Wpływ picia alkoholu w ciąży: Alternatywa w postaci wina bezalkoholowego

| |

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jednym z tematów, które budzą wiele kontrowersji i zaniepokojenia, jest spożywanie alkoholu przez matkę w tym szczególnym czasie. Już dawno naukowcy stwierdzili, że alkohol bardzo źle wpływa na rozwijający się płód. Narażenie dziecka na wpływ alkoholu, nawet w niewielkie ilości, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego zaleca się całkowitą abstynencję w okresie trwania ciąży. Jednak istnieją alternatywy, takie jak wino bezalkoholowe, które pozwalają cieszyć się smakiem bez ryzyka.

Dlaczego należy unikać alkoholu w ciąży?

Spożywanie alkoholu w ciąży może prowadzić do wielu różnych problemów zdrowotnych u dziecka. Naukowcy wyodrębnili szeroką listę zaburzeń fizycznych i psychicznych, które są powodowane przyjmowaniem alkoholu przez matkę podczas ciąży. Poszczególne zaburzenia mogą występować oddzielnie lub łączyć się i występować wspólnie. W ten sposób powstała jednostka chorobowa nazwana zespołem alkoholowym u płodu (FAS). Objawy FAS mogą obejmować problemy związane z rozwojem fizycznym, umysłowym oraz różnego rodzaju wrodzone wady. W niektórych wypadkach problemy zdrowotne wynikające ze spożywania alkoholu w ciąży można zauważyć zaraz po narodzinach dziecka, zdarzają się jednak i takie, które uwidaczniają się dopiero na późniejszych etapach rozwoju. Niezależnie od czasu zaobserwowania ubytków zdrowotnych w większości wypadków konieczne jest leczenie i rehabilitacja trwające długie lata. Tym samym najlepiej zrobić wszystko, co możliwe, aby zapobiec zespołowi FAS, a najprostszą metodą jest wykluczenie napojów zawierających alkohol na czas ciąży.

Wino bezalkoholowe jako alternatywa

W naszej kulturze spotkaniom towarzyskim zazwyczaj towarzyszą napoje alkoholowe. Najczęściej jest to wino lub piwo, ale zdarzają się także mocniejsze trunki. Przebywanie osoby niepijącej w gronie osób pijących bywa nieco krępujące i dlatego wiele kobiet w ciąży rezygnuje z takich spotkań. A przecież wcale nie musi tak być. W sprzedaży dostępne są obecnie wina bezalkoholowe, które charakteryzuje głębia smaków i aromatów niemal identyczna z winami alkoholowymi. Jedyną różnicą jest brak „procentów”. Wino bezalkoholowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla kobiet w ciąży lubiących smak tego trunku, ale również dla osób z innych powodów niemogących pić alkoholu. Wino bezalkoholowe to także doskonały napój dla kierowców czy osób rezygnujących z alkoholu ze względów zdrowotnych.

Właściwości wina bezalkoholowego

Wina bezalkoholowe są produkowane poprzez usuwanie alkoholu z tradycyjnego trunku lub poprzez fermentację bez udziału alkoholu. Proces ten pozwala zachować oryginalny smak i aromat, a zarazem eliminuje negatywne skutki spożywania alkoholu. Dzięki temu kobiety w ciąży mogą nadal cieszyć się chwilami relaksu przy posiłku czy spotkaniu towarzyskim, bez ryzyka szkodliwego wpływu alkoholu na rozwijające się dziecko.

Zróżnicowane smaki i opcje

Jeszcze do niedawna wina bezalkoholowe były rzadkością na półkach sklepowych. Od pewnego czasu można je nabyć w wielu miejscach. Pojawiają się w marketach i specjalistycznych sklepach z napojami alkoholowymi. Dzięki temu, że z roku na rok otwierane są nowe linie produkcyjne osoby niepijące alkoholu mogą cieszyć się coraz to szerszym wachlarzem smaków i aromatów. Obecnie w sprzedaży dostępne są zarówno wina słodkie jak i wytrawne. Wśród butelek oznaczonych „0%” można znaleźć między innymi wina Bachus o smakach i aromatach owoców, kwiatów i przypraw. Do wyboru są wina czerwone, białe i różowe. Tym samym każda miłośniczka wina znajdzie tam coś dla siebie.

W ostatnich dziesięcioleciach XX wieku naukowcom udało się częściowo zbadać wpływ alkoholu na rozwijające się dziecko. Niezależnie od miejsca prowadzonych badań oraz jego uczestników, okazywało się, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może spowodować problemy zdrowotne w przyszłym życiu rozwijającego się dziecka. Mogą wystąpić uszkodzenia fizyczne, psychiczne oraz wady wrodzone. W zależności od częstotliwości oraz nasilenia ekspozycji dziecka na szkodliwy wpływ alkoholu symptomy zespołu FAS mogą pojawić się tuż po narodzinach lub zacząć objawiać się wraz z upływem czasu. Można zapobiec problemom związanym z zespołem FAS odstawiając alkohol na czas ciąży. Dla tych kobiet, które cenią sobie smak trunku wartym uwagi są wina bez alkoholu. Pozwalające cieszyć się smakiem wina i bezpieczne dla dziecka.

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologa bez tajemnic

Piżamki dziecięce: Komfort i styl na dobranoc

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x