Znaczenie witaminy D3 w ciąży

| |

Suplementacja niezbędnych witamin w czasie ciąży jest niezwykle ważna. A warto powiedzieć, że witamina D3 odgrywa kluczową rolę w ciąży, zarówno dla zdrowia rozwijającego się maluszka, jak i dla zdrowia matki. Jej odpowiednie stężenie w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka, ma istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu.

Witamina D3 w ciąży

Dlaczego ta witamina jest tak ważna? Otóż witamina D3 przyczynia się do prawidłowego rozwoju kości i zębów u dziecka. Wpływa również na rozwój mięśni i układu nerwowego maluszka. Jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, składników kluczowych dla budowy kośćca. Jeśli borykamy się z niedoborem witaminy D3 w ciąży, wzrasta niebezpieczeństwo rozwoju krzywicy u dziecka. Z kolei konsekwencją u matki jest zwiększone ryzyko rozwoju osteomalacji, czyli mięknienia kości.

Zapotrzebowanie

Trzeba zaznaczyć, że zapotrzebowanie na witaminę D3 w ciąży jest wyższe niż w normalnych warunkach. Zalecane dawki mogą różnić się w zależności stanu zdrowia matki, od indywidualnych potrzeb oraz od aktualnego poziomu witaminy D3. Zazwyczaj specjaliści zalecają suplementację w dawkach 600-2000 IU dziennie, jednak w szczególnych sytuacjach dawki te mogą być wyższe.

Niedobór witaminy D3 w ciąży

Niedobór witaminy D3 w ciąży może mieć poważne konsekwencje. Jeśli nie dopilnuje się jej odpowiedniego stężenia, wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej, stanów przedrzucawkowych oraz infekcji. Natomiast ten niedobór u dziecka może przyczynić się do problemów z układem kostnym, do niższej masy urodzeniowej, czy zwiększonego ryzyka rozwoju alergii.

Jak zdiagnozować niedobór D3? Wystarczy badanie poziomu 25-hydroksycholekalcyferolu we krwi. W przypadku stwierdzenia niedoboru, lekarz może zalecić suplementację a także dostosowanie diety, aby była bogata w produkty zawierające tę witaminę.

Witamina D3 – źródła i suplementacja w ciąży

Naturalne źródła

Niestety wit. D3 znajduje się w niewielkiej ilości produktów spożywczych. Można ją znaleźć np. w tłustych rybach morskich, takich jak makrela, łosoś, czy sardynki, a także w takich produktach jak tran, żółtko jaja oraz produkty wzbogacone, jak mleko czy płatki śniadaniowe. Dodatkowo, witamina D3 jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania UVB. Stąd zaleca się wychodzenie na dwór i wystawianie się na działanie słońca, jednak oczywiście z rozsądkiem.

Suplementacja witaminy D3

Suplementacja witaminy D3 w ciąży powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą być szkodliwe. Nadmiar witaminy D3 może prowadzić do hiperkalcemii (nadmiernego poziomu wapnia we krwi), co również jest niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki.

Jeśli szukasz sprawdzonej witaminy D3, sprawdź https://terranovapolska.pl/85-witamina-d3

Wnioski i zalecenia

Konsultacje z lekarzem

Wszystkie panie spodziewające się dziecka powinny konsultować się z lekarzem prowadzącym w zakresie suplementacji witamin, w tym także witaminy D3. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które:

  • mają ograniczoną ekspozycję na słońce,
  • mają ciemniejszą karnację,
  • miały w przeszłości problem z niedoborem tej witaminy,
  • cierpią na choroby wpływające na metabolizm witaminy D.

Profilaktyka i zdrowy styl życia

Na koniec warto jeszcze dodać, że regularne badania, zachowanie zdrowego stylu życia i właściwa dieta to kluczowe czynniki zapewniające prawidłowy poziom D3 w czasie ciąży. Umożliwiają one nie tylko utrzymanie przyszłej mamy w zdrowiu, ale również zapewniają lepszy start w życie dla rozwijającego się maluszka.

Poprzednie

Spodnie narciarskie dla dzieci: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W jakich sytuacjach sprawdzi się styl casualowy?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x