Orzeszki ziemne w ciąży

| |

Przy rozpisce diety na czas ciąży przyszła mama powinna dobrze się zastanowić, jakie produkty są dla niej wskazane, a jakich z pewnością powinna unikać. Często jednak okazuje się, że odpowiedni dobór żywności nie jest taki łatwy. Jeśli zastanawiasz się, czy jeść orzeszki ziemne w ciąży to zapraszamy do lektury!

Czy można jeść orzeszki ziemne w ciąży?

czy-mozna-jesc-orzeszki-ziemne-w-ciazy

Jako że wśród brzuchatek krąży mit odnośnie negatywnego wpływu spożywania orzechów ziemnych w okresie okołociążowym, naukowcy postanowili się z nim rozprawić. Przez wiele lat uważano, że jeśli się często spożywa orzechy ziemne zarówno solone jak i niesolone, to zwiększa się ryzyko alergii u przyszłego maluszka. Obecnie naukowcy są zdania, że nie ma konieczności rezygnowania z tych produktów, gdy spodziewa się dziecka. Wręcz mówi się o tym, że rezygnacja z orzechów może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Orzeszki solone w ciąży

Warto także zaznaczyć, że najbardziej poleca się przyszłym mamom orzeszki ziemne naturalne, czyli bez soli oraz nieprażone. Sól obecna w tych produktach może podnieść ciśnienie krwi oraz przyczynić się do natężenia obrzęków nóg. Dodatkowo orzeszki ziemne solone zwiększają poziom sodu w organizmie, co może wpłynąć na nieprawidłową pracę serca i podwyższyć ciśnienie krwi.

Orzeszki ziemne w ciąży – jakie mają właściwości?

Przede wszystkim zawierają bardzo duże ilości potasu, witaminy B3 (niacyny) oraz witaminy E, która zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek oraz odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Ponadto zawierają najwięcej białka wśród wszystkich orzechów. Orzechy są też doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które wzrasta zapotrzebowanie w okresie błogosławionym. Ale to nie wszystko! W orzeszkach ziemnych znaleźć można także magnez, wapń oraz kwas foliowy. Ten ostatni jest niezwykle istotny, gdyż uczestniczy w procesie wytwarzania cewy nerwowej płodu oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia wad rozwojowych.

Orzechy w ciąży a badania

Narosło wiele wątpliwości co do tych produktach spożywanych w stanie błogosławionym. Jednak warto przytoczyć badania duńskich i amerykańskich naukowców, opublikowane w 2012 roku w Journal of Allergy and Clinical Immunology. Udowodnili oni, że potomstwo mam jedzących orzeszki ziemne w czasie ciąży, jest w mniejszym stopniu narażone na alergie. Z kolei w 2019 r. badacz J. Calvo przeprowadził badanie, w którym okazało się, że dzieci kobiet, które w 1 trymestrze spożywały orzechy kilka razy na tydzień, miało bardziej rozwiniętą pamięć, koncentrację oraz funkcje poznawcze.

solone-orzechy-w-ciazy

Jakie są przeciwwskazania?

Tak jak przy każdym produkcie, tak i tutaj istnieją pewne przeciwwskazania. Nie jest żadną nowością, że unikać orzeszków w ciąży powinny mamy, które są na nie uczulone. Z kolei Panie, które przed zajściem w ciąży cierpiały na inne alergie, powinny skonsultować się z lekarzem. Oczywiście nie należy także przesadzać z ich jedzeniem, bo jak wiadomo, wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. A warto też dodać, orzechy są wysokokaloryczne, więc niestety zbyt optymistyczne uwzględnienie ich w diecie może skończyć się nadmiernymi krągłościami.

Poprzednie

Oscypek w ciąży – czy w ciąży można jeść oscypki z grilla?

Zupka chińska w ciąży – czy można?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ciri

ja bedac w ciazy z mooim pierwszym dzieckiem ciagle chodzilam glodna i tylko podjadalam jakies orzeszki. ale no lepiej podjadac jakies orzechy niz fast foody !

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x