My kobiety ćwiczymy głównie po to, by dbać o swoją sylwetkę. Chcemy być szczupłe tak długo, jak tylko się da. Skrupulatnie pilnujemy swojej wagi. Staramy się jeść zdrowo i ćwiczymy, dzięki czemu uzyskujemy figury na miarę światowej sławy modelek. Ale to wszystko zwykle się zmienia w momencie zajścia w ciążę. Wiemy oczywiście, że istnieją różne ćwiczenia dla ciężarnych, które spokojnie można nam wykonywać, ale często jakoś tak nie potrafimy się do nich zmotywować, bo wolimy leżeć w łóżku, oglądać telewizję i zajadać się ulubionymi czekoladowymi lodami. Ciąża zmienia nasze przyzwyczajenia. Sprawia, że z osób aktywnych stajemy się typowymi, wiecznie zmęczonymi kanapowcami. Do ruchu zawsze można się jednak zmusić, a będąc w ciąży, nieraz trzeba to zrobić. W głębi duszy wiemy przecież, że aktywność fizyczna tylko nam pomoże. Pomoże ona również rosnącemu w nas dziecku. Pamiętajmy, że szczęśliwa i sprawna mama to i szczęśliwe oraz sprawne dziecko.
Spis treści
Ćwiczenia dla ciężarnych – jakie są korzyści?
Jest ich bardzo wiele. Aktywność fizyczna zawsze wiąże się z poprawą samopoczucia. Regularny ruch – nawet regularny, 30 minutowe spacer-pozwoli Ci pozostać w dobrej formie. Poród wiąże się z wielkim wysiłkiem, dobrze więc przygotować na niego swoje ciało. Dbając o aktywność fizyczną w trakcie ciąży, możesz wzmocnić swoje mięśnie, zmniejszyć bóle kręgosłupa i poprawić wydolność układu oddechowego. Jeśli męczą Cię zaparcia – które często dotykają ciężarnych – uda Ci się je złagodzić.
Więcej o zatwardzeniach w ciąży przeczytasz w jednym z naszych artykułów.
Ważne, by dostosować intensywność ćwiczeń do aktualnego trymestru. Jeśli twoja Ciąża jest zagrożona – aktywność fizyczna nie będzie dobrym pomysłem. Najlepiej, jak ustalisz z lekarzem prowadzącym ciąże, na jakie ćwiczenia dla ciężarnych możesz sobie pozwolić.
Ćwiczenia dla ciężarnych – jakie ćwiczenia?
Jaką konkretną aktywnością fizyczną warto jednak zająć się w błogosławionym stanie? To zależy. Zanim więc wykonamy pierwszy z brzegu trening w ciąży, upewnijmy się, że będzie on dla nas bezpieczny. Odwiedźmy lekarza prowadzącego ciąże i po prostu go o to zapytajmy. Jeżeli nie będzie on wiedzieć żadnych przeciwwskazań, jak najbardziej możemy zacząć ćwiczyć i robić to regularnie. Unikajmy tylko nadmiernych ciężarów. Zrezygnujmy z wielkiego obciążenia, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałyśmy typowych treningów siłowych. Jeżeli w ogóle do tej pory było nam na bakier z aktywnością fizyczną, zacznijmy od czegoś prostego i spokojnego, czyli od spacerów, szybkich marszów bądź jogi. Pływanie i areobik w wodzie, rozciąganie czy te ćwiczenia dla ciężarnych na piłce, to również świetny pomysł.
Możesz też rozważyć trening przy pomocy gum oporowych. Częściowo zmobilizują one nasze mięśnie do pracy, ale zarazem nie będą ich przeciążać. Jeżeli nie lubimy typowych ćwiczeń, zacznijmy po prostu tańczyć albo uprawiać aerobik. Każda forma ruchu jest dobra, o ile ten ruch jest praktykowany regularnie (przynajmniej kilka razy w tygodniu).
Jakich ćwiczeń powinnaś unikać?
Jeśli aktywność fizyczna mogła by wiązać się z jakimkolwiek urazem, lepiej go sobie odpuścić. Gra w squasha, tenis, czy nawet zwykła jazda na rowerze mogła by nie być dobrym pomysłem. Podobnie jak jazda na nartach, boks tajski, lekkoatletyka czy sporty ekstremalne. Decydując się na ćwiczenia dla ciężarnych, myśl o takich, które nie niosą ze sobą ryzyka jakichkolwiek wstrząsów, upadków i jakichkolwiek innych obrażeń.
ja nie cwiczylam w ciazy, ale po porodzie z pewnoscia zaczne!