Szynka parmeńska w ciąży – królowa przystawek

| |

Słynna już w starożytności – delektować się nią miał nawet sam Hannibal, podczas wojen z Rzymem. On był kartagińskim generałem – ale czy szynka parmeńska w ciąży będzie dobrym pomysłem?

Szynka parmeńska w ciąży – dlaczego ją kochamy?

Nie bez powodu większość z nas tą wędlinę uwielbia. Głęboki, intensywny, wyrafinowany smak, o lekko-słodkim posmaku. W 100 gramach znajdziemy zaledwie 135 kalorii, a aż 26 gram białka i tylko 3 gramy tłuszczu! Ma niską zawartość soli – nie powinna zawierać azotanów, czy innych dodatków poza solą i tłuszczem.

W kuchni ma zastosowanie wszelakie – niektórzy zajadają się nią na chłodno, prosto z paczki czy talerza z przystawkami. Inni wolą ją pieczoną/smażoną, wspaniale chrupiącą.

Warto wiedzieć, że sama szynka parmeńska jest chroniona przez European Unions Designation of Origin Label czyli  europejski certyfikat ochrony miejsca pochodzenia.  Jak zakupiona szynka tytułowana jest parmeńską, to możemy mieć pewność, że była wytwarzana tradycyjnymi, naturalnymi metodami. Przybyla do nas z Emilio-Romania, z prowincji Parmy.

Zanim trafiła na Twój talerz, powolnie i cierpliwie dojrzewała – przynajmniej 12 miesięcy.

Szynka parmeńska w ciąży – w jaki sposób jej nie jeść?

szynka parmeńska w ciąży 2
szynka parmeńska w ciąży 2

Podobnie, jak w przypadku chorizo i salami, szynka parmeńska w ciąży nie powinna być spożywana ‘na zimno‘. Prosto z pudełka, bez uprzedniego przetworzenia na patelni czy w piekarniku.

Szynka parmeńska w ciąży spożywana w taki sposób, może być potencjalnie niebezpieczna dla Ciebie i twojego dziecka. Jest to związane z niebezpiecznymi bakteriami i pasożytami, które mogły by doprowadzić do zarażenia się listeriozą czy toksoplazmozą

Nie mówimy o ryzyku wysokim –nie musisz więc panikować, jeśli z braku wiedzy już ją zjadłaś w ten sposób. Niestety, warto wiedzieć, że takie ryzyko rzeczywiście istnieje.

Jaka szynka parmeńska w ciąży będzie dla ciebie bezpieczna?

Smaż, piecz, chrup

Jeśli będziesz ją jeść po przetworzeniu w wysokiej temperaturze – możesz czuć się bezpiecznie. Wysoka  – czyli  przynajmniej 71 stopni celsjusza. Tyle wystarczy, by zabić potencjalnie niebezpieczne bakterie, które mogły by zagrozić tobie i twojemu dziecku.

Jeśli nie masz odpowiedniego narzędzia do zmierzenia temperatury mięsa – możesz skorzystać z zasady przetwarzania w temperaturze parowania. Czyli jeśli widać parę unoszącą się nad twoim mięsem podczas obróbki cieplnej – jest ok.

Nie powinnaś bagatelizować tej zasady – listerioza czy toksoplazmoza może być naprawdę groźna! Zarażenie, może skutkować wieloma komplikacjami – wliczając poronienie.

szynka parmeńska w ciąży 3

Powinnaś więc pożegnać się z szynką parmeńską w ciąży – na kanapce, w sałatce, czy jako przystawka – na talerzu. Szczęśliwie, istnieje cała masa potraw, którymi możesz się cieszyć! Szynka parmeńska w ciąży na pizzy ( pod warunkiem że była upieczona, a nie położona po jej upieczeniu ) będzie więc ok!  Oprócz tego smażone na głębokim tłuszczu, czy zapiekane w formie szaszłyków , albo na grzance z piekarnika – możliwości jest całe mnóstwo!

Trzeba jednak pamiętać o tym, że raz przygotowane, danie nie powinno pozostawać w temperaturze pokojowej na dłużej niż 2 godziny.

Pamiętaj! Szynka parmeńska w ciąży jedzona na surowo powinna być dla ciebie zakazana, nawet jak kupiłaś ją w szczelnie zapakowanym opakowaniu i wygląda świeżo! Nie ma to znaczenia – chcesz zabić groźne bakterie, musisz ją upiec/usmażyć w wysokiej temperaturze. 

Jakie są objawy?

Gdy po zjedzeniu szynki parmeńskiej w ciąży zauważysz u siebie niepokojące objawy – natychmiast skontaktuj się z lekarzem! Nudności, wymioty, biegunka, wysoka gorączka, światłowstręt, zaburzenia równowagi, ból mięśni -wszelkie objawy grypopodobne -powinny cię zaniepokoić!

Treści widoczne w serwisie czywciazymozna.pl nie mają na celu zastąpienia kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Trzeba zaznaczyć, że serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w powyższym Serwisie. Zanim Użytkownik Serwisu zastosuje się Przed do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie powinien bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Poprzednie

Jakie pieluszki dla delikatnej skóry noworodka będą najlepsze?

Majonez w ciąży

Dalej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
agnieszka

same przydatne informacje, o których nie miałam pojęcia!

Keisha

fajny wpis, oby takich więcej

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x