Częściej kobiety w czasie ciąży odczuwają ciepło niż zimno, jednak nie oznacza to od razu, że coś jest nie tak. Zimny brzuch w ciąży może być zarówno spowodowany zmianami hormonalnych i zmniejszonym dopływem krwi do skóry. Niektóre kobiety w ciąży czują się zimniej niż zwykle. Nie musi to oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego i powinnaś się martwić o zdrowie swoje lub maluszka. Co zatem może oznaczać zimny brzuch w ciąży – o tym poniżej.
Spis treści
Zimny brzuch w ciąży – czy można go ocieplać?
Termoforu można używać od czasu do czasu, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednak nie zaleca się stosowania go w pobliżu brzuszka, nawet jeśli jest zimny. Może to spowodować nadmierne rozgrzanie brzucha. W związku z tym przed jego zastosowaniem najlepiej upewnić się, że poduszka grzewcza ma odpowiednią temperaturę i najlepiej nie przykładać jej bezpośrednio do brzuszka z dzieckiem.
Dreszcze w ciąży
Większość kobiet odczuwa dreszcze w I trymestrze z powodu nagłej zmiany hormonów i porannych mdłości. Dreszcze mogą się pojawić w każdym momencie i być spowodowane różnymi czynnikami, także nie muszą być od razu powodem do obaw. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele przyszłej mamy są na tyle duże, że może czekać Cię wiele dolegliwości, które po prostu towarzyszą stanowi błogosławionemu.
Zimny brzuch w ciąży – przyczyny
Uczucie zimna jest często odpowiedzią na inne normalne zmiany ciążowe zachodzące w zmieniającym się ciele przyszłej mamy. Jednak wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony. Zwłaszcza jeśli jesteś odpowiedzialna za inne życie. Dlatego poniżej przedstawionych zostanie kilka możliwych powodów takiego stanu rzeczy.
Zmiany hormonalne
Skok hormonów u ciężarnej także jest czynnikiem, który wpływa na temperaturę ciała. W większości przypadków, kobiety czują się cieplej. Wiąże się to z tym, że ich metabolizm działa szybciej, a podwyższony poziom hormonów może powodować wahania temperatury. Ale tylko dlatego, że uczucie ciepła jest częstszym uczuciem, nie oznacza to, że uczucie zimna jest nienormalne. Bo jednak zdarzają się przypadki, w których panie w ciąży odczuwają chłód lub u których występują dreszcze.
Anemia
Część kobiet przy nadziei cierpi na niedobór żelaza, co może wiązać się z anemią. Dzieje się tak, gdy krew nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, co może wpływać na krążenie krwi. Jako że czerwone krwinki przenoszą tlen, a ich mniejsza ilość może spowolnić niektóre funkcje organizmu, może to doprowadzić do uczucie zimna w brzuchu i w ciele. Kolejnym objawem anemii może być także zmęczenie. Jednak czasem trudno powiedzieć, czy przyczyną zmęczenia jest anemia czy wyczerpanie z powodu ciąży.
Infekcja
Może się zdarzyć, że uczucie zimna w ciąży będzie objawem infekcji – może to być infekcja nerek, infekcja dróg moczowych, lecz nawet ta najmniejsza może spowodować wahania temperatury. Pamiętaj, że gorączka, nawet niska, może powodować uczucie chłodu.
Poranne mdłości
Jeśli cierpisz na nudności, to mam dla ciebie złą nowinę – one także mogą mieć wpływ na temperaturę ciała. Poranne mdłości mogą powodować dreszcze, a to z kolei może być jednym z powodów, dla których przez cały czas odczuwasz zimno w ciąży.
Pamiętaj także o właściwym odżywianiu, ponieważ bez pokarmu twoje ciało nie będzie miało co przekształcić w energię. A to spowoduje, że organizm będzie miał trudności z utrzymaniem ciepła.
Wysoka podstawowa temperatura ciała
Kolejną przyczyną zimnego brzucha w ciąży lub ogólnego poczucia ciąży może być fakt, że przez kilka pierwszych tygodni ciąży podstawowa temperatura ciała jest podwyższona. Jest to na tyle spora zmiana dla naturalnego stanu organizmu, że może powodować dreszcze, które wpływają na uczucie zimna. Te dreszcze można porównać do dreszczy występujących podczas grypy.
Zimny brzuch w ciąży – jak sobie z tym poradzić?
Istnieje kilka domowych sposobów, które powinny delikatnie rozgrzać ciążowy brzuszek. Zaliczają się do nich:
- odpoczynek i relaks przyszłej mamy,
- rozsądna dieta (warto włączyć do niej produkty zawierające żelazo),
- ubranie większej ilości ciuchów.
Zimny brzuch w ciąży – na co uważać?
Jeśli ciągle jest Ci zimno, prawdopodobnie istnieje jakiś większy problem. Gdy chwilowo twoja temperatura się waha, nie jest to od razu powód do niepokoju. Jednak gdy odczuwasz chłód przez większość czasu, możesz cierpieć na niedoczynność tarczycy. W takim wypadku najlepiej udać się do lekarza i skonsultować ten problem.
Czy uczucie zimna w ciąży oznacza poronienie?
Jest to swoisty mit, który można usłyszeć, albowiem uczucie zimna we wczesnej ciąży nie ani jest znanym lekarzom objawem ani oznaką poronienia. Jeśli jednak niepokoisz się o swój stan, zawsze lepiej zgłosić się do odpowiedniego lekarza, który Cię przebada i rozwieje wątpliwości. Pamiętaj jednak, że samo uczucie zimna nie jest zazwyczaj czymś, o co należy się martwić, jeśli chodzi o poronienie.