliwości jak poranne mdłości, ból brzucha to nierzadko konsekwencje zapłodnienia oraz zmian hormonalnych zachodzących w organizmie

Biegunka w ciąży – 2. trymestr

Oczywiście może przydarzyć się także i w tym okresie, choć z pewnością o wiele częściej męczy Panie na początku i pod koniec ciąży. Trzeba być szczególnie czujnym, jeżeli chodzi o luźny stolec w drugim trymestrze, ponieważ jeśli towarzyszy mu nienaturalne twardnienie brzucha może to być oznaką odklejenia się łożyska. Wtedy konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza.

Powodować ją może szybki rozwój i wzrost płodu lub dostosowywanie się i delikatna zmiana ułożenia narządów wewnętrznych w związku z rosnącą macicą.

Biegunka w ciąży 3. trymestr

W tym przypadku biegunka jest niczym bocian z zawiniątkiem pojawiający się na horyzoncie. Rozwolnienie w 9 miesiącu ciąży może być spowodowane stresem. Bardzo często ta dolegliwość występuje przed porodem i jest efektem oczyszczania się jelit i przygotowywania się organizmu przyszłej mamy do nadchodzącego wysiłku związanego z urodzeniem maluszka.

Biegunka w ciąży przed porodem – ile wcześniej i jak długo może trwać?

Termin wyznaczony przez lekarza może nie zbiegać się z rzeczywistością. Dlatego o wiele lepiej obserwować zachowanie swojego ciała. Pojawienie się biegunki przed porodem jest związane z hormonami o nazwie prostaglandyny. Częste wydalanie luźnego stolca ma na celu opróżnienie zawartości jelit tak, żeby nic nie przeszkadzało (tzn. pełne treści pokarmowej jelita) podczas procesu wydawania na świat dziecka. Luźniejszy kał może pojawić się u przyszłej mamy około dobę lub na kilka dni przed porodem. Zdarza się też, że pojawia się nawet kilka tygodni przed porodem.

Ponadto rozwolnieniu pod koniec ciąży mogą towarzyszyć objawy przepowiadające poród, w tym: skurcze, obniżenie się brzucha lub pojawienie się gęstej wydzieliny z pochwy.

Co pomaga na rozwolnienie w ciąży?

Jest kilka sposobów, aby sobie pomóc wytrwać z tą dolegliwością, a są nimi:

 • unikanie stresu,
 • odpoczynek,
 • przyjmowanie dużej ilości płynów (wody, herbat miętowych, rumiankowych), aby uniknąć odwodnienia,
 • jedzenie lekkostrawnych posiłków zawierających np. biszkopty, banany, gotowana marchew, ryż, mus jabłkowy
 • chwilowa rezygnacja z kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych,
 • unikanie produktów spożywczych zawierających duże ilości błonnika,
 • stosowanie probiotyków i elektrolitów.
biegunka-w-ciazy-co-pomaga

Niestety leki przy biegunce w ciąży są niewskazane, a w przypadku cięższego przebiegu lepiej umówić się na wizytę do lekarza. Jeśli natomiast chodzi o węgiel aktywny, to także lepiej skonsultować się ze specjalistą. Jednak należy dodać, że nie istnieją aktualnie przeciwwskazania do jego stosowania w czasie ciąży.

Biegunka w ciąży – zapobieganie

Często niestety nie ma się wpływu na  zmiany hormonalne, które wpływają na pojawienie się tej upierdliwej dolegliwości. Jednak chcąc zmniejszyć szanse na pojawienie się niechcianej sraczki w ciąży najlepiej:

 • unikać ciężkostrawnych, tłustych dań,
 • nie przejadać się,
 • dokładnie myć owoce i warzywa,
 • spożywać zbilansowane posiłki o regularnych porach.

Zielona, brązowa lub czarna biegunka w ciąży

Która z nas nie miał bordowego kału po zjedzeniu większej ilości buraczków niech pierwszy rzuci kamieniem. Tak więc na kolor stolca wpływa rodzaj spożywanych produktów. Jest to jeden z czynników nietypowej barwy. Z kolei jeśli chodzi o zieloną biegunkę w ciąży to może być to spowodowane zbyt szybkim posuwaniem się pokarmu w układzie trawiennym do tego stopnia, że podczas procesów trawiennych treść pokarmowa nie miała czasu zmienić koloru z zieloną na brązową.

Poprzednie

Zupa szczawiowa w ciąży – zakazana czy nie?

Toksoplazmoza w ciąży

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kamila

Ja jakoś w 4 tygodniu miałam, wzięłam stoperan i węgiel i pomogło, ale moje kolezanki w 1 trymestrze nie miały takich dolegliwości, więc nie byłam pewna, czy to normalne. A wy miałyście biegunkę na początku ciąży?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x