Planowanie ciąży – co musisz wiedzieć?

| |

Planowanie potomstwa to prawdopodobnie najważniejsza decyzja w życiu. Powinna być zatem przemyślana, abyś została mamą wtedy, gdy poczujesz się na to gotowa. Również Twój organizm musi w tym czasie poradzić sobie z tym szczególnym obciążeniem. Co warto wiedzieć, zanim zajdziesz w ciążę? Podpowiadamy!

Dlaczego warto się udać do lekarza planując ciążę?

Przede wszystkim decydując się na potomstwo warto znaleźć odpowiedniego ginekologa, który będzie prowadził ciążę, i wybrać się do niego na wizytę kontrolną. Na podstawie wywiadu, a także aktualnych wyników oraz badania ginekologicznego, może on podpowiedzieć, czy jest to dla kobiety dobry moment na staranie się o dziecko. Wybierając lekarza już na tym etapie możesz poczuć, że ktoś się Tobą opiekuje i nie jesteś sama w tym ekscytującym, ale też trudnym czasie. Wsparcie jest bardzo ważne, dlatego nie odmawiaj go sobie, jeśli marzysz o tym, by w Twoich ramionach już wkrótce pojawił się ukochany maluch!

Jakie badania warto wykonać przed zajściem w ciążę?

Lekarz ginekolog powinien wiedzieć o wszystkich Twoich chorobach przewlekłych, miesiączkowaniu, trybie życia i wszelkich dolegliwościach, które Cię niepokoją. Może zlecić też morfologię, badanie moczu i poziomu cukru oraz sprawdzi Twoje ciśnienie. To absolutne minimum, które warto wykonywać raz do roku, a nawet i częściej, aby jak najwcześniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości.

Jak zmienić swoją dietę przed planowanym poczęciem?

Przede wszystkim kobieta ciężarna powinna zmodyfikować swój styl życia na lepszy, jeśli wymaga on poprawy. Dla kobiet w ciąży niewskazane są papierowy, alkohol czy kawa, niektóre produkty spożywcze i nadmierny wysiłek. Dobra będzie natomiast dieta obfitująca w wodę, owoce i warzywa, pełne zboża, chude mięsa z pewnych źródeł oraz nabiał, zawierające mnóstwo składników budulcowych przydatnych w pierwszych tygodniach życia płodu. Gdy chodzi o kwas foliowy, suplementy dla kobiet w ciąży można zażywać dopiero po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym. Udaj się do ginekologa i powiedz mu dokładnie o wszystkich swoich schorzeniach oraz zażywanych preparatach, aby pomógł Ci ustalić, które należy odstawić, a które włączyć jako element ciążowej profilaktyki.

Jak dbać o siebie przed zajściem w ciążę?

Jeśli dopiero oczekujesz na dwie kreski na teście, pamiętaj, że nadchodzące miesiące mogą być dla Ciebie sporym obciążeniem, dlatego odpowiednio się do niego przygotuj. To dobry czas na czytanie książek dotyczących pielęgnacji niemowlaka, jego żywienia, a nawet sposobów zabaw, które pomogą wpłynąć korzystnie na jego rozwój w przyszłości. Pamiętaj o relaksie, lekkiej codziennej aktywności fizycznej, unikaj stresów i staraj się spowolnić swoje tempo – aby zajście w ciążę było łatwiejsze, i byś powoli zaczęła przestawiać się na nowy tryb życia, z małą istotą u boku. Dbaj o siebie i powodzenia w nowej roli!

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Co to znaczy “dobry ginekolog”

Na co zwrócić uwagę, wybierając nową zastawę obiadową?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x