Co to jest coaching zdrowia?

| |

Pracownicy biurowi, spędzający długie godziny przed komputerem, narażeni są na obciążenia mięśniowo-szkieletowe wiążące się z poważnym ryzykiem rozwoju schorzeń kręgosłupa, przede wszystkim dyskopatii i wad postawy.

Z powodu długotrwałego stresu, jaki wywołuje zawodowa presja, grożą im również choroby cywilizacyjne takie jak bezsenność i nerwica. Aby skutecznie zniwelować te zagrożenia coraz więcej przedsiębiorców wprowadza w swoich firmach coaching zdrowia. Dzięki niemu mogą zadbać o najważniejszy z wszystkich posiadanych przez siebie zasobów, czyli kapitał ludzki.

Na czym polega coaching zdrowia?

Coaching zdrowia to forma pomocy profilaktycznej ukierunkowanej na motywowanie pracowników do pracy nad sobą, a konkretnie pielęgnacji swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Pomocy takiej udziela tzw. coach, czyli ktoś w rodzaju opiekuna i przewodnika, osoba dysponująca niezbędną wiedzą i doświadczeniem. Jego zadanie polega na edukowaniu swoich podopiecznych oraz zachęcaniu ich do rezygnacji ze szkodliwych używek, zmiany nawyków żywieniowych, podejmowania aktywności fizycznej, utrzymywania prawidłowej masy ciała, stosowania różnorodnych technik relaksacji oraz dbania o ergonomię w miejscu pracy. Coach zwykle działa profilaktycznie, ale może również wspierać pracownika w leczeniu doskwierających mu już chorób, szczególnie gdy są to schorzenia cywilizacyjne, których terapia wymaga od pacjenta mnóstwa samozaparcia i wytrwałości. Jak dowodzą liczne badania, coaching zdrowotny okazuje się bardzo pomocny w zwalczaniu wielu typowych dolegliwości psychicznych i fizycznych, na które skarżą się pracownicy biurowi.

Jak wdrożyć coaching zdrowia?

Najprostszym sposobem na wdrożenie coachingu zdrowotnego w firmie jest program Osobisty Coach Zdrowia. Pracownicy zapisują się do niego wypełniając szczegółową ankietę, w której wyznaczają sobie określone cele zdrowotne do osiągnięcia, a następnie instalują na telefonie aplikację, która zapewni im stały kontakt z odpowiednim specjalistą. Od tej pory coach będzie czuwał nad swoim podopiecznym kontrolując jego pracę nad sobą i śledząc jego postępy. Tak realizowany coaching zdrowotny jest nie tylko bardzo wygodny, ale też przynosi znakomite efekty. Jeden z takich programów oferuje firma Wellbeingpolska.pl.

Poprzednie

Krótkowzroczność – jak skutecznie korygować?

Jak może pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x