Tygodnie ciąży znacznie się od siebie różnią. Poczęcie dziecka wiąże się z szeregiem zmian w życiu przyszłych rodziców, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Warto już zacząć na etapie rozwoju maleństwa. Sprawdź, w jaki sposób się on odbywa w poszczególnych tygodniach, a dokładniej – na samym początku, czyli w pierwszym trymestrze. Jak o siebie zadbać, co możesz odczuwać?
1. Tygodnie ciąży – pierwszy
2. Kalendarz ciąży – tydzień ciąży drugi
3. Wszystko o trzecim tygodniu ciąży
Spis treści
Tygodnie ciąży – pierwszy
Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny. Rozpoczyna się już wraz z momentem poczęcia. Pierwszy tydzień ciąży to zazwyczaj brak objawów. Pierwszy trymestr ciąży jest czasem ciężki, ponieważ wiąże się niekiedy z apatią, wymiotami, bólami w podbrzuszu, ale wszystko po kolej. Jeśli od pierwszego dnia ostatniej miesiączki minął określony czas, w którym pojawia się kolejna, a Ty nadal nie masz plamienia, wówczas może oznaczać to, że jesteś w ciąży (oczywiście, jeśli doszło do współżycia). Jeśli doszło do zapłodnienia, każdy kolejny dzień przynosi zwiększenie błony śluzowej macicy, aby możliwe było zaimplementowanie się, a następnie rozwój komórki jajowej – rozwoju dziecka. Pamiętaj jednak o tym, że to nie jest jeszcze czas na wykonanie testu ciążowego.
Kalendarz ciąży – tydzień ciąży drugi
Jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży, a dokładniej w drugim tygodniu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zrobienie testu ciążowego może jeszcze mijać się z celem. W przypadku gdy starasz się o maluszka i podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia, jeszcze bardziej skup się na swoim zdrowiu. Pilnuj tego, aby codziennie się wysypiać i nie zapominaj o prawidłowym odżywianiu. Bardzo ważne jest także to, abyś nie pomijała suplementowania kwasu foliowego. Oprócz niego istotne jest przyjmowanie również innych preparatów przeznaczonych dla kobiet w ciąży, ale przed ich zakupem skonsultuj się ze swoim ginekologiem.
Drugi tydzień ciąży to bardzo ważna chwila – właśnie wtedy zaczyna owulacja. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem. Jeśli cały proces zachodzi bez żadnych problemów, możesz spodziewać się, że zarodek kilka dni później zagnieździ się w macicy. Wraz z drugim tygodniem ciąży bardzo często pojawiają się jej pierwsze objawy. Co prawda na ruchy dziecka nie masz jeszcze liczyć, ale mogą zacząć się np. nudności czy osłabienie.
Wszystko o trzecim tygodniu ciąży
Wraz z nadejściem trzeciego tygodnia ciąży przychodzi pierwszy tydzień życia Waszego dziecka. Każdy z 23 chromosomów kobiecych łączy się z 23 chromosomami męskimi. Powstają więc 23 pary chromosomów, a na nich geny. Kombinacja ta jest jedyna w swoim rodzaju. Zygota zawiera już informacje, a w tym między innymi, to, jakie cechy charakteru będzie posiadał nowy członek Waszej rodziny. Trzeci tydzień ciąży jest fascynujący, nowym rozdziałem w życiu Twoim i Twojego dziecka.
A jeśli zależy Ci na tym, żeby dowiedzieć się więcej o przebiegu ciąży, sprawdź: szkoła rodzenia Olesno.