Przechadzając się wolnym krokiem po Krupówkach, aż żal nie spróbować lokalnego podgrzewanego serka z żurawiną. A jak wszystkim wiadomo, przyszłe mamy muszą się pilnować o wiele bardziej niż inni, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty odzwierzęce. Czy jednak oscypek w ciąży jest produktem, na który mogą się pokusić?
Spis treści
Czy w ciąży można jeść oscypki?
W kwestii spożywania serów w czasie stanu błogosławionego pojawia się często wiele wątpliwości. Śpieszymy jednak z wyjaśnieniem. Jeśli chodzi o oscypki w ciąży to można je jeść pod warunkiem, że były robione z mleka UHT oraz poddane były obróbce cieplnej. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas podgrzania mleka do odpowiedniej temperatury, zabijane są groźne dla przyszłej mamy (i nie tylko) bakterie. A jeśli nie zostanie poddane temu procesowi, produkty powstałe z tego białego płynu mogą stanowić niebezpieczeństwo dla płodu i ciężarnej.
Oscypek w ciąży – jakie są obawy?
Wiele kobiet obawia się spożywania serów, ponieważ boi się listerii. Jednak spokojnie, do zakażenia tymi bakteriami dochodzi niezwykle rzadko. Oscypki po dostatecznym podgrzaniu nie stanowią zagrożenia zakażenia listerią. Natomiast ciężarna powinna unikać spożywania serów z niepasteryzowanego mleka. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość serów i produktów mlecznych dostępnych w sklepach pochodzi z mleka pasteryzowanego. Kobiety w ciąży powinny zapomnieć także o takich produktach jak zsiadłe mleko.
Infekcja listerią
Oscypek powstały z mleka pasteryzowanego, poddany obróbce termicznej niesie bardzo nikłe ryzyko zarażenia. Pamiętaj jednak, że ta bakteria może czaić się także w surowym mięsie, niedokładnie umytych warzywach i owocach. A skutki infekcji mogą skończyć się nawet poronieniem lub ciężką wadą wrodzoną płodu.
Oscypki w ciąży – skąd kupować?
Grillowany oscypek w ciąży może kusić brzuchatki pięknym zapachem jak i rumianym wyglądem. O ile kupuje się oscypki w marketach i sprawdzonych sklepach, w których można sprawdzić skład, a mianowicie czy użyto pasteryzowanego mleka, o tyle sytuacja na straganach, targach i górali się lekko komplikuje. Warto zapytać wtedy sprzedawcę o sposób wytwarzania produktu i dopytać, jakiego mleka użyto. Wierzyć pozostaje jedynie na słowo, ponieważ może się zdarzyć, że odpowiedź będzie się różnić z rzeczywistością.
Grillowany oscypek w ciąży
Wspomina się tu o podgrzaniu oscypka nie bez powodu. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed groźnymi bakteriami. Przez wysoką temperaturę, drobnoustroje zawarte w oscypku z grilla, po prostu giną. Jednak istotne jest to, aby wspomniany serek rzeczywiście został podgrzany do diabelskich temperatur i był gorący zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeśli nie ma się pewności co do produktu, może lepiej sobie odpuścić kupno oscypka z grilla na mieście. Zawsze można przygotować go samemu w domu bez obaw i wątpliwości.
zgadzam się! podgrzanie oscypka robi robotę i wtedy już nie ma się co martwić 😉