W ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wiele witamin i minerałów. W końcu trzeba zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale o prawidłowe funkcjonowanie rosnącego w brzuszku szkraba. Kobiety przy nadziei często zastanawiają się jak wygląda ich zapotrzebowanie na magnez oraz potas i czy Aspargin w ciąży to odpowiedź na ich potrzeby?
Spis treści
Aspargin w ciąży
Przyszła mama powinna przede wszystkim dostarczać sobie niezbędnych składników odżywczych w pokarmach, które spożywa. Zdarza się jednak, że mimo chęci i starań, nie jest to możliwe. Warto zaznaczyć, że dobowe zapotrzebowanie na magnez w ciąży to ok. 350 mg. Z kolei potasu należy sobie dostarczać w pokarmie lub suplementach ok. 4500 mg dziennie. Więc gdy występują niedobory tych pierwiastków, warto zgłosić się do ginekologa, który zaleci najlepsze suplementy lub leki i podpowie w jakich dawkach je spożywać. Jednym z nich jest właśnie Aspargin, który dostaniemy bez recepty, w wielu aptekach.
Aspargin w ciąży – na co?
Suplementacja magnezu może pomóc w złagodzeniu części dolegliwości związanych z okresem ciąży. Odpowiednia zawartość tego pierwiastka w organizmie przyczyni się do m.in. lepszej jakości snu, ograniczenia ryzyko przedwczesnego porodu, zmniejszenia mdłości i stres, a także do złagodzenia nieprzyjemnych skurczy. A to nie wszystkie korzyści związane z jego stosowaniem.
Aspargin na skurcze macicy w ciąży
Zawarty w tym leku magnez rozluźnia mięśnie wokół macicy, dzięki czemu łagodzi ból spowodowany rosnącym płodem. Gdy dziecko zajmuje coraz więcej miejsca, nasilają się skurcze macicy kobiety w ciąży, co powoduje uczucie dyskomfortu. Dbając o właściwy poziom magnezu, można zniwelować ból, który zwłaszcza w okolicach porodu może się znacznie nasilić.
Aspargin – na co jeszcze?
Oprócz tego, że magnez działa rozkurczająco, zaskakuje także jeszcze innymi pozytywnymi aspektami. Magnez posiada właściwości neurotropowe, dzięki czemu ma działanie uspokajające. Świetnie sprawdzi się też na skurcze łydek w czasie ciąży, co zdarza się wielu brzuchatkom, nie tylko w porze dziennej, ale także niespodziewanie w nocy. Wiele z nich poleca wtedy sięgnąć po Aspargin. Ponadto pomaga on przy tikach nerwowych (drgająca powieka), czy przy drżeniu mięśni. Ten ważny pierwiastek przeciwdziała:
- stresom,
- uczuleniom,
- stanom zapalnym,
- niedotlenieniu organizmu,
- wysokiemu ciśnieniu krwi poprzez jego obniżenie.
Jeśli chodzi o potas to jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego.
Czy można stosować Aspargin w ciąży?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku spodziewając się dziecka, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Jest to ważne także z tego względu na to, że nie powinien być stosowany równolegle z niektórymi preparatami. Jednak producent zaznacza, że aspargin można spożywać w trakcie ciąży, ponieważ zawiera optymalną, bezpieczną dawkę magnezu i potasu (w sytuacji ich niedoboru).
Aspargin w ciąży – dawkowanie
Warto zaznaczyć, że Aspargin zawiera w 1 tabletce 250 mg wodoroasparaginianu magnezu i 250 mg wodoroasparaginianu potasu. Z kolei dawkowanie to 1-2 tabletek doustnie 2-3 razy na dobę. A więc w zależności od potrzeb mogą być to od 2 do 6 tabletek dziennie. Najlepiej je przyjmować po posiłku.
Aspargin w ciąży – przeciwwskazanie
Oczywiście asparginu nie powinny stosować osoby, które mają uczulenie na którykolwiek ze składników w nim zawartych. Ponadto jeśli pacjentka ma nadmiar potasu we krwi, ciężką niewydolność nerek, zaburzenia pracy serca, zakażenie dróg moczowych lub niedociśnienie tętnicze to także powinno się unikać szerokim łukiem tego leku.
Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?
Nie można przyjmować leku podczas ostrego odwodnienia. Natomiast szczególną ostrożność powinny zachować osoby mające wrzody żołądka. Z kolei przy długotrwałym stosowaniu, w razie pojawienia się biegunki, kobiety w ciąży powinny sprawdzić stężenie magnezu i potasu we krwi.
Co zamiast asparginu?
Zamiast garściami przyjmować różne leki i suplementy, o wiele lepiej (w miarę możliwości) jest dostarczać organizmowi mikro- i makroelementów z pożywienia. Najwięcej magnezu można znaleźć w kakao, pestkach dyni, kaszy gryczanej, brązowym ryżu oraz w zielonych warzywach, np. w jarmużu, szpinaku, brokułach, fasoli. Z kolei świetnym źródłem potasu będą suszone morele, śliwki, figi, kiwi i banany.
Więcej na temat suplementów w tym opinie dostępne są na forum https://poznajmyopinie.pl/ pod którym opublikowano szczegółowe dane.
Treści obecne w Serwisie nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis czywciazymozna.pl ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Administrator portalu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Przed zastosowaniem się do rad lub wskazówek z zakresu wiedzy specjalistycznej, zwłaszcza medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
suplementacja jest ogromnie wazna w trakcie ciazy!