USG połówkowe – kiedy robić, o co pytać, co wykrywa, jaka jest cena?

| |

Czas ciąży to okres radości przeplatany z momentami strachu o stan zdrowia swój i rozwijającego się w brzuchu maluszka. Jednym z tych momentów są badania prenatalne połówkowe, które obrazują rozwój dziecka oraz mogą wykryć wady letalne. Czym dokładnie jest USG połówkowe? Kiedy je robić, o co pytać i co wykrywa? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

USG połówkowe – co to?

Jest to badanie obowiązkowe dla kobiet w ciąży, które wykonywane jest w drugim trymestrze – prawie w połowie, skąd potoczna nazwa badania. USG połówkowe polega na standardowym pomiarach dziecka (biometrii). Jest to podstawowe badanie diagnostyki obrazowej, które pozwala lekarzowi na ocenę rozwoju ciała płodu oraz jego organów.

USG połówkowe – kiedy?

usg-polowkowe-prenatalne-badanie-kiedy-co-wykrywa-cena

Badanie USG połówkowe powinno się wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży. Kiedyś granica 22. tygodnia była niezwykle istotna, ponieważ powyższe badanie prenatalne wykrywa ciężkie wady płodu, na które można się powołać i przerwać ciążę. Najlepiej wybrać się na to badanie w okolicy 22. tygodnia ze względu na odpowiednie rozmiary płodu w tym okresie. Teoretycznie to badanie można wykonać nawet w 23. lub 24. tygodniu ciąży ze względu na to, że dziecko wciąż ma sporo miejsca w brzuchu i wciąż będzie dobrze go widać.

Badanie prenatalne połówkowe – jak wygląda?

USG połówkowe zazwyczaj wygląda tak, że brzuch pacjentki smarowany jest żelem, a następnie lekarz bada ją przesuwając w badanym miejscu sondą aparatu ultrasonograficznego. Dzięki obrazowi powstałemu w ten sposób, jest w stanie określić rozwój i parametry płodu. Badanie powinno trwać od 20 – 30 min i należy dopilnować tego, aby lekarz ginekolog zbadał Nas zarówno sondą dopochwową jak i podbrzuszną.

Jest ono nieinwazyjne, bezbolesne, bezpieczne i nie stosuje się przy nim kontrastu, ani szkodliwych promieni rentgenowskich.

Badanie połówkowe – co wykrywa?

Jest to jedno z ważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży, ponieważ oprócz określenia płci, czy ewentualnego przesunięcia terminu porodu, pozwala ocenić, czy dziecko prawidłowo rośnie i określić całą jego budowę, czyli m.in.:

  • szerokość i obwód główki płodu,
  • szacunkowy wiek płodu,
  • obwód brzuszka płodu,
  • stan kończyn górnych i dolnych,
  • stan kręgosłupa (czy nie ma rozszczepu kręgosłupa)
  • budowę twarzy, szyi (czy nie ma rozszczepu oraz jak wygląda profil twarzy)
  • wielkość i położenie serca,
  • stan płuc i nerek (czy nie mają wad),
  • jamę brzuszną (czy układ pokarmowy dziecka działa prawidłowo i jest drożny).

Warto zaznaczyć, że przy tym badaniu ocenia się również grupę markerów wad genetycznych. Służą one do oceny ryzyka wystąpienia takich wad chromosomalnych jak zespół Downa, Turnera, Edwardsa. Dodatkowo ocenia się także ilość wód płodowych oraz lokalizację łożyska.

USG połówkowe – o co pytać?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to o płeć dziecka oraz o ewentualną zmianę terminu porodu. O co jeszcze można pytać? O ogólną ocenę rozwoju dziecka, ryzyko wad płodu, wagę, wielkość, zgodność wyników z normami, a także w razie wątpliwości co do stanu zdrowia płodu, o ewentualnie skierowanie na kolejne badania. Można także zapytać o możliwość wydrukowania zdjęcia nienarodzonego maluszka. 😉

badanie-prenatalne-polowkowe-kiedy-o-co-pytac

USG połówkowe a NFZ

Wiele kobiet zastanawia się, czy USG połówkowe jest refundowane – odpowiedź jest twierdząca. Przyszła mama ma prawo do szeregu badań diagnostycznych, w tym właśnie do badania USG. Warto dodać, że od 2016 r. każdej pacjentce powinno się wykonać pomiar szyjki macicy podczas badania połówkowego (według NFZ).

Z kolei dla chętnych możliwe jest przeprowadzenie USG 3D lub 4D, które pozwalają na uzyskanie lepszego obrazu dziecka, jednak są one wykonywane wyłącznie prywatnie i jest płatne.

USG połówkowe – cena

Jeśli któraś z Pań nie chce korzystać z usług NFZ lub nie znalazł się dla Niej odpowiedni termin (a wiadomo, przy tym diagnostyce ciążowej to niezwykle istotne), można skusić się o wizytę prywatną. W zależności od miejsca zamieszkania, ceny sią różnią, jednak przeciętny koszt prywatnego badania USG połówkowego wynosi ok. 300zł (widełki to 250zł – 350zł).

USG połówkowe – wyniki i normy

Interpretację wyników należy zostawić lekarzowi, który po badaniu powinien szczegółowo opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach. Mając wszelkie informacje o przyszłej mamie i rozwoju ciąży, powinien najlepiej doradzić, zinterpretować dane i uspokoić przyszłych rodziców.

Jeśli natomiast chodzi o parametry ilościowe, to mówi się, że w 22. tygodniu średnia masa płodu to ok. 470 gram (+/- 100g). Natomiast średnia norma długości dziecka (od stóp do czubka głowy, CHL) to ok. 28 cm (+/- 4 cm). Z kolei wymiar ciemieniowy główki (od ciemienia do ciemienia, BPD) to ok. 5 cm (+/-1 cm). Jednak tego typu wyniki lekarz prowadzący także powinien najlepiej objaśnić pacjentce.

Badanie połówkowe – jak się przygotować?

Przede wszystkim psychicznie. Jest to badanie, które może wykryć ewentualne wady rozwoju dziecka, co może być ciężkim przeżyciem dla przyszłej mamy. Dodatkowo powinno się przyjść na to badanie prenatalne połówkowe z pełnym pęcherzem. Niczego innego nie trzeba przygotowywać.

Poprzednie

Aspargin w ciąży

Oscypek w ciąży – czy w ciąży można jeść oscypki z grilla?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Amelia

fajnie jest sobie zrobic sobie taki kalendarz niezbednych badan w czasie ciąży 🙂 polecam, żeby niczego nie przegapić!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x