Nie jest to rzadka dolegliwość, choć może niepokoić i skutecznie zepsuć humor przyszłej mamie. Ból miednicy w ciąży. Dowiedz się, jakie są jego przyczyny, czy jest groźny dla dziecka i jak sobie z nim poradzić.
Spis treści
Ból miednicy w ciąży – przyczyny
Ból miednicy w czasie ciąży zazwyczaj jest wynikiem rozluźnienia połączeń kości łonowych oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Prowadzi to do uelastycznienia dróg rodnych, co jest całkowicie normalne i wpływa na prawidłowy przebieg porodu. Poluzowanie więzadeł kości przygotowuje organizm przyszłej matki do przejścia główki maluszka przez kanał rodny. Ten proces obniżania główki dziecka może przyczyniać się do nieprzyjemnych dolegliwości.
Do bólu miednicy z tyłu w ciąży przyczyniać się mogą także:
- dodatkowe kilogramy obciążające kręgosłup,
- zmiana aktywności,
- zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej.
Ból miednicy w pierwszym trymestrze ciąży
Ból miednicy na początku ciąży może przypominać bóle menstruacyjne. Związany jest z rozciąganiem macicy wraz z więzadłami, ponieważ płód w tym okresie ma najszybsze tempo wzrostu. Buzujący w ciele progesteron jest sprawcą tych intensywnych zmian. A jako że w pierwszym trymestrze występuje wysokie ryzyko poronienia, należy szczególnie uważać i konsultować wszelkie dolegliwości z lekarzem.
Oczywiście ból miednicy z tyłu może się pojawić praktycznie w każdym etapie etapie ciąży, zarówno w pierwszym, jak i drugim czy trzecim trymestrze. Może on być tępy i ciągły lub przybrać postać nagłego i intensywnego kłucia. Jego rodzaj często jest kwestią indywidualną każdej ciężarnej.
Bóle miednicy pod koniec ciąży
Warto dodać, że bardziej intensywne i rozległe bóle miednicy pojawiają się zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży. Gdy zbliża się wyczekiwany termin porodu, często w 9 miesiącu ciąży zaczyna się wydzielać hormon zwany relaksyną. Jest ona odpowiedzialna za rozluźnienie więzadeł macicznych. Proces ten prowadzi do uelastycznienia spojenia łonowego i rozsunięcia kości miednicy, które w gotowości wyczekują wyjścia na świat małego człowieczka.
Dobra wiadomość jest taka, że ta nieprzyjemna dolegliwość powinna zniknąć po wydaniu na świat bobasa. W przypadku, gdy boląca miednica nadal będzie dawała się we znaki, lekarz może przepisać odpowiednie leczenie objawowe.
Ból miednicy w ciąży przy chodzeniu
Niestety zdarza się też, że boląca miednica w ciąży uniemożliwia normalne poruszanie się ze względu na rozrywający ból. Może pojawić się podczas chodzenia, ale także przy siadaniu, wstawaniu, leżeniu. Podczas poruszania się nacisk główki dziecka na miednicę się zwiększa, w związku z czym chodzenie w czasie ciąży może stać się wyjątkowo bolesne.
Jak zapobiegać?
Dostosowywanie się Twojego ciała do nadchodzących zmian jest całkowicie normalne, jednak bywa uciążliwe. Aby zniwelować ból, zaleca się częstsze spacery i delikatne rozruszanie bioder. Można próbować zapobiec tego typu dolegliwościom poprzez unikanie stania przez dłuższy czas, pracę nad dobrą postawą, ćwiczenie mięśni kegla lub używanie pasa ciążowego.
Jak leczyć?
Przyszła mama powinna jak najwięcej odpoczywać, unikać noszenia ciężkich przedmiotów i zrezygnować z aktywności fizycznej, która sprawia jej ból. Ból kości biodrowej w ciąży to przypadłość, którą można leczyć poprzez wzmacniającą mięśnie miednicy hydroterapię. Warto też zaopatrzyć się w poduszkę do spania dla ciężarnych, czy piłkę do ćwiczeń. Stosowanie elastycznej opaski ciążowej pomoże zmniejszyć nacisk na brzuch, przez co zmniejszy ból. Jeśli boląca miednica nadal doskwiera, niekiedy potrzebna jest rehabilitacja u specjalisty.
Na co uważać?
Istnieją pewne oznaki, które mogą świadczyć o poronieniu lub komplikacjach w trakcie trwania ciąży. Nieznośny ból miednicy z tyłu w ciąży może być objawem rozejścia spojenia łonowego. Po potwierdzeniu tego podczas badania USG, lekarz prowadzący może zalecić cesarskie cięcie. Nie lekceważ bólu krocza w ciąży, jeśli towarzyszą mu:
- częste omdlenia,
- gorączka,
- krwawienia z pochwy.
W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Z kolei jeśli już po porodzie chcesz się czuć w pełni atrakcyjna i chcesz zadbać o swoją sylwetkę to fizjoterapeuta Michał Koszla stworzył dedykowany program pt. Atrakcyjna Mama. Doświadczeni fizjoterapeuci tego programu wiedzą, jak zadbać o „poporodowy brzuszek” i nie zaszkodzić mięśniom dna miednicy. Więcej informacji na stronie: https://atrakcyjnamama.pl/.
moja kuzynka będąc w ciąży ciągle narzekała na jakieś dolegliwości, natomiast u mnie nic takiego się nie działo, żadnych bólów 😉