Czy pieluszki jednorazowe mogą być ekologiczne? Wyjaśniamy

| |

Czy ty też w czasie przewijania niemowlaka rozważasz czasem głębokie pytanie: wygoda, czy ekologia? Wielu rodzicom wydaje się, że te dwa pojęcia są nie do pogodzenia. Nie da się przecież korzystać z pieluch jednorazowych i nie szkodzić środowisku naturalnemu. Błąd! Da się. W tym artykule wyjaśniamy, czy pieluszki jednorazowe mogą być ekologiczne.

Pieluszki ekologiczne – czyli jakie?

Pamiętaj, że pieluszki ekologiczne powinny mieć odpowiednie certyfikaty, a producenci chętnie podają informacje na temat składu czy testów, którym poddano ich produkty. Jakie kryteria powinny spełnić eko pieluszki?

Jak najniższy ślad węglowy. O tej kwestii zapomina wiele osób, dlatego wymieniamy ją na samym początku. Im krótszą drogę pokonuje pielucha od producenta do Twojego maluszka, tym lepiej dla środowiska. W praktyce oznacza to, że pod tym względem w Polsce najbardziej eko są pieluszki wytwarzane przez krajowych, a w ostateczności europejskich producentów.

Składniki kosmetyczne bezpieczne dla skóry niemowlęcia. Pieluchy nie muszą być nafaszerowane substancjami zapachowymi czy balsamami, ponieważ ich zadanie polega przede wszystkim na zapewnienie komfortu i higieny. Jednak jeśli producent eko-pieluszek zdecyduje się na użycie jakiegoś składnika pielęgnacyjnego czy aromatu, będzie on całkowicie bezpieczny dla skóry dziecka. A co z kolorowymi wzorami na eko-pieluchach? Możesz się spodziewać, że użyte w nich barwniki również nie zaszkodzą maluchowi.

Składniki niebielone chlorem. W pulpie znajdziesz m.in. len, drewno, bawełnę i inne naturalne tworzywa, ale również – niestety – SAP. Mimo godnych pochwały starań producentów eko-jednorazówek, nie są one w 100% biodegradowalne, ponieważ wszystkie zawierają SAP (poliakrylan sodu, superchłonne tworzywo). Do tej pory nie udało się opracować materiału o tak samo dobrych właściwościach absorpcyjnych, które też szybko rozkładałoby się po zużyciu (jednak naukowcy na pewno intensywnie nad tym pracują). Masz za to pewność, że pulpa i inne elementy pieluchy zostały wybielone bez użycia chloru, np. metodą TFC.

Przewiewne, przyjemne dla skóry materiały. Tworzywa, z których wykonuje się eko-jednorazówki, są miłe w dotyku, miękkie i oddychające. Dzięki temu zapewniają wyjątkowy komfort noszenia. Poza tym materiały (np. celuloza czy bawełna) często są pozyskiwane w sposób zrównoważony, od przedsiębiorców przestrzegających zasad fairtrade, którzy nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Czy warto inwestować w jednorazowe eko-pieluchy?

Choć może się to wydawać niesprawiedliwe, eko-pieluchy zazwyczaj są droższe od zwykłych, marketowych jednorazówek. Wspieranie zrównoważonych upraw i lokalnych producentów, a także inwestowanie w badania naukowe oraz wysokogatunkowe składniki i materiały – to wszystko kosztuje.

Jednak firmy wytwarzające eko-pieluszki są i pod tym względem coraz bardziej konkurencyjne. Koszt jednej sztuki od najbardziej rozpoznawalnej na rynku firmy waha się w granicach 1-1,70 zł, a ceny ekologicznych jednorazówek zaczynają się już od 1,50 zł. A do tego otrzymujesz coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze – pewność, że produkt nie zaszkodzi Twojemu dziecku i nie będzie leżakował na wysypisku kilkaset lat po tym, gdy już spełni swoje zadanie na pupie malucha.

Czy jednorazowe pieluszki mogą być ekologiczne? Tak!

Na polskim rynku możesz kupić naprawdę dobre, bezpieczne i ekologiczne pieluchy jednorazowe. Producenci eko-pieluch robią wszystko, co w ich mocy, aby pieluchy były w jak największym stopniu kompostowalne i przyjazne dla środowiska. I nie zapominaj o śladzie węglowym – im bliżej Twojego dziecka wytwarzany produkt, tym lepiej!

 

Artykuł powstał we współpracy z https://kolorky.pl

Poprzednie

Spinning Babies – Rewolucyjne podejście do optymalizacji pozycji dziecka przed porodem

Najpopularniejsze zioła w tradycyjnej kuchni

Dalej
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x