Czy można malować paznokcie w ciąży?

| |

Po oswojeniu się z myślą o ciąży, przychodzi etap pytań. To całkowicie normalne, że przyszła mama zaczyna się zastanawiać, jakie kosmetyki nadal może stosować, a jakich unikać. Podobnie ma się rzecz z zabiegami kosmetycznymi. Bo przecież mimo bycia przy nadziei, kobieta nadal chce się czuć piękna! Dziś więc odpowiemy na pytanie, czy można malować paznokcie w ciąży?

Czy można malować paznokcie w ciąży?

Malowanie paznokcie w ciąży jest dozwolone, ponieważ płytka paznokcia jest szczelna, a więc zawarte w lakierze substancje nie są w stanie przedostać się do krwiobiegu matki oraz do ciała dziecka. Natomiast zaleca się zmycie emalii przed porodem. Ma to związek z tym, że gdy ciśnienie jest nieprawidłowe, następuje zasinienie skóry pod paznokciami. Jest to ważna wskazówka dla lekarza prowadzącego, że coś może być nie w porządku ze zdrowiem ciężarnej.

Nie trzeba się obawiać manicure’u hybrydowego ani tradycyjnego (zwłaszcza delikatnego “frencha”) o ile zachowuje się rozsądek. Dobrze jest więc unikać lakierów z intensywnym zapachem. Na szczęście, produkty hybrydowe są bezwonne, a więc nie trzeba się o to obawiać. Nieprzyjemny zapach lakierów może jednak wywołać mdłości lub zawroty głowy. W związku z tym, jeśli odczuwasz takie dolegliwości, możesz założyć specjalną maseczkę blokującą zapach lub po prostu zrezygnować z malowania paznokcie na czas ciąży.

Czy w ciąży można robić paznokcie żelowe?

malowanie-paznokci-w-ciazy

Gdy rozwiana została kwestia tego, czy można malować paznokcie w ciąży, nasuwa się pytanie – a co z paznokciami żelowymi? Zdania, co do tej kwestii są podzielone. Jedni twierdzą, że zawarte w paznokciach żelowych i akrylowych substancje chemiczne mogą wniknąć do krwiobiegu. Inni uważają, że ich szkodliwość jest znikoma. Wątpliwości powinien rozwiać Twój lekarz ginekolog, dlatego warto zgłosić się do niego o opinię.

Jeśli obawiasz się UV związanego z utwardzaniem paznokci, to spokojnie – ilość promieniowania podczas tego zabiegu nie jest wystarczająca, aby zaszkodzić płodowi. Używane podczas tego zabiegu lampy nie nagrzewają całego ciała, ani nie wydzielają szkodliwych promieni ani dla matki, ani dla dziecka, które nosi.

Miesiąc przed porodem powinno się jednak ściągnąć sztuczne paznokcie. Ma to związek z tym, że czasem podczas porodu zakłada się pulsoksymetr na palec (mierzący saturację krwi), a dodatkowa warstwa żelu na paznokciu może wpłynąć na wyniki.

Malowanie paznokci w ciąży, a skład lakierów

O ile płytka paznokciowa nie przepuszcza substancji do krwiobiegu i po pomalowaniu paznokcia można się czuć bezpiecznie, o tyle sam proces malowania może nie posłużyć przyszłej mamie. Lakiery zawierające takie substancje jak alkohol izopropylowy, toluen, formaldehyd lub ftaleny mogą być potencjalnie szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Pełnią one funkcje utwardzaczy, czy plastyfikatorów.

czy-mozna-malowac-pazkocie-w-ciazy-2

Czy można malować paznokcie w ciąży lakierami zawierającymi formaldehydy lub ftaleny? Nie jest to zalecane. Lepiej wybrać bardziej naturalne opcje i unikać wdychania preparatów zawierających powyższe związki chemiczne. Warto też zaznaczyć, że jeśli chodzi o wymienione substancje, to według opinii lekarzy, w największej grupie ryzyka są jednak kosmetyczki. Ma to związek z tym, że mają one z nimi największą styczność.

Jeśli chodzi o lakiery do paznokci, warto sprawdzić firmy takie jak np. Molly Lac, których dewiza brzmi “Molly Lac – wyróżnia nas jakość!”.

Malowanie paznokci w ciąży – środki ochronne

Lepiej chuchać na zimne, czyli jak malować paznokcie, aby nie obawiać się o zdrowie maluszka? Otóż przede wszystkim powinno się przystępować do tej czynności w wentylowanym pomieszczeniu. A po zmyciu lakieru lub usunięciu sztucznych paznokci za pomocą acetonu, warto dokładnie umyć dłonie mydłem. Pozwoli to uniknąć dostania się szkodliwych substancji do dostania się do organizmu, gdy np. spożywamy jedzenie za pomocą rąk. Ponadto będąc u kosmetyczki na zabiegu, należy pilnować, czy używa ona wysterylizowanych przyrządów. Powinny być one wyciągnięcie z nienaruszonej torebki lub zdezynfekowane w specjalistycznym urządzeniu.

Odpowiadając na wątpliwości, czy można malować paznokcie w ciąży, nie ma badań jednoznacznie stwierdzających ich szkodliwość. Jednak jeśli wciąż masz obawy, przestrzeganie odpowiednich zasad pomoże uniknąć Ci możliwych negatywnych skutków zabiegów kosmetycznych.

malowanie-paznokci-w-ciazy

Poprzednie

Ból miednicy w ciąży

Aspargin w ciąży

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x