Bursztyn na ząbkowanie – pomaga czy szkodzi?

| |

Bursztyn na ząbkowanie zaczął być popularne nieco ponad dekadę temu wśród środowisk homeopatów i rodziców New Age, aby “naturalnie” łagodzić bóle spowodowane ząbkowaniem dziecka. Obecnie stały się szerzej znane ze względu na celebrytów używających ich na swoich ząbkujących dzieciach oraz ich szeroką dostępność w sklepach, głównie internetowych.

Bursztyn na ząbkowanie – rzekomo kojące właściwości

Naszyjniki wykonane są z koralików bursztynowych, żywicy kopalnej, która podobno ma właściwości kojące i uzdrawiające. Zawiera ona kwas bursztynowy, mający rzekomo właściwości przeciwzapalne, który – jak się uważa – uwalnia tę kojącą substancję, gdy rozgrzewa ciało dziecka i jest wchłaniany przez skórę do krwiobiegu, aby złagodzić dyskomfort związany z ząbkowaniem.

To nieprawda. W kontakcie ze skórą dziecka nie wydziela się żaden kwas. To prawda, że bursztyn (tylko prawdziwy bursztyn bałtycki — nie wszystkie sprzedawane naszyjniki nim są) zawiera ten kwas bursztynowy, ale nie może on być wchłonięty przez skórę. Z chemicznego punktu widzenia jego uwolnienie następuje dopiero w bardzo wysokich temperaturach. Mówimy tu o temperaturach rzędu 204 stopni Celsjusza, kiedy temperatura ciała dziecka wynosi około 37 stopni.

Nie ma naukowych dowodów na to, że naszyjniki z bursztynu są skutecznym naturalnym środkiem łagodzącym dyskomfort związany z ząbkowaniem u niemowląt. Nie wykazano, że rzekomy składnik aktywny, kwas bursztynowy, może być uwalniany z koralików na ludzką skórę. Ponadto nie ma dowodów wskazujących na to, że kwas bursztynowy ma właściwości przeciwzapalne.

Bursztynowe naszyjniki dla dzieci są niebezpieczne

Według producentów naszyjniki z bursztynowymi koralikami są tak dobrane, aby miały kontakt ze skórą, a nie na ubraniu. A dziecko powinno być cały czas nadzorowane podczas noszenia bursztynowego naszyjnika lub bransoletki.

A co jeśli dojdzie do przeoczenia? Co jeśli udusi się we śnie? Co jeśli zaczepi się o łóżeczko? Nikt przy zdrowych zmysłach nie pomyślałby o założeniu czegokolwiek na szyję dziecka, które oczywiście nie może tego zdjąć. Samo noszenie naszyjnika na szyi jest niebezpieczne dla małych niemowląt, ze względu na ryzyko uduszenia, które może doprowadzić do uduszenia.

Ponadto naszyjnik może się zerwać, a koraliki mogą zostać włożone do ust dziecka lub zassane, co również stanowi zagrożenie zadławieniem. Jeśli zabawki z małymi częściami są zabronione dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, dlaczego naszyjniki z małymi częściami miałyby być dozwolone?

W rzeczywistości odnotowano przypadki śmierci z tego powodu. W 2016 roku 18-miesięczne dziecko udusiło się na śmierć swoim bursztynowym naszyjnikiem podczas drzemki w przedszkolu, a siedmiomiesięczne musiało zostać popędzone na pogotowie po połknięciu jednego z kawałków.

Poprzednie

Ból z tyłu głowy – jakie mogą być przyczyny?

Co robić, gdy niemowlę przestaje jeść? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x