Już od dawna zwraca się uwagę na to, że wizyta w gabinecie psychologa nie powinna być postrzegana jako coś wstydliwego. To przecież osoba, która często jako jedyna jest nam w stanie pomóc. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto udaje się do psychologa po raz pierwszy, jest wolny od obaw.
Spis treści
Jak może wyglądać pierwsza wizyta?
Choć dziś coraz większą popularnością cieszą się spotkania online, psycholog może dążyć do tego, aby pierwsza wizyta odbyła się w jego gabinecie. To zresztą miejsce, które zwykle nie budzi skojarzeń z typowym gabinetem lekarskim. Specjalista dąży do urządzenia go w sposób zapewniający pacjentowi jak największy komfort, przeważnie nie ma więc mowy ani o leżance, ani o typowym fotelu dla eksperta i niewygodnym krześle dla osoby, która poszukuje wsparcia.
Pierwsza wizyta zwykle nie prowadzi do rozwiązania problemów, które skłaniają pacjenta do udania się do gabinetu. Nie oznacza to jednak wcale, że nie wywołuje emocji. Jest czasem, w których psycholog i jego pacjent poznają się, należy więc spodziewać się dość szczegółowych pytań pozwalających na poznanie sytuacji życiowej i problemów w funkcjonowaniu. Tu warto podkreślić, że jest to czas, w którym pacjent również może stawiać pytania. Nawet próbując wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda praca psychologa, ma prawo mieć pewne wątpliwości. Najlepszym sposobem na ich rozwianie niezmiennie pozostaje wyrażenie ich na głos.
Jak się przygotować?
Dobry psycholog w Gdańsku już na wstępie podkreśla, że pierwsza wizyta nie jest czasem, w którym można będzie rozwiązać problemy pacjenta. Nie oznacza to jednak, że osoba planująca wizytę w jego gabinecie nie powinna podjąć wysiłków mających na celu dobre przygotowanie się do niej. Niektóre pytania, jakie padną ze strony specjalisty, są dość łatwe do przewidzenia. Przed pierwszym spotkaniem warto więc zastanowić się choćby nad tym, na czym polega problem, który trapi pacjenta, kiedy po raz pierwszy dał o sobie znać, jak się objawia i w jakich okolicznościach sprawia wrażenie szczególnie uciążliwego. Oczywiście, brak odpowiedzi na któreś z tych pytań nie powinien być postrzegany jako problem. Wizytę u specjalisty składa się przecież właśnie po to, aby uzyskać wsparcie.
Co warto wiedzieć?
Obawy pacjentów nie dotyczą wyłącznie samego przebiegu pierwszej wizyty. Wielu z nich niepokoi się również tym, że nie nawiążą z psychologiem relacji na tyle bliskiej, aby swobodnie mówić mu o swoich problemach. Wypada więc podkreślić, że taka sytuacja może mieć miejsce nawet w odniesieniu do osoby o dużym doświadczeniu i doskonałej renomie. Oczywiście, odkrycie, że nie jest się zadowolonym ze specjalisty, bywa frustrujące. Należy jednak pamiętać, że nie jest to wcale nic niezwykłego. Często poszukiwania odpowiedniego psychologa są procesem i nie ma gwarancji, że już pierwszy wybór będzie udany. Na szczęście, dobry psycholog doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Nie trzeba więc obawiać się, że obrazi się na pacjenta, który po pierwszej wizycie nie zechce kontynuować z nim współpracy.
Artykuł partnera