Jakie są różnice między tradycyjną edukacją a metodą Montessori?

| |

Nieustannie powstają nowe metody edukacyjne i wychowawcze. Jednak niewiele jest w stanie przetrwać dekady, tak jak ma to miejsce w przypadku metody Montessori. Czym różni się ona od prowadzenia edukacji w sposób tradycyjny? Wyjaśniamy!

Montessori, czyli brak nagród i kar

Tradycyjna edukacja kojarzy nam się z ocenami, które mają być nagrodą lub karą. Otrzymanie przez ucznia oceny 5 jest chwalone, a ocena 1 to nagana. W szkołach oceny, testy i ciągłe sprawdzanie wiedzy są na porządku dziennym, a przed uczniem stawia się jeden cel – gromadzić jak najwięcej nagród i jak najmniej kar. W metodzie Montessori nie ma mowy ani o karach ani o nagrodach. Uczeń jest zachęcany do działań, które rzecz jasna są sprawdzane. Jednak nie ma tradycyjnych ocen – stosuje się tak zwane podejście bezwarunkowe. Wszystko po to, aby nie wzbudzać u dzieci lęków i stresu. Dzięki takiemu podejściu gorsze oceny nie zniechęcają do dalszych starań. Poza tym metoda Montessori zakłada, że dziecko powinno realizować się w tym, co sprawia mu przyjemność. Tym samym jeśli maluchowi nie wychodzą działania w pewnych obszarach, pozwala mu się z nich zrezygnować.

Praktycznie i wszechstronnie

Zarzuty dotyczące tradycyjnej edukacji to często zbyt duża koncentracja na nabywaniu wiedzy, a nie umiejętności praktycznych. W szkołach uczniowie są zmuszani do przyswajania wiedzy podręcznikowej, która w dużej mierze okazuje się w życiu zupełnie nieprzydatna. Natomiast metoda Montessori to przede wszystkim wiedza praktyczna i trening umiejętności. Co więcej, Montessori to wszechstronność. Innymi słowy, dzieci są zachęcane do działań w wielu obszarach. Im jest ich więcej, tym lepiej. Pozwala im to poznać swoje upodobania i umiejętności. W ten sposób są w stanie bez trudu wybrać obszary, w których chcą się szczególnie intensywnie rozwijać. Wszystko to w towarzystwie dorosłych, którzy służą pomocą, jednak nie oceniają i nie wykonują zadań za dziecko. Ich rolą nie jest rozwiązywanie problemów dzieci, lecz wskazanie im kierunku, aby mogły go rozwiązać samodzielnie.

Zapraszamy po więcej informacji: Montessori Poznań.

Poprzednie

Tytan i plastik medyczny w jubilerstwie – bezpieczna i atrakcyjna alternatywa dla alergików

Jedwab do włosów – dlaczego warto stosować?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x