Kim jest położna środowiskowa i co musisz o niej wiedzieć?

| |

Położna to specjalistka medyczna, specjalizująca się w opiece nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, oraz nad noworodkami. Jej pomoc jest nieoceniona. To właśnie praca położnej pomaga kobietom w ciąży zachować spokój i buduje ich poczucie bezpieczeństwa. Położna, obok lekarza pierwszego kontaktu i pielęgniarek, pomaga przyszłej mamie przejść przez ciążę i jest wsparciem podczas pierwszych tygodni życia noworodka. Kim dokładnie jest położna i jaki jest jej zakres obowiązków? Zapraszamy do lektury!

Kim jest położna środowiskowa?

Położna jest specjalistką medyczną, która specjalizuje się w opiece nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, oraz nad noworodkami. Głównym celem jej pracy jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej, emocjonalnej i edukacyjnej przedporodowej dla pacjentek.

Położna środowiskowa sprawuje opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietami i noworodkami do 2 miesiąca życia. Inne określenie położnej środowiskowej to położna POZ. Jej zadaniem jest nie tylko udzielanie bezpośredniego wsparcia medycznego, ale również edukacja pacjentek w zakresie zdrowego stylu życia, żywienia, higieny oraz opieki nad dzieckiem.

Praca położnej środowiskowej zapewnia pacjentkom otrzymanie kompleksowej opieki, która odbywa się w ich domu. Jest to bardzo ważne, gdyż jest to przestrzeń, w której pacjentki czują się bezpiecznie, a to z kolei przyczynia się do poprawy ich stanu zdrowia i dobrostanu psychicznego.  Alternatywnie, wizyta położnej POZ może odbywać się także w warunkach ambulatoryjnych, czyli na przykład w gabinecie przychodni.

Co ważne, wizyta położnej środowiskowej ma na celu przeprowadzenie kompleksowej oceny stanu zdrowia noworodka poprzez dokonanie pomiaru parametrów fizycznych takich jak waga i wzrost, a także sprawdzanie odruchów dziecka, ocena stanu skóry i układu oddechowego. W związku z tym wizyty położnej środowiskowej są obowiązkowe – nie można z nich zrezygnować, a fakt ewentualnej odmowy zgłaszany jest do instytucji opieki społecznej, której zadaniem jest dalsza ocena sytuacji. 

Czym są wizyty patronażowe położnej środowiskowej i dlaczego są tak ważne?

Wizyta patronażowa to regularne odwiedziny w domu świeżo powiększonej rodziny przez położną środowiskową lub lekarza pediatrę. Wizyty te mają na celu monitorowanie stanu zdrowia dziecka oraz udzielenia wsparcia i porad młodym rodzicom. Pierwsza wizyta ma miejsce w ciągu 48 godzin od przyjścia na świat noworodka, a w ciągu pierwszych 6 tygodni życia dziecka, powinno odbyć się 4 wizyty patronażowe położnej lub pielęgniarki. 

Podczas wizyt patronażowych położna może również ocenić, czy opieka rodziców nad niemowlęciem jest prawidłowa. Jeśli młodzi rodzice nieświadomie popełniają błędy, czujne oko położnej może je wykryć i pouczyć opiekunów, jak prawidłowo powinno się postępować. Wizyty patronażowe są również czasem wsparcia dla rodziców. Na wizytach tych opiekunowie noworodka mogą zapytać o nurtujące ich sprawy związane z karmieniem piersią, higieną czy różnymi aspektami rozwojowymi maluszka.

Dowiedz się więcej o roli położnej środowiskowej

Rola położnej środowiskowej jest nieoceniona w opiece okołoporodowej. Jest to niezwykle ważny zawód, który różni się od innych specjalistów zajmujących się tą dziedziną. Przede wszystkim położna środowiskowa koncentruje się na opiece nad kobietą w ciąży, noworodkiem oraz rodziną w kontekście ich środowiska domowego, a jej zadaniem jest nie tylko monitorowanie zdrowia fizycznego, ale także wsparcie emocjonalne i edukacja dotycząca ciąży, porodu oraz opieki nad dzieckiem.

Artykuł partnera

Poprzednie

Nauka angielskiego w domu – skuteczne i wygodne metody

Sztuka wręczania prezentów: jak sprawić, by każdy prezent miał wartość sentymentalną?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x