Sen jest szczególnie ważny dla dzieci, które śpiąc, rosną. Jednak już noworodki mogą mieć z nim problemy. Dlatego tak ważny jest trening snu. Choć kojarzy się on z większymi dziećmi, to także w przypadku noworodków on dobrze się sprawdza, choć nieco inaczej się go stosuje.
Spis treści
Po pierwsze: powtarzalność
Noworodek czy niemowlak powinny dużo spać. Ale wiadomo, że z tym bywa różnie. Dlatego też należy wprowadzić do życia kilka zasad, dzięki którym dziecko będzie lepiej spało i wysypiało się. Ta nauka przyda się także później, gdy dziecko będzie starsze. Kluczem do sukcesu jest powtarzalność, a więc należy rzeczywiście stawiać na regularność, co dotyczy choćby posiłków, ale też kąpieli. Należy regularnie o tych samych godzinach podawać maluszkowi jedzenie, tak by wybudzało się by zjeść, a potem znowu może spać. Najlepiej przygotować tablicę, na której umieścicie pory posiłków, ale też ilości jakie zjada maleństwo. Taka tablica dobrze się sprawdza niezależnie czy karmicie naturalnie, czy też mlekiem modyfikowanym. Pamiętajcie jeszcze, by nie przekarmiać dziecka, bo to może powodować bóle brzuszka, które będą objawiać się płaczem i problemami ze snem.
Po drugie: im więcej bliskości, tym lepiej
Wiadomo już, że zimny chów jest bardzo niebezpieczny i konsekwencje jakie poczynił u dzieci, które go doświadczyły są nieodwracalne. Dlatego w żadnym wypadku nie należy powtarzać takich błędów. Dziecko należy często nosić i przytulać. Musi mieć jak najwięcej kontaktu z rodzicami. Oczywiście nie oznacza to wcale, że dziecko ma spać z Wami w łóżku, bo to akurat jest niebezpieczne, ale może spać w dostawce. Jednocześnie możecie często kłaść je na swoim brzuchu. W ten sposób maluszek się uspokaja i relaksuje. Pamiętajcie, że są dzieci high need, które potrzebują kontaktu z rodzicami w jeszcze większej ilości. Są wręcz nieodkładane. Takie maluszki rzeczywiście potrzebują jeszcze więcej Waszej uwagi. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa i czuć się zaopiekowane. Doskonale sprawdzi się tutaj rożek niemowlęcy. Jednocześnie rożek przyda się do karmienia.
Po trzecie: więcej spokoju
Nastrój rodziców wpływa na nastrój dzieci. Gdy rodzice są zdenerwowani i zestresowani, dziecko czuje się tak samo. Dlatego też usypiając dziecko nie można się denerwować, ani też stresować i to nawet, gdy dziecko nie chce spać. Jeżeli zaczynacie czuć się nieco bardziej sfrustrowani, to warto by drugi z rodziców przejął usypianie maluszka. Pamiętajcie, że można bujać dziecko, ale trzeba to robić w odpowiedni sposób, czyli na boki, bo to będzie dziecku przypominać czas, gdy było w brzuchu matki. Możecie też nucić dziecku cicho kołysanki czy mówić do niego lekkim, nieco niskim głosem. Nie można w żadnym wypadku śpiewać mu zbyt emocjonalnie. Takie proste rzeczy sprawią, że dziecko będzie lepiej zasypiać. Pomyślicie też o misiu szumisiu, który emituje odgłosy przypominające szum wód płodowych. Relaksacyjna muzyka klasyczna także bywa skuteczna.
Po czwarte: kąpiel i wyrobienie rutyny
Dziecka nie trzeba kąpać codziennie, no chyba, że lekarz zaleci inaczej. Jednak kąpiel bywa bardzo pomocna, gdy dziecko nie potrafi zasnąć. Doskonale sprawdza się ciepła kąpiel. Jeżeli jednak nie chcecie kąpać Waszego maluszka zbyt często, to pomocne będzie masowanie po pleckach i przecieranie ciałka lekko wilgotną szmatką bawełnianą. Może być to pieluszka tetrowa. Bardzo dobrze sprawdzą się beciki dla dzieci, które rzeczywiście budują poczucie bezpieczeństwa. Można jeszcze dziecko delikatnie kołysać. Rutyna w postępowaniu ma znacznie, choć rzecz jasna trzeba liczyć się z tym, że każde dziecko jest inne i jedne śpią naprawdę dobrze, zaś inne często się budzą bądź naprawdę mają duży problem z zaśnięciem. Nie oznacza to wcale, że jesteście gorszymi rodzicami. Warto jednak wprowadzić przedstawione przez nas zasady, bo mogą okazać się skuteczne. Podstawą jest też zachowanie spokoju, bo dziecko czuje Wasze emocje i jeżeli rzeczywiście jesteście ciągle zestresowani, to ono będzie mieć duże problemy z zaśnięciem.