Jakie zabawki tematyczne wybrać dla dziewczynki?

| |

W życiu dziecka przychodzi taki moment, kiedy dominującą formą rozrywki staje się naśladowanie życia dorosłych. Tematyczne zabawy, w których maluch stara się odzwierciedlać zachowanie swojej mamy, taty czy rodzeństwa są niezwykle istotnym etapem na drodze do dorosłości, pozwalając rozwinąć dziecku różne umiejętności i zdolności. W poniższym artykule skoncentrujemy się na znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jakie zabawki tematyczne będą odpowiednim wyborem dla dziewczynek.

Zabawa w naśladowanie dorosłych

Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dzieci coraz chętniej naśladują zachowania dorosłych. Podpatrując codzienne zachowania starszych starają się je przenosić we własny sposób podczas zabawy. Wykorzystując wyobraźnię zamieniają dostępne pod ręką przedmioty w ich odpowiedniki ze świata dorosłych. W ten sposób miś zmienia się w chorego pacjenta, którego maluch będzie leczył, zerwane liście stają się sklepową walutą, książka przeistacza się w deskę do krojenia wyimaginowanych warzyw itd.

Zalety zabawek tematycznych

Jak wspomnieliśmy wcześniej dziecko imitując zachowania dorosłych mocno korzysta z wyobraźni. Badania i doświadczenie pokazują jednak, że warto zainwestować również w zabawki tematyczne, które pozwolą maluchowi na lepszą immersję i zapewnią znacznie atrakcyjniejszą zabawę. Do głównych zalet zabawek tematycznych zaliczyć trzeba możliwość poznawania świata przez malucha i uczenia się nowych rzeczy, rozwój mowy, możliwość wyrażania emocji i nauki empatii, szansę na integrację z innymi dziećmi, rozwój kreatywności, samodzielności oraz zdolności manualnych.

Zabawki tematyczne dla dziewczynek – udawanie kogoś innego

Wraz z każdą inspiracją i obserwacją dziecko poszerza swój zakres wiedzy o świecie i inspiracji do zabawy w kogoś innego lub w coś innego. Najczęściej więc dziewczynki bawią się w dom, w szkołę, we fryzjera lub lekarza. W przypadku każdego z tych motywów zabawy możliwe jest skorzystanie z atrakcyjnych zabawek tematycznych.

Naśladowanie mamy poprzez zabawę

Najczęściej pierwszą inspiracją dla małych dziewczynek jest ich kochana mamusia. Jeżeli mama pracuje w szkole, w szpitalu czy w straży pożarnej to pociecha, słuchając opowieści mamy i przyglądając się jej zachowaniu będzie chciało przenieść część elementów zawodu rodzica do świata zabawy. W tym celu można pomóc dziecku poprzez zakup zabawkowego zestawu lekarskiego, zabawkowej toaletki wraz z zestawem kosmetyków, który pozwoli zamienić pokój dziecka w prawdziwy salon SPA czy postawić na zabawkowe kasy sklepowe, dzięki której młoda dama poczuje się jak ekspedientka w sklepie.
Inną kategorią zabawek tematycznych, które pokochają małe dziewczynki są te związane z naśladowaniem podstawowych prac domowych. Zabawkowe kuchnie dla dzieci, za których sprawą dziewczynki będą mogły w bezpieczny sposób odwzorowywać podstawowe czynności związane z przygotowaniem posiłków czy też zabawkowe zestawy do sprzątania to znakomity wybór.

 

Artykuł partnera

Poprzednie

Depresja u dzieci i młodzieży – strategie leczenia zaburzeń depresyjnych

Naturalne kremy pod oczy – sekret młodzieńczego wyglądu

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x