Zdrowie

Niedobór jodu w ciąży – skutki, objawy i jak go uzupełnić?

Planujesz spełnić swoje marzenie o macierzyństwie i chcesz się jak najlepiej przygotować do roli mamy? Pamiętaj, że już na tym etapie wiele z podjętych przez Ciebie decyzji będzie miało duży wpływ na Twoje dziecko. Odpowiednio zbilansowana dieta, zadbanie o kondycję fizyczną, wizyta u ginekologa i stomatologa, a także rezygnacja z papierosów, alkoholu i innych używek – wszystko to jest niezwykle ważne już na wczesnym etapie starań o bobasa. Równie kluczowe jest stosowanie suplementów diety zawierających m.in. jod. Czym grozi niedobór jodu w ciąży i dlaczego jest on tak ważny dla Ciebie i Twojego dziecka?

Jod – dlaczego jest ważny dla przyszłej mamy?

Jod to bez wątpienia jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Co istotne, jest niezbędny np. do syntezy hormonów tarczycy (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4) – te zaś są odpowiedzialne za regulowanie funkcjonowania wielu narządów oraz układów w ciele człowieka. To właśnie one wpływają m.in. na prawidłowy rozwój układu nerwowego, termogenezę, lipogenezę, metabolizm, wzrost kości oraz działanie układu sercowo-naczyniowego.

Niedobór jodu w ciąży – skutki

Do najbardziej podstawowych źródeł jodu w kuchni należą przede wszystkim ryby (zwłaszcza dorsz, śledź i halibut), a także jaja, nabiał i sól jodowana. Z uwagi na ten ostatni produkt, Polska jest jednym z krajów o średnim ryzyku wystąpienia niedoboru jodu. Należy jednak pamiętać, że lekarze często zalecają ciężarnym diametralne ograniczenie spożycia soli kuchennej, co może prowadzić do niedoboru jodu w organizmie. Jakie mogą być zatem skutki niedoboru jodu? Najważniejsze to:

  • powstanie wola tarczycowego u ciężarnej,
  • wzrost ryzyka niedorozwoju umysłowego u dziecka,
  • zaburzenia mielinizacji włókien nerwowych,
  • uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
  • niedosłuch i głuchota u noworodków.

Gdy w wyniku niedoboru jodu dojdzie do niedoczynności tarczycy ciężarnej kobiety, może realnie zwiększyć się ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz niedoczynności tarczycy zarówno u płodu, jak i noworodka.

Zapotrzebowanie na jod w ciąży

Sposobem na niedobór jodu są – oprócz produktów spożywczych bogatych w ten pierwiastek – suplementy diety takie jak np. MAMA DHA Premium+ (więcej na https://mamadha.pl/), które oprócz jodu, mają w składzie m.in. witaminę D3, kwas foliowy czy DHA.

Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u każdego może być nieco inne – zależy to głównie od wieku osoby i jej stanu fizjologicznego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami żywienia, osoby dorosłe w Polsce powinny suplementować około 150 µg jodu dziennie – u kobiet ciężarnych wartość ta jest większa i wynosi około 200-220 µg na dobę. Zwiększone zapotrzebowanie wynika m.in. z większego niż zwykle wydalania nerkowego jodu, wzmożonej aktywności niektórych enzymów i zapotrzebowania samego płodu.

 

Bibliografia:

  • Wiesner, P.Paśko – Stosowanie suplementów u kobiet ciężarnych w świetle najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Zakład Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny UJ
  • Rekomendacje PTG w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących s. 140
  • Jarosz M, Rychlik E, Charzewska J. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny; 2020
  • Chander SG, Lekha S, Pradip KS. Iron deficiency in pregnancy and the rationality of iron supplements prescribed during pregnancy. Medscape J Med. 2008, 10, 283-286.
  • Pearce EN. Effects of iodine deficiency in pregnancy. J Trace Elem Med Biol. 2012, 26, 131-133

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

Recent Posts

Zabawki sensoryczne – rozwijaj zmysły swojego dziecka

Zabawki sensoryczne to niezwykle wartościowe narzędzia, które wspierają rozwój zmysłów dziecka. Stymulują one wzrok, słuch,…

2 dni ago

Zabawki Kreatywne i Edukacyjne: Inspirujące dziecięcą wyobraźnię i rozwój

Współczesny świat dziecięcej zabawy ulega stałej ewolucji, kierując się w stronę edukacyjnych i kreatywnych form…

4 dni ago

Dieta ketogeniczna w ciąży — czy można ją stosować? Co w zamian?

Dieta ketogeniczna uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych form odchudzania. Jednak czy to na pewno…

4 dni ago

Centrum Medyczne Terpiłowski – ginekologia, neurologia, medycyna estetyczna i flebologia

Centrum Medyczne Terpiłowski w Radomiu to placówka medyczna, która od lat zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną…

4 dni ago

Elektrody żelowe do elektrostymulacji – jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami?

Elektroterapia, wykorzystująca elektrody żelowe do elektrostymulacji, odgrywa istotną rolę w fizjoterapii, rehabilitacji oraz treningu sportowym.…

2 tygodnie ago

Radiofrekwencja i mikronakłucia – czyli o zaletach RF mikroigłowej

Walka ze zmarszczkami bywa nierówna – regularne stosowanie kosmetyków czy też zabiegów kosmetycznych nie zawsze…

3 tygodnie ago