Czym zajmuje się psycholog żywienia?

| |

Psychodietetyka to dziedzina, która coraz bardziej zyskuje na popularności, zwłaszcza w ostatnich latach. Osoba, która się w niej specjalizuje to psycholog żywienia. Posiada on wiedzę nie tylko z zakresu psychologii, ale również dietetyki. Jego praca polega m.in. na badaniu wpływu czynników psychologicznych na nawyki żywieniowe pacjentów. W czym dokładnie może nam pomóc taka osoba i kiedy warto skorzystać z jej usług?

Kiedy warto udać się do psychologa żywienia?

Do specjalisty od psychodietetyki powinny udać się przede wszystkim osoby, które mają problem z zaburzeniami odżywiania. Mowa nie tylko o anoreksji czy bulimii, ale również ortoreksji, otyłości czy kompulsywnym objadaniu się. Psycholog żywienia pomaga w identyfikacji podłoża tych problemów, czynników wyzwalających oraz w opracowaniu strategii zdrowego podejścia do żywienia.

Głównym celem jest zbudowanie nowej relacji z jedzeniem. Oprócz tego można popracować nad zmianą przekonań na temat odżywiania się oraz własnego ciała. Osoby specjalizujące się w dietetyce pomagają w określeniu czynników emocjonalnych wpływających na nawyki żywieniowe. Mowa m.in. o lęku czy stresie. W efekcie pacjenci skupiają się na tym, aby w inny sposób radzić sobie z emocjami, bez ich zajadania.

Co jeszcze warto wiedzieć o pracy psychodietetyka?

Podczas współpracy z psychodietetykiem pacjenci mogą także zdobyć wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania. Jednocześnie są w stanie lepiej zrozumieć związek między sposobem jedzenia a zdrowiem. Ponadto psycholog żywienia wspiera w podejmowaniu wyborów żywieniowych i motywuje. Wspólnymi siłami opracowuje z pacjentem nowy plan działania, dzięki któremu będzie możliwe osiągnięcie trwałych zmian. Ważnym zadaniem psychodietetyka jest też wzmacnianie u podopiecznych poczucia sprawczości i minimalizowanie negatywnych psychicznych skutków porażek. Taki specjalista pomaga zarówno osobom dorosłym, młodzieży, jak i dzieciom.

Artykuł partnera

Poprzednie

Zdrowe Odżywianie w Ciąży: Smaczne i Bezpieczne Przepisy

Czy licówki można polecić każdemu?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x