Zgaga w ciąży – kiedy się pojawia, co oznacza i jakie są domowe sposoby do walki z nią?

| | ,

Na początku trzeba zaznaczyć, że jest to jedna z częściej pojawiających się dolegliwości u kobiet w ciąży i może dotykać nawet 80% z nich. Zgaga w ciąży – co oznacza, jakie są objawy, czego unikać i jakie są domowe sposoby, żeby sobie z nią poradzić? Odpowiedzi na te pytania w artykule poniżej.

Zgaga w ciąży – kiedy się nasila?

Zjawisko to może pojawić się już w 1 trymestrze, jednak jest większa szansa na jego wystąpienie i to w bardziej uciążliwej wersji w kolejnych trymestrach. Wynika to z tego, że wraz z rozwojem płodu i powiększania się macicy, zgaga może przybierać na mocy i pojawiać się częściej, niż w początkowym okresie ciąży. Ponadto te niekomfortowe objawy mogą się nasilać podczas porannych mdłości lub w nocy, dlatego przyszła mama nie powinna przejadać się przed zaśnięciem.

Zgaga w ciąży – objawy

Jest to dolegliwość, którą dość łatwo rozpoznać. Wyróżnia ją charakterystyczne pieczenie w przełyku i gardle. Oprócz tego innymi objawami zgagi u kobiet w ciąży i nie tylko są: gorzko-kwaśny posmak, nieustanne odbijanie, uczucie nieprzyjemnego palenia oraz ból w okolicy mostka. Zgadze w ciąży może towarzyszyć także nieustająca czkawka lub trudności w przełykaniu. Do tego dochodzą bóle w klatce piersiowej, których siła może się intensyfikować podczas leżenia lub po posiłkach. 

Zgaga w ciąży – co oznacza i jakie są przyczyny?

Można wyróżnić kilka głównych przyczyn jej powstawania. Pierwszym winowajcą jest progesteron, który jest niezbędnym hormonem podczas ciąży, ponieważ odpowiada za jej prawidłowy rozwój. Niestety ma także swoje ciemne strony. Jako że wpływa na funkcjonowanie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, to w momencie gdy jego poziom wzrośnie, następuje ich rozluźnienie. A to prowadzi do przedostania się treści żołądkowej do przełyku, czego wynikiem może być właśnie zgaga.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na jej pojawienie się są niewłaściwe nawyki żywieniowe i dieta, tzn. jedzenie nieregularne, spożywanie zbyt wielu ostrych, tłustych dań oraz przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Odżywiając się w ten sposób, zwłaszcza w 2 i 3 trymestrze, gdy macica się powiększa i naciska na żołądek może sprawić, że zgaga w ciąży będzie się pojawiać częściej i będzie szczególnie dokuczliwa.

U niektórych kobiet zgaga może być spowodowana stosowaniem leków, np. przeciwwymiotnych.

Zgaga w ciąży w nocy

Jako że refluks przełyku często pojawia się także w porze nocnej, warto zastosować się do kilku rad w celu jego pozbycia się. Przede wszystkim nie wolno się przejadać na noc, a ostatni posiłek powinien mieć miejsce 2h przed snem. A gdy już zgaga cię dopadnie to najlepiej zmienić pozycję na półleżącą lub położyć się na lewy bok.

zgaga-w-ciazy-w-nocy

Sposoby na zgagę

Chcąc uniknąć lub zminimalizować nieprzyjemny wpływ zgagi na twój przełyk zaleca się odpoczywanie w pozycji półsiedzącej, utrzymywanie prostej postawy, częste spacery, unikanie gwałtownych ruchów, unikanie stresu oraz spanie w pozycji, w których głowa i klatka piersiowa są wyżej niż brzuch. Ponadto kobiety przy nadziei powinny wybrać luźniejsze ciuchy, które nie naciskają na brzuch.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

  • Soda oczyszczona jest środkiem uniwersalnym i pomocnym w wielu aspektach życia, także i tej sytuacji znajdzie swoje zastosowanie. Rozpuszczenie łyżeczki sody w przegotowanej szklance wody powinno ukoić nieprzyjemne palenie w przełyku. 
  • Innym pomocnym roztworem może być mieszanka wody, łyżki octu jabłkowego oraz miodu. 
  • Naturalnym domowym rozwiązaniem problemu mogą okazać się także napary z korzenia imbiru, kopru włoskiego, prawoślazu lekarskiego, rumianku, rdestu wielokwiatowego, korzenia mniszka lekarskiego, imbiru (w tym przypadku niewskazane przy nadciśnieniu).
  • Ostatnim polecanym sposobem na tę przypadłość jest kleik z siemienia lnianego. Tworzy się go poprzez dodanie 3 łyżek siemienia do szklanki z gorącą wodą i odczekaniu do wystygnięcia.

Zgaga w ciąży – co jeść a czego nie?

Z pewnością należy unikać owoców cytrusowych, które powodują nadkwasowość soków żołądkowych. Dodatkowo najlepiej zrezygnować z:

  • napojów gazowanych, 
  • słodyczy (zwłaszcza czekolady),
  • kwaśnych owoców (zwłaszcza z jabłek, soku jabłkowego),
  • cebuli, 
  • pieczywa na zakwasie,
  • kiszonych zup i potraw z udziałem kiszonek,
  • ostrych przypraw,
  • fast foodów,
  • produktów z glutaminianem sodu,
  • kawy, herbaty. 

Oczywiście produkty przetworzone, smażone, tłuste, pikantne także odpadają.

W celu uniknięcia częstych niestrawności, warto jeść lekkie, małe posiłki podzielone na kilka porcji. Garść migdałów również powinna pomóc w zgadze ze względu na działanie zobojętniające kwas solny w żołądku. Ponadto jogurt naturalny, kefir lub szklanka ciepłego mleka z miodem i kardamonem pomogą Ci złagodzić pieczenie. Dobrym pomysłem będzie także woda niegazowana bogata w wapń lub soki o odczynie zasadowym (z marchwi, buraka, rzodkwi). Dodatkowo warto dodawać imbir do swoich posiłków.

Leki na zgagę

Jeśli powyższe sposoby na refluks w ciąży nie zdają egzaminu, warto udać się do lekarza lub farmaceuty. Powinien on wybrać najlepsze dla danej Pani środki farmakologiczne. W leczeniu tej dolegliwości sprawdzają się sole wapniowe i magnezowe w postaci pastylek, tabletek lub mleczka oraz preparaty z omeprazolem. 

 

 

Treści widoczne w serwisie czywciazymozna.pl nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Trzeba zaznaczyć, że serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w powyższym Serwisie. Zanim Użytkownik Serwisu zastosuje się Przed do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie powinien bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Poprzednie

Grana Padano w ciąży – to w końcu można czy nie?

Rwa kulszowa w ciąży. Co z nią można zrobić?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
żaneta

u mnie zgaga była nieznośna! nikomu nie życzę :(((

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x