Kardiomiopatia przerostowa

| |

Krew, obecna w organizmie każdego człowieka, odpowiada za rozprowadzanie substancji odżywczych i tlenu, które są niezbędnego do tego, by zdrowo funkcjonować. Za pompowanie krwi odpowiedzialne jest serce – jeden z najważniejszych narządów w ciele. Niestety organ ten, podobnie jak każdy inny element ludzkiego ciała, może z czasem przestać funkcjonować prawidłowo. Przykładem poważnej choroby mięśnia sercowego może być kardiomiopatia przerostowa. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu, jak je diagnozować i leczyć?

Czym są kardiomiopatie?

Kardiomiopatie to grupa chorób, które charakteryzują się zróżnicowaniem pod względem objawów, etiologii i sposobów leczenia. To przewlekła choroba, która obejmuje mięsień sercowy, doprowadzając z czasem do jego postępujących uszkodzeń. Nieleczona kardiomiopatia może prowadzić do poważnych powikłań, wśród których znajduje się również nagła śmierć sercowa.

Podział kardiomiopatii jest dość problematyczny, co zauważa Narodowy Instytut Kardiologii, zwracając uwagę na zasadność regularnego poszerzania klasyfikacji choroby. Wcześniejszy podział, zaproponowany przez WHO w 1995 roku, zakładał wyróżnienia trzech podstawowych form kardiomiopatii: kardiomiopatię restrykcyjną, kardiomiopatię przerostową oraz kardiomiopatię rozstrzeniową, jednak z postępem nauki podział ten okazał się być niewystarczający. W 2006 Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne zaproponowało inny model, skupiający się na poszerzonej definicji. Wg. AHA kardiomiopatie należy postrzegać jako szeroką grupę chorób powiązanych z dysfunkcjami mechanicznymi i elektrycznymi mięśnia sercowego, które często prowadzić mogą do problemów takich jak przerost komór serca. Nowy system rozpoznawania kardiomiopatii skupia się na morfologii i funkcji serca – i zmianach, które w nim zachodzą pod wpływem choroby.

Czym jest kardiomiopatia przerostowa?

Kardiomiopatia przerostowa to choroba, która jest rozpoznawana na podstawie przerostu serca oraz innych zmian morfologicznych mięśnia sercowego. Obraz kliniczny zawiera pogrubienie mięśnia sercowego, szczególnie w okolicy ściany lewej komory i górnej części przegrody międzykomorowej, co skutkuje zmianami w obrębie serca i osłabieniem jego działania. W rezultacie serce nie jest w stanie tłoczyć odpowiedniej ilości krwi do aorty, a co za tym idzie – do potrzebujących jej narządów. Pojawia się więc zastój w krążeniu, który wynika z upośledzenia rozkurczowej funkcji serca. Można więc powiedzieć, że kardiomiopatia przerostowa upośledza pracę całego układu krwionośnego, co może prowadzić do wielu poważnych powikłań, a w konsekwencji – nawet do śmierci. 

Objawy kardiomiopatii przerostowej

Jak już zostało wcześniej wspomniane, zmiany, które wiążą się z przerostem serca, mogą odbić na innych narządach, a co za tym idzie – na całym organizmie. W związku z tym kardiomiopatia najczęściej objawia się symptomami, takimi jak:

  • Zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór i nagły zgon sercowy, co jest często jedną z pierwszych objawów kardiomiopatii przerostowej. 
  • Duszności w kardiomiopatii najczęściej pojawiają się w trakcie wykonywania wysiłku lub przebywania w pozycji leżącej. Taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z upośledzenia lewej komory serca i powinien ustępować po przyjęciu pionowej pozycji ciała.
  • Zawroty głowy i omdlenia, które pojawiają się wskutek osłabienia serca. Osłabione serce nie jest w stanie spełniać swojej funkcji, przez co zapotrzebowanie organizmu na substancje, które zapewnia tłoczona krew, nie zostaje wypełnione. Zmniejsza się także przepływ krwi w naczyniach mózgowych, co może powodować niedokrwienie mózgu. 
  • Bóle w klatce piersiowej, inaczej bóle dławicowe, zazwyczaj umiejscowione są w okolicach centralnej części klatki piersiowej; chorzy najczęściej lokalizują je w obrębie mostka. Za powstawanie bólów dławicowych odpowiadają tętnice wieńcowe, które uciskane są przez powiększony mięsień sercowy. 
  • Obrzęk kończyn dolnych
  • Obecność zwężenia na drodze odpływu lewej komory serca, które powoduje dodatkowe problemy z odpływem krwi z lewej komory serca. 
  • Zaburzenia rytmu i czynności serca, takie jak kołatanie serca, arytmia, częstoskurcz komorowy i inne problemy związane z biciem serca. 

Dowiedz się więcej o kardiomiopatii przerostowej

Kardiomiopatia przerostowa to temat, który jest dość skomplikowany i bardzo rozbudowany. W związku z tym zapraszamy po więcej szczegółów dotyczących kardiomiopatii przerostowej, przedstawiamy przyczyny występowania tej choroby, jej diagnostykę oraz sposoby leczenia. 

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Haluksy – czy operacja jest zawsze konieczna?

Jakie korzyści przynosi stosowanie probiotyków u dzieci?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x