Uprawianie sportu w ciąży – na jakie aktywności można sobie pozwolić?

| |

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiecego organizmu. Przez kilka miesięcy stopniowo zwiększa się obciążenie mięśni i stawów, a rosnący maluch wywiera nacisk na wiele narządów wewnętrznych. Wszystko to sprawia, że z każdym dniem przyszłej mamie robi się coraz ciężej, a wykonywanie codziennych czynności zaczyna sprawiać trudności. Dlatego, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, lekarze zalecają  utrzymywanie aktywności fizycznej. W perspektywie wyzwania, jakim jest ciąża i macierzyństwo, dobra kondycja fizyczna jest ogromnym atutem. Zatem na jakie aktywności może pozwolić sobie przyszła mama?

Aktywność fizyczna w ciąży – od czego zacząć?

Jeśli przed zajściem w ciążę nie stroniłaś od aktywności fizycznej, Twój organizm jest przyzwyczajony do wysiłku. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, byś nadal uprawiała wybrany przez siebie sport. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli zatem właśnie zobaczyłaś dwie kreski na teście i masz w planie wizytę u lekarza zapytaj go, czy Twój stan zdrowia pozwala na kontynuowanie treningów. Gdy Twoja aktywność opierała się na treningach we własnym domu, bieganiu, pływaniu czy jeździe na rowerze rozpisz na nowo cały plan treningowy. Pomocne mogą w tym być portale tematyczne jak Fit2Fit, gdzie znajdziesz porady specjalistów i wiele rzetelnych treści. Gotowy plan swojej aktywności przedstaw lekarzowi. Pamiętaj też, że w razie wystąpienia niepokojących objawów należy przerwać trening i zasięgnąć porady lekarza.

Sporty polecane kobietom w ciąży. Co nie zaszkodzi mamie i dziecku?

Najlepszą aktywnością dla pań w ciąży są sporty wytrzymałościowe. Wpływają pozytywnie na redukcję stresu, poprawiają kondycję i dodają energii, jednocześnie niosąc za sobą małe ryzyko urazów. Pływanie wydaje się być aktywnością idealną bowiem przebywając w wodzie odciążysz stawy i pracujesz wszystkimi mięśniami. Aqua aerobic też jest dobrym pomysłem. Wiele pływalni oferuje specjalne zajęcia skierowane dla pań w ciąży. Tego typu zajęcia odbywają się pod okiem instruktora pływania, który prowadzi wodne aktywności na basenie. Ćwiczenia wykonywane podczas takich zajęć uwzględniają bezpieczeństwo i możliwości fizyczne przyszłych mam.

Biegać czy nie biegać? W ciąży można uprawiać jogging!

Jeśli przed zajściem w ciążę biegałaś, to zdecydowanie nadal możesz to robić. Posiadając odpowiednie obuwie i umiejąc biegać poprawnie, możesz uprawiać tę aktywność do końca drugiego trymestru. Optymalnie, kobieta w ciąży powinna utrzymywać aktywność fizyczną na poziomie pół godziny dziennie — dodaje redaktorka portalu fit2fit Karolina Szymańska. Jeśli jednak nie biegałaś do tej pory, to czas ciąży nie jest dobrym momentem na rozpoczynanie przygody z joggingiem. Co daje przyszłej mamie kontynuowanie biegania w ciąży?

  1. dotlenia organizm,
  2. poprawia jakość snu,
  3. może zmniejszyć odczuwane dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  4. w czasie gdy wiele kobiet odczuwa ciążowe zachcianki żywieniowe, może zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała.

A co jeśli do tej pory nie uprawiałaś sportu?

Gdybyś jednak do momentu zajścia w ciążę nie prowadziła aktywnego trybu życia, to nie znaczy, że całą ciążę powinnaś przeleżeć. Wręcz przeciwnie. W trosce o siebie i dziecko możesz ten nowy etap życia zacząć wraz ze zmianą nawyków na lepsze. Co możesz zrobić dla swojego organizmu, nie ryzykując przeciążenia i kontuzji? Możesz zacząć uczęszczać na zajęcia jogi lub pilatesu dla kobiet  w ciąży. Zajęcia te są bezpieczne i prowadzone przez doświadczonych instruktorów. Dobrym pomysłem są też długie spacery, które śmiało możesz kontynuować po urodzeniu dziecka.

Jakie sporty są zdecydowanie niewskazane dla przyszłych mam?

Choć każda, choćby najmniejsza aktywność fizyczna to świetny pomysł to musisz jednak pamiętać, że w ciąży zdecydowanie nie możesz uprawiać sportów kontaktowych. Tenis, siatkówka, koszykówka czy wszystkie sporty ekstremalne np. wspinaczka, niosą za sobą wysokie ryzyko urazów i wypadków. Jazda na wrotkach, łyżwach oraz nartach też nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ łatwo tu o utratę równowagi. Jeśli zaś ćwiczysz w domu, po 20 tygodniu ciąży, zrezygnuj z ćwiczeń na mięśnie proste brzucha.

Kiedy zdecydowanie nie można ćwiczyć w ciąży?

Choć sport to zdrowie, są takie sytuacje kiedy po prostu trzeba odpuścić. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do uprawiania aktywności fizycznej podczas ciąży jest: cukrzyca, astma oraz choroby serca. Dodatkowo jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, istnieje ryzyko poronienia lub wystąpiło krwawienie, należy powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej. Ciąża to nie choroba, jednak jest to stan wyjątkowy. Dlatego w trosce o zdrowie swoje oraz maluszka, wszystkie wątpliwości zawsze konsultuj z lekarzem ginekologiem.

Poprzednie

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Dlaczego zęby mądrości nie są nam potrzebne?

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x