Nospa w ciąży – czy można ją brać? Czy jest bezpieczna?

| |

Bóle brzucha i skurcze dają się we znaki zwłaszcza na początku ciąży. Jest to normalne, ponieważ w tym czasie macica ulega powiększeniu. Jednak dla wielu ciężarnych jest to dość uciążliwe i szukają skutecznych, bezpiecznych metod na poradzenie sobie z tą dolegliwością. A gdy zawodzą domowe sposoby, czas sięgnąć po cięższy kaliber. Jakie leki rozkurczowe się sprawdzą? Czy Nospa w ciąży jest bezpieczna? Kiedy można ją brać, a kiedy lepiej sobie ją odpuścić?

Czy można brać Nospę w ciąży?

Wielu ginekologów jest zdania, że w pewnych przypadkach można stosować Nospę w czasie ciąży, o ile jest to uzasadnione. Przyjmuje się, że można ją przyjmować, gdy korzyści znacznie przewyższają możliwe ryzyko. A więc jeśli zajdzie taka potrzeba, to dopuszcza się przyjęcie tego leku. Przyszłe mamy najczęściej biorą Nospę w ciąży na skurcze macicy, uczucie rozciągania podbrzusza, ból brzucha lub ból żołądka.

Czy Nospa jest bezpieczna w ciąży?

Nospa zawiera w sobie drotawerynę, która działa rozkurczowo na mięśnie macicy, dlatego wiele kobiet tak często po nią sięga. Jako że substancja ta jest całkowicie metabolizowana w wątrobie, uznaje się, że drotaweryna jest stosunkowo bezpieczna dla kobiet ciężarnych. Warto jednak dodać, że substancja ta przenika przez łożysko.

czy-w-ciazy-mozna-brac-nospe

Dawkowanie Nospy w ciąży

Jeśli chodzi o maksymalną ilość tabletek, należy kierować się przede wszystkim zaleceniami lekarza. Jednakże producent w swojej ulotce wskazuje, że dobowe dawkowanie Nospy to 120 – 240 mg w dawkach podzielonych na 2 do 3.

Nospa w ciąży – przeciwwskazania

Jedną z sytuacji, gdy zabrania się stosowania tego leku jest poród (ze względu na możliwość zwiększenia ryzyka wystąpienia krwotoku poporodowego). Nie zaleca się także stosowania Nospy w okresie karmienia piersią. Ponadto kobiety z niedociśnieniem powinny zachować szczególną ostrożność. A jeśli cierpią na niewydolność nerek, serca lub wątroby lub są uczulone na którykolwiek ze składników, zdecydowanie nie powinny sięgać po ten lek. Przede wszystkim przyjmowanie leków lub suplementów w okresie ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem. 

Nospa w ciąży, a 1, 2 i 3 trymestr

Każda kobieta przechodzi ten wyjątkowy okres inaczej. Jednakże u wielu ciężarnych, zwłaszcza 1 trymestr jest przepełniony różnymi dolegliwościami, w tym bólami brzucha, czy żołądka. W sytuacjach wyższej konieczności, gdy skurcze są uciążliwe, dopuszcza się możliwość zastosowania Nospy. Natomiast trzeba zachować szczególną ostrożność w 3 trymestrze. Nie należy brać tego leku w okresie okołoporodowym, czyli zarówno w czasie porodu jak i ok. 2 tygodnie przed planowanym terminem.

Nospa w ciąży – na co jeszcze pomaga?

Nospę stosuje się nie tylko jako leku przeciwskurczowego. Traktuje się ją także jako lek podtrzymujący ciążę (w sytuacjach zagrożenia ciąży). Dlatego też w niektórych przypadkach, po konsultacji z ginekologiem, może być wręcz zalecana. 

Naturalne sposoby na skurcze brzucha

nospa-w-ciążyJest kilka naturalnych sposobów, dzięki którym nieprzyjemne skurcze macicy złagodnieją lub znikną. Przede wszystkim warto się nawadniać – przyjmując odpowiednią ilość płynów, można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Unikanie stresu, niepotrzebnych sprzeczek i odpoczynek także będą wskazane. Nerwy ukoi ciepła, aromatyczna kąpiel, a ćwiczenia oddechowe pozwolą się uspokoić i zrelaksować. Ponadto noszenie zwiewnych ubrań, które nie uciskają brzuszka, powinno trochę pomóc. 

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli pojawią się wszelkie niepokojące bóle i inne dolegliwości, powinny być od razu zgłoszone lekarzowi. W razie odczuwania wyjątkowo silnego bólu, należy natychmiast udać się do specjalisty, który zdecyduje jakie środki zastosować. Pamiętajmy też, że zbyt długie stosowanie Nospy może wywołać działania niepożądane.

 

 

 

 

 

Treści z serwisu czywciazymozna.pl nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Poprzednie

Czereśnie w ciąży – czy można?

Żuravit w ciąży – Dawkowanie, przeciwskazania i bezpieczeństwo

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
małgoś

gdy mnie cos boli to ja zazwyczaj sie nawadniam i ide spac, po czym bol przechodzi albo jest znosniejszy 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x