Odstające uszy u niemowlaka – czy da się zapobiec, do kiedy się kształtują uszy, jakie są sposoby na korektę?

| |

Odstające uszy u niemowlaka to często spotykany problem, który może wywoływać niepokój u rodziców. Uszy dziecka mogą odstawać ze względu na różne czynniki, takie jak budowa anatomiczna. W większości przypadków uszy przyjmują prawidłową pozycję wraz z wiekiem dziecka, dlatego nie ma potrzeby wprowadzania jakichkolwiek interwencji.

Odstające uszy u niemowlaka

Warto pamiętać, że każde dziecko jest wyjątkowe i niezależnie od tego, czy ma odstające uszy, powinno być akceptowane i kochane takie, jakie jest. Ważne jest, aby rodzice nie wywoływali w dziecku kompleksów związanych z wyglądem i zachęcali go do akceptacji swojej urody. Jeśli dziecko czuje się pewnie i kochane, będzie miało większą szansę na pewność siebie i zdrowy rozwój emocjonalny.

Jak zapobiec odstającym uszom u niemowląt?

Niestety jest to problem wynikający z uwarunkowania genetycznego i nie da się mu zapobiec. Trwała zmiana kształtu uszu będzie możliwa jedynie poprzez chirurgiczną korektę odstających małżowin usznych. Zawsze jednak można zwrócić się o pomoc do lekarza. Może on polecić specjalne korektory estetyczne, które pomogą w utrzymaniu uszu w odpowiedniej pozycji, a także sprawią, że będą one wyglądać bardziej naturalnie. Jednak jest to rozwiązanie jedynie czasowe.

Czy odstające uszy są dziedziczne?

Tak, odstające uszy mogą być dziedziczne. W większości przypadków odstające uszy są wynikiem genetycznej predyspozycji. Jeśli któreś z rodziców ma odstające uszy, to dziecko również może je dziedziczyć. Niemniej jednak, nie zawsze jest to regułą. W końcu gdy jeden rodzic ma odstające uszy, a drugie nie, może uda się wylosować geny tego z mniej rzucającymi się w oczy uszami.

Do kiedy kształtują się uszy niemowlaka?

Na początku warto zaznaczyć, że małżowina uszna kształtuje się do ok. 6 -7 roku życia. Do tego czasu uszy rosną, przybierają swój ostateczny kształt i może się okazać, że z czasem przestaną odstawać. Dlatego z podjęciem decyzji o korekcji uszu warto trochę poczekać i dopiero po tym czasie zgłosić się do specjalisty korygującego małżowinę uszną. Jeśli już zdecydujemy się na zabieg operacyjny, czeka się z nim aż do momentu, gdy dziecko ukończy 12-14 lat. Jak wygląda taka operacja? Wycina się fragment skóry z bruzdy małżowinowo-czaszkowej, po czym zakładane są specjalne szwy modelujące małżowinę. Dodatkowo zakłada się także szwy, które zmniejszają kąt między uchem a czaszką, dzięki czemu uszy mniej odstają. Jest to zabieg zazwyczaj bezpieczny, choć nie zawsze może przynieść satysfakcjonujące rezultaty.

Sposób na odstające uszy u niemowlaka

W przypadku odstających uszu u niemowląt nie ma skutecznych domowych sposobów na ich poprawę. Niektórzy rodzice mogą próbować ukrywać odstające uszy dziecka, stosując specjalne ubranka lub dodatki do włosów, takie jak opaski lub kokardki. Jeszcze innymi sposobami na odstające uszy są opaski uciskowe lub korektory estetyczne. Te ostatnie to silikonowe plastry, którymi przykleja się małżowinę uszną do skóry głowy. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ może to prowadzić do kompleksów u dziecka i sprawić, że będzie czuło się wyizolowane i inne od swoich rówieśników.

Poprzednie

Sauna beczka – Dlaczego warto ją mieć?

Najmodniejsze sukienki plus size 2022 – przegląd

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x