Zatwardzenie w ciąży

| |

Wiele kobiet w ciąży cierpi na tą wstydliwą dolegliwość – zatwardzenie w ciąży. Nie łatwo jest rozmawiać na ten temat. Jednakże jest on istotny i nie powinno się go pomijać i lekceważyć. Mówmy więc śmiało o rzeczach, które nas męczą. Jak więc sobie radzić z zatwierdzeniem w ciąży?

Zatwardzenie w ciąży – jak je rozpoznać?

Zaczynając od tego, czym jest zatwardzenie. Jest to potoczna nazwa na zaparcia, które definiuje się jako utrudnione wydalanie stolca (rzadziej niż 3 razy w tygodniu). Niestety jest to często spotykane zjawisko u kobiet przy nadziei, a w II i III trymestrze pojawia się najczęściej. Towarzyszy im także brak komfortu spowodowane wzdętym brzuchem, a niekiedy ból brzucha. 

zatwardzenie-w-ciąży

Zatwardzenie w ciąży – dlaczego się pojawiają u ciężarnych?

Przyczyn zaparć wśród przyszłych mam może być kilka. Pierwszym podejrzanym są zmiany hormonalne (zwłaszcza podwyższony poziom progesteronu), które osłabiają pracę mięśni jelit. Kolejnym jest powiększona macica uciskająca jelita przez co spowolniona zostaje ich perystaltyka. 

Pogłębieniu zaparć może sprzyjać również zmiana trybu życia, a mianowicie mniejsza aktywność fizyczna, która nie pobudza tak jak wcześniej pracy metabolizmu i przyczynia się do zalegania masy kałowej w jelitach. Pod lupę powinno się także wziąć niewłaściwe odżywianie, tzn. spożywanie produktów ciężkostrawnych lub wzdymających oraz suplementację wapnia i żelaza

Sposoby na zatwardzenie w ciąży

Uczucie ciężkości, czy zalegający stolec z pewnością nie wpływają pozytywnie na komfort i samopoczucie ciężarnej. Jak zatem pomóc sobie mając zatwardzenie? 

Dieta a zatwardzenie w ciąży

Wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik powinno pozytywnie wpłynąć na perystaltykę jelit. Dzięki temu że błonnik wchłania wodę, następuje rozluźnienie stolca, co ułatwia wypróżnienie. Sprawia ona także, że zalegające resztki pokarmu odklejają się od ścianek jelita. Zaleca się dzienne spożycie 20 – 30 g błonnika będąc w ciąży. W celu eliminacji zaparć poleca się produkty takie jak:

  • suszone owoce (śliwki, jabłka, rodzynki, figi),
  • siemię lnianie,
  • otręby pszenne,
  • pieczywo razowe,
  • brązowy ryż.
zatwardzenie-w-ciazy

Picie wody w ciąży

Kobiety w ciąży już wystarczająco często muszą udawać się w wędrówki do toalety, a tu jeszcze zaleca się im spożywanie wody, która jeszcze pogorszy sprawę? Otóż spożywanie dużej ilości płynów jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu gospodarki wodno-elektrolitowej. Picie 6 – 8 szklanek ciepłej wody z dodatkiem cytryny, czy miodu między posiłkami może być skutecznym sposobem na pobudzenie perystaltyki.

Zioła na zaparcia

Jednym z domowych metod na zatwardzenie w ciąży jest stosowanie preparatów roślinnych. Mogą występować w formie tabletek lub naparów. Wymienia się m.in. liście senesu, aloes, babkę płesznik, babkę piaskową. Z kolei herbatki z kopru włoskiego, mniszku lekarskiego, czy rumianku również powinny poprawić trawienie.

Aktywność fizyczna

Zadbanie o ruch przynosi wiele zdrowotnych korzyści, również w tym przypadku. Przyszłe mamy, może nie powinny się przemęczać i intensywnie ćwiczyć, jednak całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej byłaby błędem. Zamiast intensywnych treningów cross-fitowych, można po prostu udać się na miły spacer, poćwiczyć jogę lub delikatne ćwiczenia gimnastyczne, popływać lub udać się na pilates. Największe korzyści przyniesie ćwiczenie kilka razy w tygodniu po 25-35 min, jednakże każdy ruch fizyczny jest mile widziany i wpłynie korzystnie na samopoczucie.

zatwardzenie-w-ciąży-jak-sobie-pomóc

Pamiętaj, że jeśli zatwardzenie w ciąży wyjątkowo cię męczy mimo zastosowania wielu metod zapobiegawczych, warto zwrócić się z tym o poradę do lekarza. Trzeba pamiętać, że zaniedbanie tej dolegliwości może skutkować pojawieniem się żylaków odbytu (hemoroidów), stanów zapalnych, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.

Poprzednie

Czy w ciąży można jeść ryby?

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

Dalej
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Więcej o zatwardzeniach w ciąży przeczytasz w jednym z naszych artykułów. […]

kemek

Na zaparcia polecam czopki musujące. Są o dużo lepsze niż zwykłe glicerynowe, ponieważ są naturalne i nie uzależniają. Zaczynają działać już kilka minut po aplikacji

Sami

Miałam zaparcia w ciąży oraz po porodzie i stosowałam właśnie te czopki. Bardzo mi pomogły. Wiem, że jest również wersja dla dzieci

Martyna

Miałam zaparcia wciaży i potem też się pojawiały. Dodatkowo przeszkadzały w dojściu do siebie i opiece nad dzieckiem. Położna zaleciła mi czopki evaqu, któe szybko pomogły mmi uporać się z problemem. Wcześniej znałam tylko glicerynowe.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x