Smoczek dla niemowlaka – jak o niego dbać?

| |

Smoczek to przedmiot, dzięki któremu wiele maluchów uspokaja się i z łatwością zasypia. Dla niektórych dzieci to o prostu ulubiony gadżet, dla innych to przedmiot, dzięki któremu prawidłowo się rozwijają. By smoczek był dla dziecka bezpieczny, konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu, a także późniejsze dbanie o jego higienę. Należy też pamiętać o częstej wymianie smoczka na nowy egzemplarz. To bardzo higieniczne rozwiązanie.

Aby smoczek się nie zgubił – przydatne gadżety

Dbanie o higienę smoczka to nie tylko jego częste mycie, ale także odpowiednie przechowywanie. Zakupienie praktycznego etui sprawi, że smoczek nie będzie narażony na poniewieranie się w przypadkowych zakamarkach, dzięki czemu ograniczony zostanie kontakt z bakteriami i zanieczyszczeniami. Rodzice, którzy wybierają się na spacer z dzieckiem, powinni pomyśleć o przymocowaniu smoczka do wózka lub ubranka dziecka przy pomocy specjalnej przywieszki. Dzięki niej dziecko będzie mieć smoczek zawsze pod ręką, nie wyrzuci go też z wózka na brudny chodnik.

Pielęgnacja smoczka – aby był bezpieczny dla malucha

 Jak często zmieniać smoczek uspokajający? Stan smoczka należy regularnie kontrolować. Przed każdym podaniem go dziecku należy delikatnie wykrzywić końcówkę na różne strony i sprawdzić, czy na jej powierzchni nie pojawiły się uszkodzenia i ubytki. Jeśli takie odkryjesz, będzie to znak, by rozejrzeć się za nowym egzemplarzem. Z tego względu warto mieć w domu przynajmniej dwa smoczki, tak, aby zawsze pod ręką był rezerwowy egzemplarz. Mycie smoczka powinno polegać po prostu na opłukaniu go ciepłą wodą z delikatnym, bezpiecznym dla dzieci mydłem. Dezynfekcję zostaw na „specjalne” okazje: gdy smoczek upadnie na zanieczyszczoną powierzchnię. Przed pierwszym podaniem smoczka warto go wyparzyć, zanurzając na kilka minut we wrzątku, a następnie pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Warto pamiętać, że kształt tarczy smoczka także ma znaczenie dla jego higieny. Nie warto kupować smoczków z wymyślnymi zawijasami, bo może się w nich po prostu gromadzić bród i osad.

 

Poprzednie

Czy w ciąży można pić kawę?

Jak przestawić dziecko z pieluch na nocnik?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x