Ból z tyłu głowy – jakie mogą być przyczyny?

| |

Ból głowy to jedna z częstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Ból głowy może być odosobnioną reakcją organizmu na różnorodne bodźce endo- i egzogenne, rzadziej świadczy o chorobie. Dolegliwości bólowe umiejscowione mogą być w różnych częściach głowy. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu z tyłu głowy.

Możliwe przyczyny bólu z tyłu głowy

Okolica potyliczna (tył głowy) to częsta lokalizacja bólu. Jednymi z jego częstszych przyczyn są:

  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • napięciowe bóle głowy, 
  • migreny, 
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego.

Inne możliwe przyczyny bólu z tyłu głowy to: neuralgia potyliczna, zapalenie ucha środkowego, krwotok podpajęczynówkowy, guz mózgu, uraz głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Ból z tyłu głowy a nadciśnienie tętnicze

Ból w części potylicznej kojarzony jest przede wszystkim ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia tętniczego krwi. Do bólu głowy predysponują zwłaszcza nagłe skoki ciśnienia, które mogą być spowodowany przez stres, lęk, nerwicę, niektóre leki, zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, menopauza). Ból głowy przy nadciśnieniu tętniczym ma charakter pulsujący. Odczuwany jest jako ucisk w potylicy.

Ból z tyłu głowy o charakterze napięciowym

Napięciowe bóle głowy należą do pierwotnych rodzajów. Oznacza to, że nie poznano dokładnej przyczyny ich powstania. Podejrzewa się, że pojawienie się napięciowego bólu głowy w części potylicznej może być związane z działaniem określonych czynników, w tym m.in. odwodnienia, niedoboru snu, głodu, zmęczenia. Napięciowy ból z tyłu głowy ma charakter uciskający. Pacjenci porównują go do odczuć towarzyszących noszeniu ciasnego hełmu na głowie. Dolegliwości nie są z reguły silne.

Ból z tyłu głowy a migrena

Bóle z tyłu głowy mogą być oznaką ataku migrenowego. Wywołany jest z reguły działaniem określonych bodźców. Ma charakter pulsujący. Jest na tyle uciążliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Do nasilenia dolegliwości może dojść pod wpływem wysiłku fizycznego, światła, intensywnego zapachu, zimnego powietrza, niektórych pokarmów (np. czekolada, pikantne jedzenie). Migrenie towarzyszą często nadwrażliwość na światło, zapach i hałas, nudności, osłabienie oraz wymioty.

Ból z tyłu głowy w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to stosunkowo częsta przypadłość, w której zniekształcenia kręgów wywołują ucisk na okoliczne nerwy i rdzeń kręgowy. Patologicznym zmianom w odcinku szyjnym towarzyszą ból z tyłu głowy i karku, sztywność szyi i karku, ograniczenie ruchów szyi, a wraz z zaawansowaniem choroby – drętwienie, mrowienie, spadek siły mięśniowej rąk, uczucie ciężkości głowy, szyi i ramion, szumy uszne, zawroty głowy. Ból głowy w tym przypadku określany bywa szyjnopochodnym lub migreną szyjną.

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Jak wzmocnić układ krwionośny?

Bursztyn na ząbkowanie – pomaga czy szkodzi?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x