E-recepty – najważniejsze informacje

| |

Nie ma wątpliwości co do tego, że powszechnie występująca cyfryzacja ma wiele zalet i wielu grupom społecznym znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie. Ta nowoczesna technologia nie mogła ominąć również polskiej służby zdrowia, potrzebującej do sprawnego funkcjonowania przeprowadzenia wielu reform. Od stycznia 2020 roku specjaliści wystawiający recepty swoim pacjentom zobowiązani są do wykonywania tej czynności w specjalnie dedykowanym do tego celu systemie. To znacząco ułatwiło pracę lekarzom i farmaceutom, ale również i samym pacjentom, którzy taką receptę mogą zyskać nawet w czasie teleporady oraz nie mają już problemów z tym, że ją gdzieś zgubili.

Czym jest i jak działa e-recepta?

E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty, z tym że znacznie od niej bezpieczniejszy i wygodniejszy. Jej głównym celem jest usprawnienie pracy lekarzy oraz farmaceutów, a także zmniejszenie liczby błędów i fałszywych recept, które niestety pojawiały się dotychczas bardzo często.

Zarówno recepta papierowa, jak i elektroniczna zawierają dokładnie takie same informacje, czyli:

  • dane pacjenta, dla którego recepta została wystawiona,
  • dane jednostki wystawiającej receptę,
  • informacje o medykamentach (nazwa, rodzaj, sposób dawkowania, dawka itp.),
  • datę wystawienia i realizacji recepty.

Oficjalnie e-recepta obowiązuje od stycznia 2020 roku. Od tego momentu lekarze niezależnie od specjalizacji oraz wszystkie osoby uprawnione do wypisywania leków (dentyści, pielęgniarki, położne, fleczerzy) są zobowiązani do wystawiania recept wyłącznie w formie elektronicznej.

Papierowe odpowiedniki nie zniknęły całkowicie z użytku, jednak wykorzystywane są zdecydowanie rzadziej i tylko w odpowiednio uzasadnionych okolicznościach.

Standardowa recepta online ważna jest przez okres 30 dni, licząc od momentu jej wystawienia (o ile lekarz nie określił ram czasowych, w których może ona zostać zrealizowana). Nie każda jednak recepta elektroniczna ważna jest tak samo długo. W przypadku recept na antybiotyki okres ważności wynosi tylko 7 dni. Dla leków immunologicznych recepty wystawiane są na okres maksymalnie 120 dni, natomiast roczne warianty są dla osób przewlekle chorych, które stosują regularnie te same leki. W przypadku rocznych recept należy pamiętać o tym, że pierwsze opakowanie leku musi zostać wykupione przed upływem 30 dni od chwili ich sporządzenia.

Jak zrealizować receptę online?

Zarówno proces wystawiania jak i korzystania z e-recepty jest naprawdę bardzo prosty. Wystarczy pamiętać tylko o kilku zasadach, aby szybko i bez trudności odebrać w aptece leki przepisane przez specjalistę.

Po wizycie u lekarza lub teleporadzie wystawiana jest e-recepta. Aby umówić się na wizytę można odwiedzić stronę: https://medyk.online/

W przypadku teleporady możliwości są dwie otrzymania e-recepty – albo na numer telefon pacjenta trafia wiadomość z czterocyfrowym kodem, albo do skrzynki mailowej trafia wiadomość z załącznikiem w formacie pdf, w którym znajduje się kod QR. W przypadku wiadomości SMS należy pamiętać o tym, że poza kodem, farmaceuta będzie potrzebował również numeru PESEL osoby, na którą recepta została wystawiona.

Recepty nie trzeba realizować osobiście, może zrobić to za nas ktokolwiek inny. Warto pamiętać tylko o tym, że będzie mogła zrobić to tylko osoba posiadająca odpowiednie dane.

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Jak ważny jest psychiatra?

Czy w ciąży można jeść miód ?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x