Zdrowie

Dlaczego zęby mądrości nie są nam potrzebne?

Spotkania ze znajomymi lub rodziną często wypełniają rozmowy na temat naszego zdrowia. Z najmniejszą przyjemnością opowiadamy bliskim o wstydliwych dolegliwościach, jednak większość z nas z pewnością spotkała się z pełnymi trwogi wspomnieniami z wizyt stomatologicznych związanych z problematycznymi zębami mądrości.

Zęby mądrości, zwane ósemkami są ostatnimi trzonowcami po obu stronach szczęki i żuchwy. Najczęściej wyrzynają się między siedemnastym, a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Zdarza się również, że proces ten przedłuża się nawet do czterdziestki. Część społeczeństwa rodzi się bez ich zalążków, co z pewnością sprawia, że unikają wielu problemów związanych z ich obecnością i bolesnym wyrzynaniem. Często spotykaną sytuacją jest ząb mądrości wyrżnięty pod złym kątem, niekiedy zupełnie w poziomie. Osoby borykające się z dolegliwościami związanymi z zębami mądrości często wymagają konsultacji chirurgicznej, sprawdź stomatolog chirurg.

Najczęstsze problemy z ósemkami

Zęby mądrości uważane są za narządy szczątkowe. Tym mianem określa się części ciała ludzi i zwierząt, które w toku ewolucji straciły swoją pierwotną funkcję. Z czasem ich budowa staje się więc uproszczona – uwstecznia się względem swoich pierwotnych odpowiedników. Narządy szczątkowe nie zawsze są całkowicie eliminowane przez naturę, dzieje się tak jedynie w przypadku, gdy utrudniają funkcjonowanie organizmu.

Z pewnością kojarzysz ilustracje przedstawiające naszych przodków. Każdy z nich (m.in. homo erectus, neandertalczyk) posiadał dużo szerszą niż nasza szczękę. Była ona niezbędna do przeżuwania dużej ilości nieprzetworzonego pokarmu. Obecnie wyrzynające się zęby mądrości zazwyczaj nie mieszczą się w naszej jamie ustnej powodując liczne problemy. Wyrzynają się również stosunkowo późno, dlatego mogą negatywnie wpłynąć na rozmieszczenie pozostałych zębów. Pojawiające się w dorosłym życiu zęby mądrości mogą zniweczyć efekty leczenia ortodontycznego, dlatego zazwyczaj bez ich ekstrakcji nie rozpoczyna się tej kosztownej terapii.

Stomatolodzy często zalecają chirurgiczne usunięcie ósemek, aby zapobiegać potencjalnym dolegliwością. Chociaż u niektórych nie będą wywoływać żadnych problemów, część osób nie ma tyle szczęścia. Niestety istnieje ryzyko, że mogą się zablokować w kości szczękowej. Taka sytuacja może prowadzić do wystąpienia trudnodostępnych miejsc i całkowicie zasłoniętych przestrzeni międzyzębowych predysponujących do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Ich bolesne wyrzynanie często kończy się wizytą u stomatologa, na której usłyszysz, że najlepszym wyjściem będzie ich usunięcie.

 

Redakcja

Recent Posts

Jak wybrać idealny wózek Cybex dla swojego dziecka? Poradnik dla rodziców.

Wybór idealnego wózka dla dziecka to jedna z kluczowych decyzji, które muszą podjąć przyszli rodzice.…

3 dni ago

Jak ubrać się na przyjęcie, będąc w ciąży? Poradnik

Wybierając strój z szafy, zwłaszcza będąc w ciąży, znalezienie czegoś odpowiedniego na specjalną okazję może…

3 dni ago

Peeling enzymatyczny Dermalogica – dlaczego warto go stosować?

Dermalogica to profesjonalna marka wysokiej jakości kosmetyków stosowanych w terapiach gabinetowych oraz domowych. Jest bardzo…

1 tydzień ago

Zaparcia u niemowlaka – co jest dobre, jakie są domowe sposoby?

Zaparcia u niemowlaka to dość powszechne zjawisko, które może być źródłem niepokoju zarówno dla dziecka,…

2 tygodnie ago

Katar u niemowlaka w nocy

Problemy z oddychaniem spowodowane katarem u niemowlaka, zwłaszcza nocą, mogą znacząco zakłócić spokój snu dziecka…

2 tygodnie ago

USG ginekologiczne – kluczowe badanie w opiece nad zdrowiem każdej kobiety

USG ginekologiczne, znane również jako badanie transwaginalne, stanowi jeden z fundamentów diagnostyki w dziedzinie ginekologii.…

2 tygodnie ago