Spanie na brzuchu w ciąży

| |

Zdecydowanie się na pociechę często wymaga poświęceń. Zaczynając od zmiany nawyków żywieniowych, na rzucaniu nałogów kończąc. A czy trzeba także zrezygnować ze spania w ulubionej pozycji? Czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

Czy można spać na brzuchu w ciąży?

Niestety zdarza się, że gdy brzuszek się zaokrągli może okazać się, że znalezienie komfortowej pozycji do spania jest nie lada wyzwaniem. Ale spokojnie, nie trzeba odmawiać sobie spania na brzuchu w ciąży. Jednak istnieją pewne zastrzeżenia. Gdy brzuch zacznie być mocniej zarysowany, lepiej zrezygnować z tej pozycji, ponieważ może być ona niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.  Zatem w 1 trymestrze ciąży spanie na brzuchu jest całkowicie bezpieczne.

Spanie na brzuchu w ciąży

Czy można zgnieść dziecko w ciąży?

Płód w pierwszych miesiącach jest mały, a bezpieczeństwo i ochronę zapewniają mu osłaniające go macica, kość łonowa i jama brzuszna. Dopiero gdy brzuch zaczyna być widoczny, spanie na nim może zaszkodzić dziecku. Ucisk na macicę może mieć negatywne skutki dla przyszłego maluszka i w najgorszym wypadku doprowadzić do uszkodzeń. W momencie gdy dziecko jest większe, leżenie na brzuchu nie jest wygodne i jest wręcz niemożliwe. Jednak jeśli boisz się o zgniecenie dziecka w ciąży, z pomocą przychodzą specjalne poduszki ciążowe lub rogale.

Spanie na brzuchu w ciąży – do którego miesiąca można?

Najczęściej zakłada się, że można spać na brzuchu do trzeciego miesiąca ciąży. Jest to czas, w którym brzuszek jest niewidoczny. Jednak część specjalistów uważa, że ułożenie się w takiej pozycji jest bezpieczne zarówno w 1 jak i w 2 trymestrze. Oczywiście zakładając, że ciężarnej kobiecie jest w niej dobrze i wygodnie. W pierwszych miesiącach ciąży, dopóki brzuszek mocno się nie zaokrągli można bezpiecznie spać w każdej pozycji. 

Spanie na brzuchu w ciąży

Pozycje do spania dla ciężarnej

Spanie na brzuchu w ciąży na początku tego wyjątkowego okresu w życiu kobiety jest bezpieczne. A jakie pozycje są zalecane w późniejszych miesiącach? Otóż w 3 trymestrze brzuch jest zbyt duży, by zasnąć w takiej pozycji, więc o to nie trzeba się martwić. W 2 i 3 trymestrze nie powinno się także spać na plecach, ponieważ uciska się na naczynia krwionośne jamy brzusznej. Wskazaną pozycją jest więc spanie na boku – zarówno na lewym jak i na prawym. Zmienianie boków jest najlepszym rozwiązaniem dla przyszłych mam.

Na szczęście nie musisz non stop kontrolować się w jakiej pozycji się znajdujesz podczas snu. Jeśli będzie ci niewygodnie lub poczujesz mroczki, automatycznie zmienisz pozycję. Z kolei jeśli Twoja pociecha nie będzie zadowolona z ułożenia – zacznie się wiercić, budząc Cię i prowadząc do zmiany pozycji. Tak więc Twoje ciało samo wyrwie Cię ze snu w odpowiednim momencie.

Poprzednie

Czy w ciąży można jeść śledzie?

Czy w ciąży można jeść grzyby?

Dalej
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
julka

no dokładnie, twój organizm sam ci da znać, jeśli coś będzie nie tak 😉

Karolina

Nie można w 3 trymestrze spać na prawym boku ze względu na ucisk na żyłę główną dolną.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x