Odpieluchowanie to proces, który odbywa się stopniowo. Najpierw dziecko pozbywa się pieluszki tylko podczas pobytu w domu, gdy nocnik znajduje się zawsze w pobliżu. Na spacery, czy inne wyjścia z dzieckiem zakładamy pieluszkę. Najdłużej zostaje ona z dzieckiem podczas snu, bo często jest ona jeszcze potrzebna w nocy maluchom, które opanowały już załatwianie się do nocnika. Kiedy zachęcać dziecko do siadania na nocnik? Często można spotkać się z poglądem, że odpowiedni wiek to 18 miesięcy, warto jednak mieć na uwadze fakt, że dzieci rozwijają się w różnym tempie.
Spis treści
Pierwszy nocnik dla dziecka
Na rynku możesz znaleźć nocniki, które zostały zaprojektowane z myślą o doskonałym dopasowaniu do potrzeb dzieci. Ergonomiczne i wygodne nocniki nie tylko zapewniają dziecku wygodę podczas załatwiania różnych potrzeb, ale też posiadają dodatkowe atuty, dzięki którym możliwe jest łatwe opróżnienie nocnika, czy zapobieganie rozpryskiwania jego zawartości. Czy nocniki zawsze dzielą się na te dla chłopców i te dla dziewczynek? Nie koniecznie, bo wiele modeli jest uniwersalnych. Nocniki dla chłopców są zazwyczaj bardziej zabudowane u góry, dzięki czemu dziecko będzie sikać tam, gdzie trzeba, bez ryzyka ochlapania podłogi. Dobry nocnik dla dziewczynki powinien być zaprojektowany tak, by niemal niemożliwe było jego przewrócenie, dobrze też, by był antypoślizgowy.
Kiedy dziecko potrzebuje nocnika?
Przychodzi czas, w którym rodzicom zaczyna szczególnie zależeć na tym, by dziecko potrafiło sygnalizować potrzebę i korzystać z nocniczka. Niektórym rodzicom zależy na tym, by jak najwcześniej przestać kupować pieluchy – dzięki temu ograniczona zostanie ilość odpadów, nie będzie trzeba też wydawać pieniędzy na pampersy. Warto jednak wiedzieć, że nic, co wiąże się ze skutecznym uczeniem dziecka nowych zwyczajów, nie powinno odbywać się w atmosferze presji. Dlatego warto być uważanym na sygnały od dziecka i jego potrzeby. Gdy zauważysz, że dziecku chce się sikać lub kupkę, podsuń mu nocnik i zachęć do tego, by na nim usiadło. Pochwal dziecko za każdą próbę.