Są takie wady wzroku, które występują na świecie u nawet kilku miliardów osób.
To niesłychanie duże liczby, ale wbrew pozorom taka wiadomość może być nawet częściowo pozytywna. Występowanie tak dużej liczby wad wzroku świadczy również o postępie medycyny i znacznie lepszym ich diagnozowaniu oraz oczywiście korygowaniu. Tak jest chociażby w przypadku prezbiopii, która wynika po prostu ze starzenia się naszego ciała, w tym wypadku narządu wzroku. Dzięki wydłużającej się średniej życia diagnozujemy takich wad wzroku znacznie więcej. Najpowszechniej na naszej kuli ziemskiej występuje jednak krótkowzroczność.
Spis treści
Krótkowzroczność – najpowszechniejszy problem ze wzrokiem
Bycie krótkowidzem to problem, który dotyczy największej liczby osób na świecie spośród spektrum wszystkich wad wzroku, które występują powszechnie. To nawet kilka miliardów ludzi z tym problemem. Również w Polsce to zaburzenie wzroku występuje najczęściej. Wada ta polega w skrócie na wyraźniejszym widzeniu rzeczy, które znajdują się w naszej bliskości, ale problem z przedmiotami w oddali. Wada wzroku jest jedną z najprostszych do zdiagnozowania. Diagnozę uzyskamy praktycznie w każdym wyposażonym salonie optycznym lub u lekarza.
Leczenie krótkowzroczności – soczewki i okulary
Klasycznymi metodami korygowania wzroku przy występowaniu tej wady są oczywiście odpowiednio dobrane szkła w postaci okularów lub soczewki kontaktowe. W wielu przypadkach pacjenci chcą wypróbować obite metody korygowania wzroku, by przekonać się nie tylko co do wygody, ale również tego, w jaki sposób będą się prezentowali w obu tych rozwiązaniach. Soczewek prawie nie widać, a okulary niestety nie każdemu odpowiadają, co jest oczywiście argumentem na rzecz tych pierwszych. Krótkowzroczność w przypadku dobrania odpowiedniej metody korekcji tej wady, nie jest poważnym problemem i można z nią normalnie funkcjonować. Pomóc w tym może Coopervision.pl.
Operacje laserowe na krótkowzroczność
Czasami podejmujemy się również leczenia operacyjnego krótkowzroczności. Jest to zabieg dość bezpieczny, ale każdorazowo wymaga kwalifikacji lekarskiej. Nie możemy sami zdecydować o jego wykonaniu. Najbardziej zaleca się stosowanie takich zabiegów osobom, których wada jest znacznie poważniejsza i jej korygowanie za pomocą okularów czy soczewek nie byłoby możliwe lub mogłoby być znacząco utrudnione. W praktyce jednak wiele osób nie decyduje się na takie zabiegi z przyczyn finansowych. W Polsce są one poza nie refundowane, a dodatkowo część osób pomimo postępu medycznego w tym zakresie nadal bardzo się boi ewentualnych komplikacji i niepowodzeń.