Czereśnie w ciąży – czy można?

| |

W ciąży ma się wiele przeróżnych zachcianek, jeśli chodzi o jedzenie. Zagryzanie ogórka nutellą i wcinanie śledzi naprzemiennie z lodami nie jest obcym procederem dla kobiet ciężarnych. Natomiast jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o  czereśnie w ciąży? Czy można je jeść?


Właściwości czereśni

Te sycące owoce nie tylko wspaniale smakują, ale działają też na organizm odtruwająco i oczyszczająco za sprawą witamin A i C. Ponadto można w nich znaleźć witaminę K, E, PP i witaminy z grupy B. Na szczególną uwagę zasługuje wit. B5, która wspomaga leczenie artretyzmu i pomaga przy opuchniętych stawach. Regularne jedzenie czereśni może wpłynąć na poprawę cery i skóry – dzięki nim stanie się bardziej elastyczna i gładsza.

Nie da się ukryć, że owoce te zawierają antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki tlenowe. Dzięki temu opóźniają proces starzenia, a organizm jest mniej narażony na rozwój chorób takich jak nowotwory. Czereśnie zawierają magnez, wapń, żelazo, fosfor ale przede wszystkim potas. Ten ostatni pomaga regulować ciśnienie krwi, a także korzystnie wpływa na pracę serca i nerek. Natomiast występujący w nich jod wspomaga produkcję hormonów tarczycy oraz stymuluje przemianę materii.  

czereśnie w ciąży 1

Czereśnie w ciąży – czy mogą zaszkodzić?

Nadmiar tych słodkich owoców może powodować wzdęcia, co może być wyjątkowo uciążliwe w czasie ciąży. Jako że są one również moczopędne, zbytnie przejadanie się nimi może doprowadzić do częstych wypraw do toalety. Argumentem na niekorzyść jest także fakt, że czereśnie są ciężkostrawne, więc w diecie przyszłej mamy nie powinny występować w dużych ilościach.

Jeśli mają nie zaszkodzić, trzeba pamiętać o dokładnym umyciu owoców. Należy unikać ich będąc nieszczęśniczką posiadającą wrażliwy żołądek, ponieważ surowe czereśnie mogą dość długo w nim zalegać. Dodatkowo lepiej nie spożywać ich przed ciężkostrawnym posiłkiem, gdyż utrudniają one trawienie tego typu dań. 

czereśnie w ciąży 2

Jaka porcja czereśni jest polecana?

Ze względu na bogactwo składników mineralnych i witamin, warto urozmaicić dietę o te czerwone owoce. Zaleca się spożycie małej miseczki (3 garście) dziennie zarówno w I, II jak i III trymestrze. Taka ilość dostarczy ok.180 kcal i ok. 40g węglowodanów. W związku z tym większe porcje tych pyszności mogą podwyższyć poziom cukru we krwi, a przy tym zaburzyć dzienny bilans kobiety w ciąży. 

Najważniejsze jest jednak obserwowanie organizmu i dostosowanie ilości owoców do siebie. Jeśli czujesz, że już niewielka ilość czereśni cię wzdyma lub ewidentnie ci nie służy, lepiej rozejrzeć się za innymi owocami.

Czereśnie a karmienie piersią

Młoda mama, która karmi piersią powinna dostarczać sobie wartościowych witamin i minerałów, więc nie powinna rezygnować z czereśni. Wyjątkiem jest, gdy rzeczywiście czuje, że źle na nią wpływają, wzdymają. Nie ma badań, które udowodniałyby, że jedzenie czereśni podczas karmienia piersią ma bezpośredni wpływ na powstawanie kolki u niemowlaka. Dodatkowo alergie na nie nie zdarzają się często, więc jest mała szansa, aby właśnie ten owoc spowodował uczulenie u dziecka.

Poprzednie

Czy można pić miętę w ciąży?

Nospa w ciąży – czy można ją brać? Czy jest bezpieczna?

Dalej
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kamila

Fajny artykuł!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x