Alergie na kurz czy sierść zwierząt są popularnymi schorzeniami, z którymi mierzy się duża część populacji ludzi. Łatwo je rozpoznać i można skutecznie minimalizować ich przykre objawy. Co jednak z uczuleniami, których istnienie nie jest aż tak znane? Przyjrzyjmy się bliżej nadwrażliwości organizmu na metale szlachetne, a także nikiel, które skutecznie potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czy stosowanie biżuterii hipoalergicznej może być efektywną pomocą w tym wypadku?
Spis treści
Jak objawia się alergia na nikiel i metale szlachetne?
Symptomy uczulenia na związki metalu mogą być niejednoznaczne i wskazywać mylnie na alergię na związki chemiczne, kosmetyczne i materiały odzieżowe. Stąd tak ważne jest dokładne przeanalizowanie objawów typowych dla biżuterii zawierającej różnego rodzaju metale. Podstawowymi są:
- świąd, obrzęk i zaczerwienienie skóry,
- wypryski, pokrzywka i sączące się wykwity w okolicy biżuterii znajdującej się blisko ciała,
- łuszczący się naskórek,
- uczucie ciepłoty skóry i pieczenie.
Symptomy te zwykle ustępują stopniowo po zdjęciu biżuterii takiej jak: kolczyki do nosa i ucha, naszyjniki, bransoletki czy pasek z metalową sprzączką.
Kto najbardziej narażony jest na taką nadreaktywność organizmu na metale? Przede wszystkim osoby, które cierpią z powodu innych uczuleń (pokarmowych, wziewnych), ale również ci, którzy nigdy nie doznali przykrych doznań ze strony układu immunologicznego. Co więcej, uczulenie na metale zawarte w biżuterii, może uaktywnić się nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych.
Które metale są najczęstszą przyczyną alergii skórnej?
Metale zawarte w biżuterii, które są najbardziej alergizujące to przede wszystkim: nikiel, chrom, selen, kobalt i pallad. Zdarza się jednak nie tak rzadko, że uczulenie wywołuje również złoto, czy srebro. Są one bardzo często dodawane do wyrobów jubilerskich, przez co oferta dla osób z alergią zdaje się mocno ograniczona.
Wrażliwość na metale zdecydowanie utrudnia skomponowanie wymarzonej stylizacji, którą uzupełniają kolczyk do nosa lub ucha. Wychodząc naprzeciwko potrzeb osób z alergią, na rynku biżuteryjnym pojawiły się produkty, które są hipoalergiczne i bezpieczne nawet dla tych, którzy myślą, że z ozdób powinny całkowicie zrezygnować. Z czego wykonane są antyalergiczne kolczyki do nosa marki Blomdahl? Dlaczego zyskały tak dużą popularność?
Biżuteria Blomdahl — czym jest tytan i plastik medyczny?
Marka Blomdahl kierując się dobrem osób zmagających się z alergią na metale, a także mając na uwadze dobro dzieci, postanowiła zaprojektować i zaproponować produkty jubilerskie o właściwościach hipoalergicznych.
Jej wyroby (kolczyk do nosa, kolczyki do ucha) powstały w 100% przy użyciu tytanu i plastiku medycznego, dzięki czemu są one całkowicie bezpieczne i neutralne dla skóry i układu odpornościowego człowieka.
Choć mogłoby się wydawać, że biżuteria z wyrobów medycznych jest nieatrakcyjna — nic bardziej mylnego. Takie dodatki jubilerskie również zdobione są cyrkoniami czy diamentami tak jak powszechne produkty. Mają także elementy, które platerowane są metalami szlachetnymi, co dodaje im atrakcyjności. Dzięki specjalnemu projektowi i technice plater jest wykonywany na tych elementach kolczyków, które bezpośrednio nie mają kontaktu ze skórą, w związku z tym nie wywołują reakcji uczuleniowych.
Korzystając z biżuterii hipoalergicznej marki Blomdahl, wykonanej z plastiku i tytanu medycznego, alergicy dostają bezpieczną i atrakcyjną alternatywę dla produktów zawierających uczulające ich metale.