Nauka ułamków – jak pomóc nauczycielom i dzieciom?

| |

Nauka ułamków, podobnie jak wiele innych tematów i przedmiotów w szkole najlepiej wchodzi do głowy jeśli jest łączona z zabawą. Oprócz tego konieczne jest pokazywanie na konkretach, że ułamek to inaczej kawałek większej całości. Nauczyciele matematyki dobrze to wiedzą ilustrując przykładami jabłka, tabliczki czekolady pizzy albo tortu dzielonych na 2, 6, 8 lub 12 części.

Jak jeszcze ułatwić naukę ułamków?

Przydają się różnego rodzaju karty dydaktyczne (na przykład coś w rodzaju “Piotrusia”), w których trzeba będzie dobierać w pary kółko, kwadrat lub prostokąt podzielony na kilka części wraz z liczbami 1/2, 1/3, 1/4 itp. Innym sposobem jest zamalowywanie kwadracików na prostokącie narysowanym w zeszycie w kratkę. Prostokąt ma przykładowo 12 kratek i trzeba zamalować 2 kratki (czyli 2/12), 6 kratek (czyli 6/12) lub 12 kratek czyli całość.

Nieco później przychodzi wiedza, że niektóre ułamki chociaż wyglądają zupełnie różnie znaczą dokładnie to samo – jak 2/4; 4/8 i 1/2. Jeszcze wyższym “stopniem wtajemniczenia” będzie umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków. Są to tematy na tyle trudne, że trzeba je przypominać nawet w starszych klasach podstawówki i w szkołach średnich. Zwłaszcza uczniom, którzy mają problemy z zapamiętywaniem wzorów i regułek matematycznych.

Pomoce dydaktyczne do nauki ułamków w Internecie

Internet jest prawdziwą skarbnicą pomocy naukowych i pomysłów ciekawego prowadzenia lekcji matematyki. Na przykład na stronie https://childdevelop.pl/worksheets/tag-fraction-math-sortpop/ możecie znaleźć propozycje gier i zabaw wraz z potrzebnymi do tego gotowymi pomocami. Wśród ciekawych pomysłów znajdziecie między innymi “ułamkowe” kolorowanki, zadania na przeliczanie ułamków zwykłych do postaci ułamka dziesiętnego, łączenie nauki matematyki z innymi przedmiotami (“Matematyka w lesie”) czy rozpoznawanie ułamków na osi liczbowej.

Specyficznym rodzajem ułamków są procenty. Ich znajomość przyda się dzieciom za kilkanaście lat w sklepie lub w banku przy obliczaniu promocji i obniżek cen. Przykładowe łamigłówki na obliczanie procentów także na wspomnianej wyżej stronie znajdziecie.

Poprzednie

Popularne modele bali ogrodowych – postaw na relaks i odpoczynek

Peeling kawitacyjny – sposób na piękną skórę twarzy!

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x